[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۲۲
  • دوره جدید

از کجا بفهمیم تیروئیدمان درست کار نمی‌کند؟، روزنامه شیراز نوین

علائم بیماری تیروئید غیر اختصاصی است و می‌تواند با خستگی، ضعف و بی‌حالی همراه باشد. این علائم می‌تواند در اثر افزایش سن هم پدیدار شود، به همین دلیل برخی مواقع علائم کم‌کاری تیروئید به افزایش سن نسبت داده می‌شود. نبود سایر علائم نباید موجب غفلت ما از مشکلات تیروئیدی شود، به همین جهت افراد مسن باید به صورت منظم و سالی یک بار هورمون‌های تیروئیدی خود را کنترل کنند.
به گزارش بهداشت نیوز، محمود افتخارزاده متخصص قلب و آریتمی‌های قلبی درباره کم‌کاری تیروئید و تأثیر آن بر نارسایی قلبی گفت: هورمون تیروئید از معدودترین هورمون‌های بدن است که بر روی تمامی‌ سیستم‌های بدن تأثیرگذار است. تقریباً می‌توان گفت تمامی ‌سلول‌های بدن دارای گیرنده هورمون تیروئیدی هستند و قلب هم از این موضوع مستثنی نیست و پرکاری و کم‌کاری تیروئید می‌تواند بر عملکرد مناسب آن تأثیرگذار باشد.
وی افزود: کم‌کاری تیروئید می‌تواند سرعت ضربان قلب را کاهش داده، ورود خون به قلب را با تأثیر بر عضله قلب دچار مشکل کرده، موجب افزایش فشار داخل حفره بطنی شده و دهلیزها را تحت‌الشعاع قرار دهد. در این حالت ریه‌ها هم دچار مشکل شده و فرد دچار تنگی نفس می‌شود که در ارتباط تنگاتنگ با کاهش ضربان قلب موجب نارسایی قلبی می‌شود. علاوه بر این در کم کاری تیروئید مقاومت عروقی افزایش می‌یابد. تجمع مواد در عروق باعث می‌شود عروق نتوانند به خوبی باز شوند و بنابراین حجم داخل عروق بیشتر از پذیرش آن می‌شود که افزایش فشار خون را در پی خواهد داشت و پس از مدتی می‌تواند موجب نارسایی قلبی شود.
این متخصص قلب و آریتمی‌های قلبی درباره علائم کم‌کاری تیروئید گفت: علائم این بیماری غیر اختصاصی است و می‌تواند با خستگی، ضعف و بی‌حالی همراه باشد. این علائم می‌تواند در اثر افزایش سن هم پدیدار شود به همین دلیل برخی مواقع علائم کم کاری تیروئید به افزایش سن نسبت داده می‌شود. نبود سایر علائم نباید موجب غفلت ما از مشکلات تیروئیدی شود به همین جهت افراد مسن باید به صورت منظم و سالی یک بار هورمون‌های تیروئیدی خود را کنترل کنند.
افتخارزاده با اشاره به اینکه کم‌کاری تیروئید بیماری شایع است، گفت: حدود 5 درصد از افراد بیماری تیروئیدی دارند که بیش از 80 درصد آن به کم کاری تیروئید تعلق دارد. کم‌کاری تیروئید می‌تواند ناشی از تغذیه نامناسب و عوامل ژنتیکی و مشکلات ایمنی بدن باشد. یکی از علل کم‌کاری تیروئید کم بودن یُد در رژیم غذایی است و سال‌ها است که در کشور ما یُد به نمک اضافه می‌شود، بنابراین هموطنان ما معمولاً با کمبود یُد مواجه نیستند.
وی درخصوص درمان کم‌کاری تیروئید گفت: برخی افراد کم‌کاری تیروئید دارند و از طرفی دچار تنگی عروق کرونر هستند که از آن خبر ندارند. کم‌کاری تیروئید موجب کاهش ضربان قلب و متابولیسم بدن شده و در این بین مشکل قلبی تشخیص داده نمی‌شود. پس از مراجعه به پزشک و مصرف دارو برای درمان تیروئید، متابولیسم بدن و ضربان قلب بالا می‌رود و علائم ناشی از مشکل قلبی پدیدار می‌شود، به همین دلیل درمان کم‌کاری تیروئید در افراد مسن باید به آرامی ‌انجام شود.
این متخصص قلب و آریتمی‌های قلبی درباره گواترگفت: بزرگی غده تیروئید می‌تواند با کم‌کاری، پرکاری و یا حتی طبیعی بودن تیروئید همراه باشد. استرس نقش مستقیمی ‌در بیماری‌های تیروئیدی ندارد ولی افرادی که پرکاری تیروئیدی دارند بی‌قرار هستند و زود عصبانی می‌شوند. افرادی که کم‌کاری تیروئیدی دارند پاسخ مناسبی به محرک‌های محیطی ندارند که گهگاه به کهولت سن نسبت داده می‌شود و یا با آلزایمر و افسردگی اشتباه گرفته می‌شود. این افراد کاهش شنوایی و تحرک دارند.وی تأکید کرد: پزشک باید مراقب دُز داروهای کم‌کاری تیروئید باشد، برخی مواقع مقدار هورمون بیشتر از نیاز بدن تجویز می‌شود که می‌تواند منجر به پرکاری خفیف ناشی از دارو شود که آریتمی‌های قلبی را در پی خواهد داشت.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی