[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۲۵
  • دوره جدید

پیشتازی گرانی از وعده ، روزنامه شیراز نوین

 حسین فرزانه- گروه گزارش
مرکز آمار ایران ۲ گزارش جدید منتشر کرد؛ گزارش اول، «متوسط قیمت کالاهای خوراکی منتخب در مناطق شهری کشور مهرماه ۱۴۰۰» است که بررسی تغییرات متوسط قیمت اقلام خوراکی منتخب برای گروه‌های مختلف کالاهای خوراکی نشان می‌دهد بیشترین افزایش قیمت اقلام خوراکی نسبت به شهریور مربوط به «فلفله دلمه ای» با رشد ۲۲.۷ درصدی است. بیشترین کاهش قیمت اما در این بازه زمانی مربوط به «هویج» است با منفی ۱۹.۴ درصد. بر اساس این گزارش، قیمت هندوانه نسبت به مهر پارسال رشد ۲۲۸ درصدی را ثبت کرده است. گزارش دوم برای استان فارسی‌ها حرف‌های زیادی دارد؛ «شاخص قیمت مصرف کننده به تفکیک استان منتهی به مهر ۱۴۰۰». این گزارش نشان می‌دهد تورم ماهانه خانوارها در کشور ۳.۷ درصد است. استان‌های گیلان و کرمان با ۵.۸ درصد افزایش، بیشترین و سیستان و بلوچستان با ۲.۲ درصد افزایش، کمترین نرخ تورم را در مهرماه تجربه کرده‌اند و استان فارس با ۳ درصد رشد نرخ تورم در میانه‌های جدول قرار دارد. اما (تورم نقطه به نقطه) برای خانوارهای کشور ۳۹.۲ درصد می‌باشد. بیشترین نرخ تورم نقطه به نقطه مربوط به استان کهگیلویه و بویراحمد ۴۸.۵ درصد و کمترین آن مربوط به استان سیستان و بلوچستان ۳۱.۹ درصد است. این شاخص برای استان فارس نسبت به ماه مشابه سال قبل عدد ۴۸.۸ را نشان می‌دهد و این استان در رتبه ۱۰ جدول قرار دارد.
این شاخص‌ها برای خانوارهای شهری و روستایی جداگانه محسوب می‌شود. خانوارهای شهری در ایران نسبت به مهرماه سال گذشته نرخ تورم ۳۸.۴ درصدی را تجربه کرده اند. در این بین خانوارهای شهری اهل استان فارس تورم ۴۷ درصدی را تحمل کردند؛ یعنی حدود ۹ درصد بالاتر از میانگین کشوری. خانوارهای روستایی اما در یک سال گذشته (مهر امسال نسبت به پارسال) تورم وحشتناک ۴۹.۶ درصدی را پشت سر گذاشته اند. وضعیت برای روستانشینان اهل فارس اما بغرنج تر بود و آن‌ها ۶ درصد بالاتر از نرخ میانگین کشوری گرانی‌ها را با گوشت و پوست خود تحمل کردند. مرکز آمار در ادامه گزارش خود به شاخص قیمت کل کالا‌ها و خدمات مصرفی خانوارهای کشور به تفصیل استان‌ها پرداخته است. در شاخص «خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها و دخانیات» تورم نقطه به نقطه عدد عجیب ۶۰.۵ درصد را نشان می‌دهد. استان فارس با نرخ ۶۵ درصد به همراه ۱۴ استان دیگر بالاتر از نرخ میانگین گرانی خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها و دخانیات را به جان خریده اند. همچنین بر اساس این گزارش در این استان دخانیات، پوشاک و کفش، مسکن، آب و برق و گاز، مبلمان و لوازم خانگی، بهداشت و درمان، حمل و نقل، ارتباطات، تفریح و فرهنگ، آموزش، هتل و رستوران، کالاها و خدمات متفرقه نسبت به سال گذشته به ترتیب تورم ۵۱ درصد، ۵۸.۶ درصد، ۲۱.۲ درصد، ۶۶.۶ درصد، ۵۳ درصد، ۴۹.۶ درصد، ۱۷.۷ درصد، ۶۷.۸ درصد، ۲۶.۹ درصد، ۵۷.۳ درصد و ۵۴.۴ درصد را تجربه کرده اند.
شواهد موجود در این گزارش مرکز آمار نشان می‌دهد که گرانی‌ها با آمدن دولت جدید علی‌رغم وعده‌های جذاب کنترل نشده و مانند اسب سرکش پیش می‌رود. گرانی‌های سرسام آور، غیر قابل باور و کنترل نشده دقیقاً متوجه سفره مردم کل کشور از جمله دیار فارس است. این سفره نسبت به سال گذشته ۶۵ درصد گران‌تر است!. بیشترین هزینه مردم این استان صرف خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها می‌شود. «دولتم دولت گره گشایی خواهد بود نه رانت و پارتی/  اگر نمی‎شد مشکلات را حل کرد، کاندیدا نمی‎شدم/  نمی‌توانم درد مردم را ببینم و کاری نکنم/  اهل نمی‌شود و نشد نیستیم»؛ این گزاره‌ها وعده‌های انتخاباتی حجت الاسلام رئیسی رئیس جمهور است.
اکنون تصمیم گیران و تصمیم سازان هم فکر و از یک خاستگاه سیاسی هستند. هیچ دیواری حداقل در داخل کشور وجود ندارد و تا چشم کار می‌کند پل همکاری وجود دارد. مردم انقلابی فعالانه و مطالبه گر منتظر تحقق وعده‌ها هستند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی