[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۲۵
  • دوره جدید

عمران برای امیدافزایی، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
اشاره: 
توسعه و نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی، جبران عقب ماندگی‌ها در سرانه فضای سبز، گسترش زیرساخت‌ها در حوزه‌هایی که نیازهای اساسی شهروندان را تأمین می‌کند و مهم تر از همه صیانت از بیت المال مواردی بود که اعضای شورای اسلامی و شهردار صدرا بر آن تأکید داشتند. پس از گذشت بیش از یک سال از آخرین کنفرانس خبری، ظهر سه شنبه 11 آبان‌ماه دومین نشست مطبوعاتی شهردار و جمعی از اعضای شورای شهر صدرا با خبرنگاران برگزار شد و اصحاب رسانه به نمایندگی از افکار عمومی به بیان پرسش‌هایی پرداختند که برای مدت‌ها بی جواب مانده بود. پاسخ‌گویی شفاف مدیران شهر جدید به همه سؤالات خبرنگاران اتفاق نیکویی بود که پس از مدت‌ها در سالن کنفرانس شهرداری صدرا روی داد. 
 برنامه‌ریزی برای پیشرفت شهر جدید
رئیس شورای اسلامی شهر صدرا در این نشست خبری گفت: پیگیر ایجاد کمپ بین المللی ورزش در صدرا هستیم. خداکرم فیروزمند با بیان اینکه شورای ششم شهر صدرا کار خود را با دیدار از گلزار شهدا آغاز نمود و به مردم تعهد داده به صورت جهادی و شبانه روزی به مردم خدمت کند و از هیچگونه تلاشی در راستای توسعه شهر صدرا خودداری نکند، اظهار کرد: تیم هفت نفره شورا، شهرداری مؤمن و مردمی را انتخاب نمود و شهردار را عضو هشتم شورای شهر می‌داند. وی افزود: شورای ششم صدرا برنامه‌های خود را در قالب برنامه‌های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت مشخص کرده تا در بازه زمانی معین به اهداف دست یابد. وی سامان‌دهی حمل و نقل عمومی شهر صدرا را از برنامه‌های کوتاه مدت دانست ‌و گفت: سامان‌دهی حمل و نقل عمومی موجب رضایت شهروندان ساکن شهر صدرا گردید و با افزایش تعداد اتوبوس‌ها و تغییر ایستگاه‌ها هر شش دقیقه یک اتوبوس از ایستگاه حرکت می‌کند. فیروزمند با بیان اینکه احداث سامانه صدور پروانه الکترونیکی، احداث معاینه فنی خودرو‌های سبک، احداث آرامستان و احداث کارخانه آسفالت از جمله برنامه‌های کوتاه مدت ماست، اظهار کرد: احداث میدان میوه و تره بار، احداث شهربازی، احداث پارک در فاز یک و دو از جمله برنامه‌های میان مدت ماست. وی افزود: احداث کمپ بین المللی ورزش با مشورت و هماهنگی ناظم الشریعه مربی تیم ملی فوتسال، پیگیری استقرار ادارات در شهر صدرا، راه اندازی مترو و راه اندازی بازارهای سنتی از جمله برنامه‌های بلند مدت شورا ششم است.
 اهمیت استقرار دستگاه‌های دولتی
رئیس شورای شهر صدرا با بیان اینکه در طول مدت خدمت شورا تاکنون ۴۳ مصوبه به تصویب رساندیم، گفت: تفاهم نامه با دانشگاه آزاد با هدف طراحی و زیبا نمودن میدان امام رضا(ع) در ورودی شهر صدرا، زیبا نمودن اکوپارک و رفع مشکلات کنونی، استقرار نیروی انتظامی در اکوپارک و ایجاد روشنایی در اکوپارک از دیگر برنامه‌های شورای صدراست. فیروزمند راه اندازی اتاق اصناف و استقرار آن در شهر صدرا را از دیگر برنامه‌های این شورا دانست و افزود: به زودی استقرار جمعیت هلال احمر نیز در شهر صدرا انجام می‌گردد. رئیس شورای اسلامی شهر صدرا ادامه داد: احداث فضای فرهنگی در کنار گلزار شهدا و احداث پیاده راه سلامت که تا دو ماه آینده سنگ‌فرش خواهد شد، از جمله برنامه‌های شورای صدراست. فیروزمند با بیان اینکه هر دوشنبه اعضای شورا به همراه شهردار و معاونان شهرداری در یکی از ۱۸ مسجد شهر حضور می‌یابیم و نسبت به رفع مشکلات اقدام می‌نماییم، افزود: در زمینه ورزشی دارای دو تیم قوی فوتسال هستیم که نیاز به حمایت دارند.
 سایه شیراز همیشه روی سر صدراست
در ادامه این نشست خبری شهردار صدرا با ارائه گزارشی از فعالیت‌های این شهرداری گفت: هدف از ایجاد شهر جدید صدرا شهر جدید در کنار شیراز، کنترل جمعیت و جلوگیری از حاشیه‌نشینی در شیراز بود. این شهر در سال ۷۹ راه اندازی شد و سال ۸۹ شهرداری این شهر تشکیل شد و جمعیت این شهر به یکباره افزایش یافت؛ به‌گونه‌ای که میزان افزایش جمعیت با میزان افزایش خدمات متوازن نبود و در کنار آن این شهر در این مدت با حواشی زیادی همراه بوده است و زمین‌های مرغوب این شهر باعث شد تا برخی به فکر دست اندازی به این شهر باشند. بهزاد پرنیان ادامه داد: از طرف دیگر سایه شیراز هم همیشه روی سر صدراست و در توزیع منابع اعتبار مناسبی برای این شهر دیده نمی‌شود؛ چراکه بافت سیاسی صدرا مستقل نیست و این شهر با ۱۵۰هزار نفر جمعیت هنوز زیرمجموعه شهرستان شیراز است و به همین دلیل در اعتبارات دیده نشده است. وی با اشاره به دست خالی شهر صدرا از اعتبارات دولتی ادامه داد: در حال حاضر درآمد شهرداری صدرا به دلیل ساخت و ساز خوب است و بودجه ما همیشه محقق شده و سال قبل حتی بیش ‌از بودجه چیزی حوالی ۲۱۰میلیارد تومان درآمد داشتیم و امسال هم میزان بودجه ما ۱۶۰میلیارد تومان است که تاکنون ۸۸ درصد آن محقق شده و تا پایان سال احتمالاً به بیش‌ از ۲۱۰میلیارد تومان برسد و به زودی متمم بودجه را به شورا ارائه می‌دهیم. پرنیان با اشاره به اینکه ۴۰ درصد درآمد شهرداری صدرا مربوط به حوزه عمرانی و ‌مابقی مربوط به حوزه جاری است، ‌افزود: یکی از پروژه‌هایی که تا چندی دیگر با باز کردن پاکات متقاضیان آغاز می‌شود، اجرای بازار صدراست که در زمینی به مساحت ۴ هکتار در کنار اکوپارک ساخته می‌شود و در کنار آن به زودی عملیات پارک ‌۹ونیم هکتاری فاز دوم صدرا نیز آغاز می‌شود که این در واقع تنها فضای سبز فاز دوم صدرا و دومین پارک بزرگ صدرا بعد از اکوپارک است که تا سه سال آینده ساخته می‌شود و امسال برای ساخت آن دومیلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده است.
 تأسیس آرامستان در بستر شهر جدید
وی ادامه داد: یکی از نیازهای شهر که از همان ابتدا  باید دیده می‌شد اما کاری برای آن نشد، ایجاد آرامستان این شهر بود و ساکنان صدرا مجبور بودند برای دفن عزیزان خود به شهرهای دیگر بروند. در همین راستا زمینی به مساحت ۲۸ هکتار در بزرگ‌راه شهید سلیمانی به سمت باجگاه در نظر گرفته شده، مجوزها و استعلام‌های آن هم گرفته شده که در فاز اول در ۵ هکتار از این محل عملیات اجرای آرامستان آغاز می‌شود. پرنیان ادامه داد: همچنین برای اولین بار مجوز مرکز معاینه فنی را گرفتیم که زمین آن مشخص شده و در ادامه این مرکز ساخته می‌شود و پس از ساخت از طریق مناقصه در اختیار بهره بردار قرار می‌گیرد که بر طبق برآورد اولیه هزینه این محل ۵میلیارد تومان است. وی اظهار داشت: یکی دیگر از مشکلات شهر صدرا نبود پمپ گازوئیل است که در جریان مشکل اخیر در کارت‌های سوخت ما در حوزه حمل و نقل عمومی نیمی از ناوگانمان از کار افتاد و در این راستا زمینی را برای اجرای پمپ گازوئیل در نظر گرفتیم که در صورت موافقت عمران صدرا و به صورت تهاتری در این زمین پمپ گازوئیل را اجرا می‌کنیم. پرنیان ادامه داد: اما دیگر مشکل شهر صدرا ارتفاعات بکر اطراف شهر صدراست که رها شده که در حال رایزنی برای واگذاری این ارتفاعات به شهرداری و اجرای پروژه فضای سبز بام صدرا در این ارتفاعات هستیم؛ محلی که از یک طرف شیراز و از سمت دیگر آن صدرا به طور کامل قابل مشاهده است. وی تصریح کرد: از ۶۰ پارک کوچک و بزرگی که در صدرا دیده شده، تنها ده مورد آن اجرا شده و امسال هم عملیات ساخت ده پارک آغاز خواهد شد. وی اظهار داشت: در خصوص شهر بازی که در کنار اکوپارک است و مدت‌ها متوقف شده، علت توقف این پروژه این بود که در حالی که قرار بود فقط ۳هزار متر زمین در اختیار سرمایه گذار قرار گیرد، سه هکتار یعنی ده برابر زمین واگذار شده بود که به همین دلیل قرارداد با وی باطل شد و هم اکنون مراحل مناقصه مجدد این پروژه در حال انجام است که یا سرمایه گذار قبلی برنده این مرحله می‌شود یا فرد دیگری برنده می‌شود و برنده باید هزینه سرمایه گذار قبلی را پرداخت کند و بعد پروژه را به اتمام رسانده و به بهره برداری برساند.
 وعده سامان‌دهی سگ‌های ولگرد
وی با اشاره به اجرای۱۶۰هزار متر عملیات آسفالت در سال گذشته در این شهر گفت: در زمینه جمع آوری سگ‌های ولگرد هم که از گذشته جزو نیازهای این شهر بوده، ما از یک پیمانکار و سازمان‌های مردم نهاد برای جمع آوری و‌ عقیم سازی این سگ‌ها استفاده کردیم و به زودی با تکمیل سایت عقیم سازی و نگهداری سگ‌های ولگرد در ملوسجان این کار سرعت بیشتری می‌گیرد. پرنیان در خصوص شکایت شهرداری از شرکت عمران صدرا نیز با اشاره به ارجاع این شکایت به کمیسیون رفع اختلافات استان گفت: موضوع شکایت این بود که بر طبق قانون باید درصدی از تفکیک اراضی دولتی هم به شهرداری صدرا برسد که شرکت عمران صدرا با این موافق نبود و حتی به رغم اعلام نظر معاونت حقوقی رئیس‌جمهور که می‌گفت این اراضی مشمول ماده ۱۰۱ می‌شود و استاندار سابق هم حکم زد، اما شرکت عمران از این قانون تمکین نکرد و فرصت خواست که سه ماه فرصت داد و هنوز هم نتوانستند خلاف این حکم حکمی را بگیرند. وی افزود: شهرداری صدرا مظلوم واقع شده و هیچ نفعی از تفکیک زمین‌ها نمی‌برد و در کنار آن شهرستان هم نیست که بتواند از بودجه‌های ملی بهره ببرد؛ این در حالی است که با همین درآمد هم اگر مشکلات و‌ عقب ماندگی‌های قبلی نبود، می‌توانست بهترین شهر کشور باشد.
 امکانات صدرا کمتر از روستاها
در ادامه این مراسم مرتضی زارع رئیس کمیسیون عمران و سرمایه‌گذاری شورای اسلامی شهر صدرا گفت: امکانات زیرساختی در فاز دوم شهر جدید صدرا از روستاها هم کمتر است. وی افزود: شورای شهر به طور ذاتی مسئولیت نظارت و تصویب لوایح را عهده دارد و به موازات آن در شهر جدید صدرا بر سایر حوزه‌ها برای گسترش رفاه مردم ورود کرده ایم. این عضو جوان شورای شهر در ادامه با انتقاد از کم کاری‌هایی که در حوزه توسعه زیرساخت‌ها در گذشته صورت گرفته، بیان کرد: بیش از 30 سال از احداث شهر جدید صدرا می‌گذرد و هنوز در حوزه‌هایی نظیر دفع اصولی فاضلاب، زیرساخت‌های بهداشتی، آموزشی، فرهنگی و سرانه فضای سبز شهر با کمبودهای زیادی روبه‌رو هستیم. زارع با تأکید بر اینکه اهالی شریف صدرا نباید قربانی کم‌کاری‌ها شوند، اظهار داشت: برای مدت‌های طولانی گسترش و نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی به فراموشی سپرده شده بود که شهرداری صدرا با آسیب شناسی نیاز شهروندان این موارد را در دستور کار قرار داده است. این مقام مسئول در بخش دیگری از سخنانش به نقش ارزنده بزرگ‌راه قره‌پیری اشاهر کرد و افزود: با بهره برداری از شاهراه‌های ارتباطی شاهد خروج شهر جدید از بن بست ارتباطی خواهیم بود. رئیس کمیسیون عمران و سرمایه گذاری شورای اسلامی شهر صدرا در ادامه تصریح کرد: سرانه استاندارد فضای سبز 12 تا 14 مترمربع به ازای هر نفر است که این آمار در شهر جدید صدرا 3 تا 5 است. یکی از دلایل این فقر سرانه سبز به مشکلات کم آبی و محدودیت منابع بازمی‌گردد که با استفاده از تصفیه پساب‌ها به دنبال جبران آن هستیم.
 رهاشدن پروژه‌های نود درصدی
وی با انتقاد از اینکه شهر صدرا نیازمند توسعه فضاهای درمانی است، اظهار داشت: در پهنه شهر جدید درمانگاهی هست که بیش از 90 درصد عملیات احداث آن انجام پذیرفته و به حال خود رها شده و این در حالی است که در صدرا حتی یک درمانگاه شبانه روزی دولتی هم وجود ندارد و در عین حال قطب پیوند کبد خاورمیانه است. زارع در ادامه با تشریح سیاست‌های مدیریت شهری در دوره جدید گفت: در شورا و شهرداری به دنبال ایجاد درآمدهای پایدار و پرهیز از خام فروشی هستیم تا به موازات این سیاست‌ها شاهد رونق اشتغال باشیم. در همین راستا با مشرکت شهرداری شیراز به دنبال احداث یک میدان میوه و تره بار در محور غربی کلان‌شهر شیراز هستیم. این مقام مسئول قابلیت‌های شهر جدید صدرا در حوزه گردشگری را مثبت ارزیابی کرد و گفت: مجوز بالن سواری برای شهروندان و گردشگران اخذ شده و به زودی راه اندازی خواهد شد. رئیس کمیسیون عمران و سرمایه گذاری شورای اسلامی شهر صدرا در ادامه با قدردانی از عملکرد معاونت فرهنگی شهرداری افزود: 110 خانواده از شهدای معزز شناسایی شده اند و المان‌های شهدا در سطح شهر نصب خواهد شد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی