[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۲۵
  • دوره جدید

امام‌جمعه شیراز: ائمه جمعه نیازمند اختیار اجرایی در حوزه فرهنگ هستند، روزنامه شیراز نوین

نماینده ولی فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز بر اصلاح ساختار شورای فرهنگ عمومی استان‌ها و شهرستان‌ها تأکید کرد و گفت: در وضعیت کنونی امام جمعه به عنوان رئیس این شوراست اما هیچ اختیاری در اجرا و بودجه فرهنگی ندارد.
آیت الله لطف الله دژکام در خطبه‌های نماز جمعه شیراز با بیان اینکه ائمه جمعه رئیس شورای فرهنگ عمومی استان و شهرستان هستند، افزود: از نظر ساختار قانونی رئیس شورای فرهنگ عمومی استان و شهرستان در تخصیص بودجه دولتی اختیاری ندارد و عملاً ابزار این ریاست برای امام جمعه فراهم نیست.
امام جمعه شیراز تأکید کرد: از وزیر جدید ارشاد درخواست می‌کنم که این ایراد را اصلاح کند یا اینکه امام جمعه رئیس شورای فرهنگ عمومی استان نباشد یا اگر امام جمعه رئیس این شوراست، این ایراد نیز برطرف شود.
وی در ادامه عنوان کرد: ائمه جمعه در زمینه اقتصادی مسئولیتی ندارند؛ البته تذکراتی در این زمینه می‌دهند اما در زمینه فرهنگی می‌گویند که رئیس شورای فرهنگ عمومی ائمه جمعه هستند اما در بودجه فرهنگی و مسائل دیگر تصمیم گیر نیستند که ضروری است این ایراد ساختاری برطرف شود یا بگویند امام جمعه مسئول نیست. ولی اگر مسئول هستند و حکم می‌زنند، باید ساختار نیز درست شود.
نماینده ولی فقیه در استان فارس وزیر ارشاد دولت سیزدهم را وزیری جوان و پای کار دانست و گفت: قطعاًً اگر وزیر ارشاد متوجه این ایراد ساختاری شود، در جهت رفع آن اقدام خواهد کرد.
آیت الله دژکام در بخش دیگر خطبه‌های نماز جمعه شیراز انقلاب اسلامی را انقلابی معنوی دانست و افزود: انقلاب‌های دیگری که در جهان در طول ۲ قرن اخیر رخ داده است، جنبه معنوی نداشته و نگاه به سیاست، صنعت و تولید در این انقلاب‌ها بوده، ولی نگاه به معنویت ویژگی منحصر به فرد انقلاب اسلامی است و اگر ما می‌خواهیم این مسیر نورانی را ادامه دهیم، بایستی به مسئله معنویت به صورت ویژه بپردازیم. وی ارتقای فرهنگی را از لازمه‌های جامعه کنونی دانست و گفت: ارتقای فرهنگی و مسئله فرهنگ موضوعی است که نیازمند تلاش مداوم و مستمر است و مهم‌ترین هدف نماز جمعه هدایت فرهنگی است و از این جهت باید نماز جمعه را محور حرکت‌های فرهنگی در جامعه اسلامی دانست.
آیت الله دژکام به سخن امام خمینی(ره) اشاره کرد که می‌فرمایند که اگر می‌خواهیم تأثیر انقلاب در جامعه دائمی باشد، باید به فرهنگ توجه شود.
امام جمعه شیراز ادامه داد: اولویت کنونی جامعه تلاش در جهت بهبود اقتصاد، اشتغال و تولید است اما از نظر اهمیت چیزی مهم‌تر از مسائل فرهنگی وجود ندارد و همه تلاش‌های سیاسی و اقتصادی باید بر محور فرهنگ دینی باشد.
وی برنامه، روش و الگوی فرهنگی را سه اصل مهم در جامعه دانست و اظهار داشت: مدیران و مسئولان باید بدانند که ارتقای فرهنگ باید بر اساس برنامه باشد؛ به نحوی که همه ارگان‌های متولی این حوزه از جمله ائمه جمعه و جماعات، آموزش و پرورش، بسیج و... بر اساس برنامه فرهنگی حرکت کنند.
وی عنوان کرد: مقرر شده بود که تا سال ۱۴۰۴ نقشه مهندسی فرهنگی کشور عملیاتی شود که بخش قابل توجه فرصت از دست رفته است.
نماینده ولی فقیه در استان فارس تأکید کرد: مدیران انگار متوجه نیستند که رهبری عظیم‌الشأن برنامه اصلی در حوزه‌های مختلف از جمله فرهنگ را ترسیم کرده‌اند و ضروری است در این مسیر گام‌های اساسی برداشته شود.
وی در ادامه به تحقق عدالت اجتماعی در جامعه نیز اشاره کرد و گفت: دو مقوله عدالت خواهی و تحقق عدالت در این حوزه مطرح است که تحقق عدالت نیازمند ابزار، ساختار، پیگیری، روش و 
برنامه است.
آیت الله دژکام در پایان اظهار داشت: اینکه برخی در زمینه عدالت‌خواهی شعار سر می‌دهند، اینگونه عدالت محقق نمی‌شود و باید فعالان سیاسی و اجتماعی اکنون به فکر این باشند که چگونه می‌توان آن را محقق کرد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی