[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۲۵
  • دوره جدید

خط انتقال آب پوسیده است، روزنامه شیراز نوین

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب فارس گفت: هم اینک بیش از ۱۰هزار کیلومتر از خطوط تأمین و توزیع شبکه‌های آب‌رسانی در سطح استان و مناطق مختلف شهری و روستایی فرسوده است.
به گزارش شیرازنوین به نقل از ایرنا، علی بوستانی اظهار داشت: مجموع کل خطوط تأمین و توزیع آب آشامیدنی در استان فارس حدود ۳۰هزار کیلومتر است.
مدیرعامل شرکت آبفای فارس توضیح داد که برای ترمیم و بازسازی خطوط فرسوده به رقمی افزون بر یک‌هزارمیلیارد تومان نیاز داریم.
بوستانی تصریح کرد: در صورت تأمین اعتبار و بازسازی این ۱۰هزار کیلومتر شبکه فرسوده، معادل احداث ۵۰۰ حلقه چاه جدید به منابع تأمین آب شرب شهروندان و مردم این استان در مناطق مختلف اضافه خواهد شد.
وی با اشاره به خطرات بروز خشک‌سالی طی ۱۱ سال گذشته در کشور به ویژه استان فارس، گفت: منابع تأمین آب زیرزمینی ناشی از بروز این بحران در استان با کاهش محسوس مواجه شده است.
بوستانی اضافه کرد که در این ۱۱ سال با توجه به پایش کمی و کیفی منابع تأمین آب، بیشترین بار مصرفی به ویژه در حوزه آب شرب از طریق چاه‌ها و منابع زیرزمینی بوده است.
وی یادآور شد: آثاری که خشک‌سالی در این مدت ۱۱ سال به مردم و شهروندان فارس تحمیل کرده، معادل تولید بیش از یک‌هزار و ۱۰۰ حلقه چاه که دبی پمپاژ هر چاه نیز معادل ۱۰ لیتر بر ثانیه طی ۲۴ ساعت بوده، است.
بوستانی عنوان کرد: البته رعایت نشدن الگوی کشت و اصرار بر برخی کشت‌های نیازمند آب زیاد، همچون هندوانه و صیفی جات نیز طی این مدت بر شدت مشکلات ناشی از کمبود منابع آبی در روستاها و شهرهای مختلف فارس افزوده است.
مدیرعامل شرکت آبفای استان فارس گفت: تا حدودی و با همت و تلاش شرکت آب و فاضلاب استان و همکاری مردم آثار ناشی از این کاهش معادل یک‌هزار و ۱۰۰ حلقه چاه، با احداث و حفر چاه‌های جدید، کف‌شکنی‌ها و بازسازی شبکه‌های فرسوده، کنترل سرریز مخازن و فرهنگ سازی و آگاهی بخشی‌های گسترده از طریق رسانه‌ها برای مصرف بهینه آب توانستیم مشکلات ناشی از بروز خشک‌سالی را مدیریت کنیم.
او یادآور شد که با توجه به روند فزاینده این بحران خشک‌سالی، چند اقدام مهم باید همچنین در دستور کاری جدی قرار گیرد که شامل بازسازی شبکه‌های فرسوده، رعایت الگوی کشت و مصرف بهینه آب از سوی شهروندان و همچنین بررسی موضوع اقتصاد آب است که البته این مهم نیازمند بررسی و مطالعات عمیق تر و بیشتر از سوی کارشناسان است.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب فارس همچنین گفت: با توجه به گزارش‌های هواشناسی در سطح استان شرایط به لحاظ بارندگی و پراکنش بارش‌ها در سال زراعی جاری (اول مهر ۱۴۰۰ تا پایان شهریور ۱۴۰۱) نیز همچون سال آبی زراعی چندان رضایت بخش نیست و وضعیت خشک‌سالی همچنان ادامه دارد.
بوستانی یادآور شد: باید بیش از گذشته و با برنامه ریزی بهتر و همت مردم فهیم موضوع صرفه جویی در مصرف آب را همچنان در اولویت قرار دهیم.
وی تصریح کرد: همچنین باید در زمینه الگوی کشت با برنامه ریزی و درک موضوع کم آبی و خشک‌سالی از کشت‌های با میزان بالای آب خواهی در سال زراعی جاری به شدت خودداری کنیم و با اجرای طرح‌های نوین و مصرف بهینه از هدررفت آب در این شرایط خشک‌سالی جلوگیری کنیم.
بوستانی ادامه داد: میزان رعایت الگوی مصرف آب در استان بین ۱۳ تا ۱۵ مترمکعب به ازای هر مشترک تعریف شده است؛ این مهم به هیچ وجه رعایت نمی‌شود و میزان هدررفت آب بالاست.
وی بر لزوم کشت نشدن هندوانه در استان تأکید کرد و گفت: ما در حقیقت با کشت هندوانه داریم به صورت غیرمسقیم آب شرب را تبدیل به آب هندوانه می‌کنیم و به فروش می‌رسانیم.
او با بیان اینکه بر اساس برآوردهای انجام شده و قیمت تمام شده آب، حدود ۲۰ برابر هر کیلوگرم هندوانه آب شرب برای کشت این محصول مصرف می‌شود، افزود: کشت محصولات زراعی و باغی کم آب و البته پربازده متناسب با اقلیم منطقه ای و الگوی کشت باید در دستور کار کشاورزان باشد.
وی همچنین موضوع اقتصاد آب در شرایط کنونی را یادآور شد و افزود: در حالی یک بطری آب معدنی نیم لیتری در سطح بازار با قیمت چهارهزار تومان به فروش می‌رسد که هم اینک دولت و شرکت‌های آب و فاضلاب حدود یک‌هزار مترمکعب یعنی هزار لیتر آب را با قیمتی کمتر از ۶۰۰ تومان به دست مردم می‌رسانند.
او یادآور شد: تا وقتی قیمت تمام شده آب به قیمت واقعی نرسد و مردم بیشتر ارزش و اهمیت آب را درک نکنند، همچمنان باید شاهد هدرروی قابل توجهی از میزان آب شرب از سوی مردم و شهروندان باشیم. مدیر حفاظت و بهره برداری از منابع آب شرکت آب منطقه ای استان فارس نیز پیش تر به ایرنا گفته بود که هم اینک ۲۳هزار حلقه چاه غیرمجاز در استان شناسایی شده که ۹هزار و ۷۰۰ مورد از آنها جزو چاه‌های قدیمی، یعنی فعالیت آنها قبل از سال ۱۳۸۵ بوده است.
بازیار با بیان اینکه ۷۳هزار و ۵۰۰ حلقه چاه در بخش‌های مختلف صنعت، کشاورزی و شرب نیز مجوز فعالیت گرفته اند، گفت: سالانه افزون بر هفت‌میلیارد مترمکعب آب از طریق این چاه‌ها از سفره‌های زیرزمینی برداشت می‌شود.
وی بیان کرد: بر اساس استاندارد و برنامه راهبردی وزارت نیرو باید یک و هفت دهم (۱.۷) میلیارد مترمکعب از این میزان آب مصرفی کاهش یابد و به حدود پنج‌میلیارد مترمکعب برسد.
معاون حفاظت و بهره برداری از منابع آب شرکت آب منطقه ای استان فارس گفت: به دلیل بیش از یک دهه خشک‌سالی، برداشت‌های بی رویه از سفره‌های آب زیرزمینی و همچنین دشت‌های آبرفتی و زمین‌های شور به ویژه در مناطق جنوبی استان همچنان سایه هولناک خشک‌سالی و کم آبی در این منطقه ملموس است.
بازیار همچنین بر مصرف بهینه و با توجه به بیشترین میزان آب مصرفی در بخش کشاورزی بر ضرورت استفاده از روش‌های نوین آبیار و تغییر الگوی کشت از سنتی و در فضای باز به کشت‌های گلخانه ای یا سایبانی در منطقه از جمله مناطق جنوبی استان فارس تأکید کرد. خطر فرسایش خاک و کاهش منابع آبی سفره‌های زیرزمینی بسیاری از مناطق فارس به ویژه شهرهای جنوبی این استان را تهدید می‌کند و به لحاظ وجود دشت‌های وسیع و انباشت آب‌های سطحی به شدت در حال تخریب و خطر فرسایش خندقی قرار دارد که سبب فرورفتگی در سطح توپوگرافی دشت‌های منطقه شده است. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی