[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۲۵
  • دوره جدید

شهر صدرا بر شالوده فساد، روزنامه شیراز نوین

 محمد شبیری- گروه گزارش 

سال 72 مقرر شد در شمال غربی شیراز شهر جدید صدرا مکان یابی و با ظرفیت پذیری جمعیتی بالغ بر 300هزار نفر مکانی امن برای مهاجرت شهروندان شود؛ ولی حالا بعد از گذشت سال‌ها نه تنها این امر محقق نشد، بلکه شهروندان این شهر از نبود امکانات و کم توجهی مسئولان گلایه مند هستند و موتورهای جست‌وجوگر اینترنتی در جست‌وجوی اینترنتی کلمه شهر صدرا خبرهای دستگیری و فساد مدیریتی و همچنین کم توجهی دستگاه نظارتی بر این شهر سایه انداخته است.
به گزارش خبرنگار شیرازنوین، این روزها تن زخمی شهر صدرا سربلند بحران‌ها شده و مشکلات قدیمی نبود امکانات برای مردم این شهر عادی انگاری شده است و بلاتکلیفی خدمات شرکت عمران شهر صدرا و خدمات مرتبط این شرکت با مجموعه شهرداری صدرا دلیلی شده تا شهروندان برای گرفتن امضا سرگردان شوند که در همین رابطه یکی از شهروندان این شهر می‌گوید: پس از دستگیری برخی از مدیران شرکت عمران شهر صدرا برخی از نامه‌های اداری به دلیل اینکه باید مسئولان این شرکت امضا کنند، شهروندان معطل تصمیمات جزیره ای شهرداری و این شرکت شده و در بلاتکلیفی به سر می‌برند.
وی که خود را معین شجاعیان معرفی می‌کند، می‌گوید: مشکلات این شهر مثنوی هفتاد من کاغذ است و باید مسئولان استانی و دستگاه نظارتی در این منطقه مستقر شوند تا بتوانند از نزدیک با مشکلات این شهر آشنا شده و برای حل آن چاره اندیشی کنند. فرج زارع دیگر رهگذر پیاده‌رو شرکت عمران صدراست که می‌گوید: به نظر می‌رسد مسئولان شهرداری و شرکت عمران در این مدت نخواسته‌اند مشکلات این شهر را حل کنند؛ بلکه با جزیره‌ای عمل کردن خود باعث شدند مشکلات بر گردن دیگری بیفتد و برای رفع مشکلات این شهر بیشتر به دنبال مقصر هستند.
این شهروند می‌افزاید: علی‌رغم اینکه روزانه بر جمعیت این شهر افزوده می‌شود، از نگاه برخی از مسئولان این شهر هنوز شهرک خطاب می‌شود و باور ندارند قرار است به دومین شهر پرجمعیت استان تبدیل شود.
به عقیده لیلا اصنافی دیگر شهروند این شهر، نبود امکاناتی مانند نمایندگی بیمه تأمین اجتماعی، اداره کار و تعاون و دیگر اداراتی که بیشترین خدمات را به شهروندان ارائه می‌دهد، امروز یک نیاز اصلی در این شهر است که به یک نقیصه تبدیل‌ شده است.
وی می‌گوید: باید از مسئولان سؤال شود چرا در هر یک‌ قدمی یک بنگاه املاک وجود دارد و مجوز داده می‌شود، ولی برای ارائه خدمات از سوی دستگاه‌های خدمات رسان مشکلات قانونی 
وجود دارد؟
غیربومی‌بودن مدیران شهر صدرا؛ حضورنداشتن در نماز جمعه برای رفع مشکلات شهر صدرا
حجت‌الاسلام‌والمسلمین غلامعلی حسین‌نژاد امام‌جمعه شهر صدرا با انتقاد از غیربومی بودن برخی از مدیران این شهر به شیرازنوین می‌گوید: مهم‌ترین و کلیدی‌ترین مشکل این است که برخی از مدیران و اعضای مجموعه شورا و شهرداری این شهر بومی این شهر نیستند تا بخواهند با مشکلات شهروندان آشنایی بیشتری داشته باشند و به دنبال آن قادر نخواهند بود در نماز جمعه این شهر شرکت کنند تا بتوانند با شهروندان ارتباط چهره به چهره داشته باشند.
به عقیده امام‌جمعه این شهر نبود نماینده رسمی دولت در این شهر موجب می‌شود با افزوده شدن جمعیت این شهر، مشکلات آن دوچندان شود و با ایجاد هرگونه مشکلی مانند اتفاق اخیر شرکت عمران صدرا، شهروندان برای گرفتن یک امضای ساده در بلاتکلیفی قرار بگیرند.
کمبود نظارت‌های کافی از سوی دستگاه‌های حراستی ادارات
حجت‌الاسلام حسین نژاد گفت: نبود نظارت‌های کافی از سوی دستگاه‌های نظارتی مجموعه دولتی و غیردولتی این شهر برای شهروندان سؤال شده و نیاز است در قوانین انتصاب‌های مسئولان مجموعه شهرداری و شرکت عمران صدرا بازنگری شود.
وی وجود زمین‌هایی با مالکیت‌های شخصی دستگاه‌های دولتی اوقاف را یکی از دلایل مشکلات این شهر اعلام می‌کند و می‌گوید: بارها مشاهده ‌شده در حین خریدوفروش و ساخت مجتمع‌های مسکونی هیچ مبلغ یا تعهد بر حسن انجام کاری از سوی دستگاه‌های مربوطه برای هرگونه ساخت‌وساز از پیمانکاران یا شرکت‌های تعاونی کسب نمی‌شود. همین دلیل باعث می‌شود تخلفات مختلفی ایجاد شود و شهروندان با مشکل مواجه شوند.
«شهر صدرا» به باور مسئولان نرسیده است
امام‌جمعه شهر صدرا در تأیید سخنان یکی از شهروندان مبنی بر اینکه مسئولان این شهر را شهرک اعلام می‌کنند، می‌گوید: در سال‌های آینده این شهر به دلیل تعداد جمعیت آن به دومین شهر مهم استان تبدیل خواهد شد، ولی هنوز این موضوع به باور برخی از مسئولان 
نرسیده است.
حجت‌الاسلام حسین نژاد کمبود مسجد و نبود زیرساخت‌های فرهنگی را یکی دیگر از مشکلات این شهر می‌داند و می‌گوید: چنانچه مسئولان بتوانند مشکلات این شهر را کاهش دهند، به کاهش مشکلات شهر شیراز کمک کرده‌اند؛ زیرا این شهر تکمیل‌کننده کلان‌شهر شیراز است.
برای دریافت مجوز بیمه ساختمانی و نظام ‌مهندسی 6 الی 7 ماه زمان صرف می‌شود
شهردار صدرا می‌گوید: امروزه بیشترین مراجعه‌کننده در مجموعه شهرداری در بخش‌های معاونت شهرسازی و فنی اجرایی است که بیشترین شکایت و گلایه‌مندی از سوی شهروندان مطرح می‌شود که مهم‌ترین دلیل آن در بحث صدور پروانه است که برای دریافت یک مجوز زمانی بالغ‌بر 6 تا 7 ماه نیاز است که از سوی نظام ‌مهندسی و بیمه تأمین اجتماعی استان بیمه ساختمانی صادر شود.
گواهی بیمه ساختمانی شهر صدرا تنها کمتر از 1 ساعت صادر می‌شود
ابراهیم کشاورز مدیرکل تأمین اجتماعی فارس نیز در گفت‌وگو با خبرنگار شیراز نوین می‌گوید: مجوز بیمه ساختمانی در شهر صدرا مانند دیگر مناطق استان کمتر از یک ساعت گواهی آن صادر می‌شود و روزانه شاهد آن هستیم که بسیاری از متقاضیان با مراجعه به شعبه میدان معلم با واریز وجه موردنیاز برای بیمه ساختمانی شهر صدرا اقدامات لازم را انجام می‌دهند. به گفته وی مجوز راه‌اندازی شعبه در شهر صدرا دریافت شده و نیاز است مجموعه شهرداری و شورا مساعدت کنند و ساختمانی در اختیار اداره بیمه قرار بگیرد تا بتوانیم با راه‌اندازی این شعبه از تردد غیرضروری بیمه‌شدگان شهر صدرا به شعبات مرکز شهر جلوگیری شود. مدیرکل تأمین اجتماعی فارس معتقد است با راه‌اندازی این شعبه در آینده نزدیک، شعبه شهر صدرا به یکی از شعبات ممتاز استان تبدیل خواهد شد و ارائه خدمات از طریق آن برای بیمه‌شدگان گسترده می‌شود. 
فرماندار شیراز، محمدرضا امیری در پاسخ به خبرنگار شیراز نوین مبنی بر مشکلات شهر صدرا نیز می‌گوید: یکی از اولویت‌های مجموعه استانداری فارس رفع مشکلات اجتماعی و ایجاد زیرساخت‌های راه‌های دسترسی به این شهر است که در روز پنجشنبه جلسه‌ای با حضور استاندار در محل استانداری برگزار شد و مسئولان مربوطه مکلف شدند برای رفع مشکلات اجتماعی این شهر و کلان‌شهر شیراز برنامه عملیاتی اجرایی کنند.
جلسه‌ای ویژه در خصوص مشکلات ایجادشده در شرکت عمران شهر صدرا برگزار می‌شود
وی در ادامه به مشکلات ایجادشده در خصوص گلایه‌مندی برخی از شهروندان در خصوص نبود مسئولان پاسخ‌گو در شرکت عمران صدرا می‌گوید: این مطالبه از سوی شهروندان بحق است و صبح روز چهارشنبه جلسه‌ای در این خصوص برگزار و به نظر استاندار خواهد رسید تا بتوانم هرچه سریع‌تر برا مشکلاتی که برای شهروندان ایجاد شده، چاره‌اندیشی کنیم. به عقیده فرماندار شیراز، شهر صدرا در آینده نزدیک به یکی از مهم‌ترین شهرهای استان تبدیل خواهد شد و شاهد آن هستیم که روزانه جمعیت آن در حال افزایش است و پیش‌بینی می‌شود تا دو سال آینده جمعیت آن به بیش از 180هزار نفر افزایش یابد.
ساختار شکل‌گیری صدرا در ابتدا یک بستر فسادخیز بوده است
امیری در پاسخ به این سؤال که مهم‌ترین علت مشکلات مدیریتی این شهر چیست، می‌گوید: متأسفانه ساختار شکل‌گیری صدرا یک بستر فسادخیز و فسادآور بوده و از همین رو نیاز است در خصوص ساختار دوباره آن از سوی دستگاه‌های متولی تجدیدنظر شود.
وی ادامه می‌دهد: تا مادامی‌که مر قانون بر این است که انتصاب مدیریت در شرکت عمران صدرا یا شهرداری صدرا از طریق اعضای شورا که منتخب مردم هستند یا انتخاب هیئت‌مدیره انجام شود، طبیعی است با انتخاب اعضا شورای شهر و یا هیئت‌مدیره شخص موردنظر برای خدمتگزاری مسئولیت بر عهده می‌گیرد. این مقام مسئول وجود نمایندگی شعب بیمه تأمین اجتماعی بیمه سلامت یا اداراتی مانند ثبت ‌احوال را در این شهر ضروری اعلام کرد و گفت: امروزه سیاست دولت بر این است با کسب مجوزهای لازم و پرهیز از هزینه‌های اضافی ادارات خدمات‌رسانی برای تسهیل امور به ارباب‌رجوع در مناطق مرود نیاز خدمات‌رسانی کنند که این خواسته بحق باید از سوی مسئولان مربوطه پیگیری و اجرایی شود.
پیش‌بینی بهره‌برداری از آرامستان صدرا تا پایان امسال
فرماندار شیراز بهره‌برداری آرامستان شهر صدرا را در اولویت کاری مسئولان این شهر اعلام کرد و افزود: محل و تملک آرامستان شهر صدرا با کسب مجوزهای لازم انجام ‌شده و پیش‌بینی می‌شود تا پایان امسال بخشی از آرامستان صدرا به بهره‌برداری برسد؛ زیرا معتقدیم وجود آرامستان یکی از عناصر هویتی شهر به شمار می‌رود.
حالا مردم شهر صدرا با آمدن دولت سیزدهم و معرفی اعضای شورای شهر صدرا منتظر هستند تا مسئولان این شهر و مجموعه شهرداری با پرهیز از وعده‌های پوشالی به مشکلات این شهر بپردازند و شاهد آن باشند که این شهر نیز مانند دیگر شهرهای کشور از تدابیری مدیریتی برای رفع مشکلات این شهر خرسند شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی