[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۲۵
  • دوره جدید

بازدید سرزده، روزنامه شیراز نوین

فرزاد وثوقی- روزنامه‌نگار:

تنور اعتیاد در شهر گرم است. بیکاری خیلی‌ها را به سمت اعتیاد و خرید و فروش مواد مخدر هدایت کرده است. هرچند نمی‌توان گفت مردم از فرط بیکاری معتاد شده باشند؛ چراکه مرفهان نیز معتاد می‌شوند. البته اعتیاد به یک صنعت بزرگ تبدیل شده که اگر از چرخش بایستد، برای اقتصاد بسیار خطرناک است. یکی از جمله عللی که تاکنون اقدامی در عمل برای مبارزه و سرکوب اعتیاد صورت نگرفته، همین چرخش اقتصادی بی‌نظیر است. باید بدون تعارف با مسئولان مربوطه سخن گفت؛ چراکه از قرار معلوم و برگزاری جلسات در سطح شورای شهر و سایر موارد استانی اطلاعات بسیاری در این زمینه وجود دارد و فقط مانده یک عملیات منسجم صورت بگیرد...

در واقع اطلاعات و عملیات همیشه لازم و ملزوم یکیدگر بوده‌اند. داشتن اطلاعات در بسیاری موارد خوب است اما و اگر برنامه ای برای اجرا حاصل نشود، این اطلاعات بی فایده بوده و سوخت خواهد شد. در مسائل اجتماعی نیز امور به همین شکل است. در شهر شیراز از همه مناطق اطلاعات خوبی جمع آوری شده است اما این اطلاعات و پژوهش‌ها در عرصه‌های عملی به کار گرفته نمی‌شود و بدین منظور است که شکل شهر شیراز با شکل معتادان متجاهرش گره خورده است. تصوری که از شهر شیراز داریم، وجود همین آسیب‌های شدید است که گاهاً به جاذبه برای مهاجرت افراد از سایر استان‌ها تبدیل شده است. 
ما در کلان‌شهر شیراز که البته با استخاره اینگونه مخاطب قرارش می‌دهیم، جاذبه‌های مهاجرپذیری بسیاری داریم که باعث می‌شود آسیب‌ها خودبه‌خود متوجه این شهر بزرگ بشوند. یکی از این جاذبه‌ها بی تفاوتی مدیران شهر است. مدیران شهری در این حوزه واکنشی نشان نمی‌دهند؛ هرچند با برگزاری جلسه و وقت گذرانی نمی‌شود تصمیم اساسی برای این موضوع گرفت. پیشنهاد می‌شود مدیران شهری پس از توافق بر سر مدیریت واحد شهری نسبت به ایجاد دفتر مهاجرت به شهر اقدام کنند تا بتوان به کنترل آسیب‌ها پرداخت و توفیقی داشت. بازدیدهای میدانی هم می‌تواند اثرگذار باشد، اما در شرایطی که از اطلاعات و علم روز برخوردار نباشیم. در جلسه اخیر کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شیراز با موضوع نشست مشترک با دستگاه‌های اجرایی ذی‌ربط پیرامون مسائل و مشکلات مرتبط با معتادان متجاهر متکدی و غیرمتکدی و گرم‌خانه‌های شهرداری شیراز، متوجه شدیم که اطلاعات بسیاری وجود دارد که در عمل به کار گرفته نشده و نمی‌شود. پر واضح است که شمار معتادان در حال افزایش است و یکی از دلایل آن ناامیدی نسبت به آینده فرض می‌شود. بیماری‌های روانی در این زمینه تأثیرگذار است اما باید پذیرفت که اینها همه اش بهانه است؛‌ چراکه شمار جوانان بیکار و بی‌هویتی در این قشر، عدم تمایل به ازدواج و تشکیل خانواده یا افزایش آمارهای طلاق می‌تواند بحران‌های اجتماعی و امنیتی را تشدید کند. ما خودمان را به بی خبری می‌زنیم، آیا مدیران امر نمی‌دانند با گسترش بیکاری و بحران بی هویتی در شهر و روستا مهم‌ترین واجب جوانان که ازدواج است، به مخاطره افتاده است؟ آیا متدینان شهر و روستا خود را به خواب غفلت زده‌اند که با وجود این حجم از بیکاری و فشار اقتصادی معیشتی، جوانان قادر به احیای سنت ازدواج نیستند و این عدم توان آنان را به بیراهه می‌کشاند؟ ما وقتی با بحران بزرگ خودکشی مواجه می‌شویم وآمارهای آن را محرمانه اعلام می‌کنیم، به این نتیجه می‌رسیم که گاهاً مسائل خطرناک‌تر از اعتیاد هم می‌تواند امنیت روانی جامعه را تهدید کند. تهدید امنیت یک جامعه در پس پرده فقر به سادگی امکان پذیر است. 
بازدید‌ها از مناطق آسیب پذیر شهر که شمار آنان 32 محله اعلام شده است، ادامه دارد و باید به بررسی مصوبات این بازدید‌ها نیز توجه کرد. درواقع مطالبه مصوبات در میدان اجرا اولویتی است برای استمرار این بازدید‌ها که اگر در یکی دو بازدید گذشته توفیقی در اجرای مصوبات نداشته ایم، باید این روند متوقف شود و به سراغ آسیب شناسی عدم توفیق برویم. رفتن و کنار فاضلاب عکس یادگاری گرفتن یا بازدید از مناطق آلوده شهری و گرفتن چند عکس را می‌توان کارنامه سازی هم قلمداد کرد، اما آنچه مسلم است، در چهار دهه گذشته همه همین روال را داشته اند و این روال حاصلی نداشته است. پاسخ به این سؤال را بر عهده نمایندگان شورای ششم می‌گذاریم که چرا تاکنون روند مواجهه با اعتیاد بدون توفیق مانده است؟ 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی