[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۲۵
  • دوره جدید

شهردار منطقه پنج شیراز: مدیریت سیلاب با گسترش زیرساخت‌های شهری میسر است ، روزنامه شیراز نوین

شهردار منطقه پنج شیراز گفت: یکی از رسالت‌های اصلی مدیریت شهری به وجود آوردن محیطی امن و ایمن برای شهروندان است. به گزارش روابط عمومی شهرداری منطقه پنج شیراز، رضا مسعودی با اشاره به اینکه وضعیت اقلیمی به سمت و سوی باران‌های سیل آسا در مدت زمان محدود در حال تغییر است، اظهار داشت: مدیریت شهری باید به موازات دگرگونی‌های جغرافیایی پروژه‌ها را تعریف کرده تا از آسیب به زیرساخت‌های شهری و به خطر افتادن جان و مال شهروندان پیشگیری کند.
وی با بیان اینکه برای مقابله با پدیده سیلاب نیازمند اعمال راهکارهای موازی و هوشمندانه هستیم، اظهار داشت: عملیات‌های لوله گذاری، لای‌روبی مسیل‌ها و جداول، تخلیه چاه‌های جذبی، ایجاد مسیرهای جدید برای هدایت سیلاب و اقداماتی از این دست در دستور کار شهرداری منطقه پنج شیراز برای مقابله با رواناب‌ها در زمان بارش در دستور کار قرار گرفته است. اما به موازات اقدامات سخت افزاری، نیازمند آموزش و سرمایه گذاری بیشتر برای ارتقای فرهنگ شهروندی هم هستیم. شهردار منطقه پنج شیراز با اشاره به اینکه تجمیع زباله‌ها در هنگام بارش مسیر جداول و کانال‌ها را مسدود کرده و عملیات هدایت آب‌های سطحی را مختل می‌سازد، اظهار داشت: بدون مشارکت و همکاری شهروندان نمی‌توانیم به تعالی شهر و ایمن سازی دست یابیم.
وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اقدامات گسترده ای که در این مدت کوتاه از زمان آغاز به کار وی در سطح منطقه پنج شیراز انجام شده، افزود: لای‌روبی لوله روبسته بلوار قائم تا بنی هاشمی، لای‌روبی لوله روبسته بلوار گفتار تا بلوار قائم، لای‌روبی لوله روبسته بلوار قائم از سر کلام تا کمربندی، لای‌روبی لوله روبسته خیابان منطق، لای‌روبی لوله روبسته میدان شهید غلامی تا میدان دولت، لای‌روبی لوله روبسته ۸متری یوسفی تا بلوار دولت، لای‌روبی لوله روبسته از ۱۲ فروردین تا گرام نفتی و بسیاری دیگر از معابر به صورت کامل و ۱۰۰درصدی انجام شده است. مسعودی در ادامه اظهار داشت: همچنین کانال انحرافی به طول ۳۰۰ متر در رودخانه به منظور کاهش مانداب و همچنین 2هزار مترمکعب حجم لای‌روبی رودخانه برای مدیریت سیلاب‌ها ایجاد شده است. شهردار منطقه پنج شیراز در ادامه با بیان اینکه در حدود ۴۰هزار متر لوله در سطح منطقه با پیشرفت فیزیکی بالغ بر ۷۰ درصد در حال لای‌روبی می‌باشد، اظهار داشت: طی هفته‌های اخیر در حدود 12هزار مترمکعب و متراژ کلی 28هزار متر از زیرساخت‌های شهری در سطح منطقه پنج عملیات لای‌روبی انجام شده است و در همین راستا ۱۰۰۰ متر جدول و کانیوا گذاری جدید و ۴۰۰ متر لوله گذاری و همچنین اصلاح و تعمیر جداول و شبکه آب‌های سطحی انجام شده است. با این اقدامات امیدواریم با همکاری شهروندان شاهد آب‌گرفتگی در زمان بارندگی نباشیم. مسعودی در پایان گفت: با توجه به اینکه شهرداری منطقه پنج در جغرافیای جنوب شهر شیراز واقع شده، در هنگام بارندگی شاهد روان شدن آب‌های سطحی به سوی این منطقه هستیم. به همین دلیل باید در آینده توجه و سرمایه گذاری بیشتری در این منطقه انجام داد تا ایمنی شهر و شهروندان در هنگام بروز سیلاب تحت تأثیر قرار نگیرد. شایان ذکر است طی هفته‌های اخیر شهرداری منطقه پنج با همکاری شورای اسلامی شهر شیراز به دنبال یافتن راهکار قانونی برای مقابله با چالش بزرگ محیط زیستی هستند که به واسطه سرازیر شدن فاضلاب‌های صنعتی و خانگی به رودخانه چنار راهدار به وجود آمده است. دعوت از مقامات ارشد قضایی و دادگستری، گفت‌وگو با دستگاه‌های خدمات رسان، بازدید میدانی از محدوده رودخانه چنار راهدار و گفت‌وگو با اهالی منطقه و یاوران شورا از اقداماتی است که در روزهای اخیر در صدر برنامه‌های شهرداری منطقه پنج شیراز قرار داشته است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی