[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۲۵
  • دوره جدید

مهم‌ترین علت پوکی استخوان در ایرانیان چیست؟ ، روزنامه شیراز نوین

رئیس پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم با بیان اینکه برخی تغییرات در استخوان و عضله ممکن است با افزایش سن اجتناب‌ناپذیر باشد، افزود: اما برخی از مداخلات می‌توانند قدرت استخوان و عضله را در سالمندان حفظ و افزایش دهند.
به گزارش بهداشت نیوز، دکتر باقر لاریجانی در وبینار تازه‌های استئوپروز اظهار داشت: با توجه به روند افزایش سالمندی در کشور، تغییر در سبک زندگی از جمله داشتن رژیم غذایی سالم، ورزش، پیشگیری از خطر سقوط، ترک سیگار و عدم مصرف الکل باید بیش از پیش مورد توجه مردم قرار گیرد.
وی پوکی استخوان را یک بیماری مزمن خواند که نیاز به یک برنامه مدیریت طولانی مدت با رویکرد شخصی برای درمان دارد.
رئیس پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم با بیان اینکه برخی تغییرات در استخوان و عضله ممکن است با افزایش سن اجتناب‌ناپذیر باشد، افزود: اما برخی از مداخلات می‌توانند قدرت استخوان و عضله را در سالمندان حفظ و افزایش دهند.
لاریجانی ادامه داد: نتایج یک مطالعه بزرگ مبتنی بر جمعیت در بوشهر نشان داد که شیوع استاندارد شده پوکی استخوان بر اساس سن در جمعیت بالای ۶۰ سال ۴۱.۵ درصد است (۲۴.۶ درصد در مردان و ۶۲.۷ درصد در زنان) و استئوسارکوپنی نیز در یک سوم از سالمندان مشاهده می‌شود.
وی به نقش ورزش در پیشگیری از پوکی استخوان اشاره و تصریح کرد: لودینگ مکانیکی استخوان در حین فعالیت روزانه یا ورزش‌های تحمل وزن باعث تحریک استئوسیت‌ها می‌شود، این تحریک باعث فعال شدن و افزایش مسیرهای هورمون درمانی می‌شود، کم تحرکی طولانی مدت موجب کاهش ضخامت و افزایش تخلخل قشر  استخوانی می‌شود.
عضو کمیته مشاوران علمی ‌بنیاد بین‌المللی پوکی استخوان (IOF-CSA) سیگار را یک عامل خطر مهم در پوکی استخوان خواند و افزود: قرار گرفتن در معرض کادمیوم ناشی از دود تنباکو نقش مهمی‌ در ایجاد پوکی استخوان دارد. در ایران، یافته‌های یک مطالعه بزرگ مبتنی بر جمعیت در بوشهر ارتباط معنی‌داری بین سیگار کشیدن و نمره استخوان ترابکولار (TBS)در مردان مسن نشان داد.
لاریجانی همچنین به تأثیر استفاده از گلوکوکورتیکوئیدها در از دست دادن سریع استخوان و افزایش خطر شکستگی اشاره کرد و گفت: استفاده از کورتون‌ها به طور مستقیم بر استئوبلاست‌ها، استئوکلاست‌ها و استئوسیت‌ها  تاثیر می‌گذارد و  همچنین اثرات غیر مستقیم از طریق تغییرات در هورمون‌های غدد جنسی و سیستم عصبی عضلانی دارد.
رئیس پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم با تأکید بر اینکه تجویز آزمایش BMD در افراد جوان و زنان پیش از سن یائسگی تنها در مواردی که عوامل خطر جدی وجود داشته باشند باید انجام شود، افزود: خطر شکستگی در زنان پیش از سن یائسگی و مردان کمتر از ۶۵ سال کم است.
لاریجانی درمان‌های دارویی پوکی استخوان را شامل داروهای ضد جذب و آنابولیک خواند و گفت: این درمان‌ها باید تنها برای بیمارانی که اندیکاسیون بالای خطر شکستگی دارند، تجویز شوند.
وی رویکردهای غیر دارویی برای درمان پوکی استخوان را شامل قرارگیری در معرض نور خورشید، دریافت مکمل کلسیم و ویتامین دی، پیشگیری از سقوط و انجام ورزش‌های تحمل وزن عنوان کرد و افزود: ثابت شده است که مداخلات ورزشی شامل تمرینات تعادلی خاص به طور قابل توجهی مؤثر هستند.
وی در ادامه از انتشار نسخه به روز رسانی شده راهنمای بالینی پوکی استخوان و سارکوپنی به همت محققان پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم خبر داد.
فوق تخصص غدد درون‌ریز خاطرنشان کرد: مدیریت پوکی استخوان باید شامل توانمندسازی بیماران برای کنترل بیشتر بیماری خود و پیگیری درمان و مقرون به صرفه بودن آن، بهره‌گیری از پزشکی فردی و راه حل‌های دیجیتال سلامت مانند استفاده از ابزار FRAX باشد.
لاریجانی تصریح کرد: استراتژی‌های آینده در برابر شکستگی‌های پوکی استخوان باید چند رشته‌ای و شامل استراتژی‌های مختلف از جمله مقرون به صرفه بودن باشد.
مرکز تحقیقات پوکی استخوان پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم با هدف افزایش دانش تخصصی در زمینه پیشگیری و کنترل بیماری پوکی استخوان وبینار تازه‌های استئوپروز را برگزار کرد.
این نشست علمی ‌با شرکت بیش از ۲۲۰ نفر شرکت‌کننده از حوزه‌های مختلف پزشکی به صورت آنلاین از سراسر کشور برگزار شد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی