[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۲۵
  • دوره جدید

قطره آهن باعث پوسیدگی دندان کودکان می‌شود؟، روزنامه شیراز نوین

عضو هیئت علمی ‌دانشگاه علوم پزشکی البرز می‌گوید: پوسیدگی دندان در کودکان قابل پیشگیری است به شرط آنکه از بدو تولد اقدامات پیشگیرانه انجام شود.
به گزارش بهداشت نیوز، دکتر سمیه خرمیان، دندان‌پزشک اطفال و عضو هیئت علمی ‌دانشگاه علوم پزشکی البرز در خصوص اهمیت بهداشت و سلامت دهان و دندان در کودکان گفت: بهداشت دهان و دندان در کودکان مسئله مهمی ‌است و برخلاف تصور عموم که فکر می‌کنند چون دندان‌های شیری موقتی هستند، پس همانند دندان‌های دائمی ‌نیازی به حفظ و مراقبت از آن‌ها نیست باید گفت درخصوص اهمیت نگهداری از دندان‌های شیری می‌توان به 4 نکته اساسی اشاره کرد.
وی اظهار داشت: مهم‌ترین مسئله در حفظ و نگهداری دندان‌های شیری، ایجاد بستری مناسب برای رشد دندان‌های دائمی ‌است و در واقع با حفظ دندان‌های شیری، دندان‌های دائمی ‌می‌توانند در محل مناسب رشد پیدا کنند. وی در ادامه افزود: دندان‌ شیری نقش مؤثری  در تکلم صحیح کودک دارد و در صورتی که دندان‌های قدامی‌ قبل از اینکه کودک شروع به تکلم کند، از بین برود، می‌تواند در تلفظ خیلی از حروف تأثیرگذار باشد و باعث اختلال در تکلم شود. طبیعی است در چنین شرایطی وقتی کودکی در بین هم‌سالان خود نمی‌تواند به درستی کلمات را تلفظ و ادا کند، مورد تمسخر دوستان خود قرار بگیرد و این مسئله تأثیر بدی بر روحیه او بگذارد.این متخصص دندان‌پزشک کودکان تغذیه مناسب کودک را یکی از عوامل مهم در حفظ و نگهداری دندان‌های شیری دانست و گفت: حفظ این دندان‌ها باعث می‌شود کودکان به راحتی بتوانند غذا بخورند و آن را بجوند. دکتر خرمیان، عضو هیئت علمی ‌دانشگاه علوم پزشکی البرز خاطرنشان کرد: از دیگر نقش‌های مهم و اساسی دندان شیری که شاید  خیلی هم به آن توجه نمی‌شود، تأثیر آن در حفظ زیبایی کودک است. از دست دادن دندان قدامی ‌می‌تواند تأثیر منفی بر روحیه کودک داشته باشد، بنابراین والدین باید توجه داشته باشند که حفظ آن باعث افزایش اعتماد به نفس بیشتر در کودک می‌شود.
وی با تأکید بر ایجاد  عادات سالم درکودکان برای مراقبت از دندان‌ها گفت: عادات سالم می‌تواند زمینه را برای مراقبت‌های بهداشتی از دهان و دندان در طول زندگی فراهم کند و رعایت آن بسیاری از مشکلات از جمله بیماری لثه، حفره‌ها و پوسیدگی دندان را رفع می‌کند و  والدین باید کودکان خود را در سنین پایین به رعایت این عادات تشویق کنند.
این عضو هیئت علمی‌ با بیان اینکه یکی از مشکلات شایع دندان‌پزشکی در کودکان، پوسیدگی زودرس دندان‌های شیری است، خاطر نشان کرد: پوسیدگی دندان در کودکان تقریباً به طور کامل قابل پیشگیری است به شرط آنکه از همان بدو تولد، اقدامات پیشگیرانه انجام شود.
وی ادامه داد: بر خلاف تصور بسیاری از والدین، قطره آهن در ایجاد این پوسیدگی‌ها نقشی ندارد بلکه فقط سبب تغییر رنگ دندان‌ها می‌شود.
دکتر خرمیان به مهمترین علل ایجاد پوسیدگی دندانی زودرس در دوران کودکی اشاره و تصریح کرد: تمیز نکردن دهان کودک توسط والدین از زمان رویش اولین دندان‌های شیری، الگوی تغذیه‌ای نامناسب مانند استفاده از شیشه شیر حاوی شیر و سایر نوشیدنی‌های شیرین در هنگام خواب و خوردن مکرر شیر از شیشه شیر و یا سینه مادر در طول شب و کاهش جریان بزاق حین خواب از جمله عوامل پوسیدگی دندان در کودکان به شمار می‌رود.
این عضو هیئت علمی ‌بر اقدامات بهداشتی دهان در نوزادان از بدو تولد تا یک سالگی تأکید کرد و افزود: با توجه به اینکه ممکن است انتقال باکتری‌های پوسیدگی‌زا در این دوره از دهان والدین به کودکان از طریق بوسیدن و یا مکیدن شیشه شیر قبل از ورود به دهان  نوزاد توسط والدین صورت بگیرد، توصیه می‌شود والدین بهداشت دقیق دهان و دندان با استفاده از دهانشویه‌های ضد میکروبی رعایت کنند و همچنین بهتر است حداقل روزی یک بار با مسواک انگشتی، دندان و لثه نوزاد تمیز شود.
وی در ادامه در خصوص اقدامات بهداشتی دهان در کودکان 1 تا 3 سال گفت: بهداشت دهان کودک در این دوره باید به طور کامل توسط والدین انجام شود و از مسواک‌های نرم با سر کوچک متناسب با دهان کودک و از خمیر دندان‌های بدون فلوراید استفاده شود.
دکتر خرمیان افزود: اگر بین دندان‌های شیری فضا و فاصله وجود ندارد حتماً  توسط والدین برای کودک نخ دندان نیز استفاده شود.
این عضو هیئت علمی ‌با تأکید بر آموزش روش‌های مراقبت سلامت دهان و دندان توسط والدین، تصریح کرد: برنامه روزانه کودک می‌بایست شامل  مسواک زدن، استفاده از نخ دندان و دهانشویه باشد به طوری که  کودک باید دو دقیقه کامل دندان‌های خود را  مسواک زده و بعد از هر بار مسواک زدن، نخ دندان استفاده نماید، چرا که  استفاده از نخ دندان برای جلوگیری از رشد باکتری‌ها در دهان مفید است و شست‌وشو با دهانشویه علاوه بر خلاص شدن از شر قطعات ریز غذا، روشی خوب برای سالم نگه داشتن لثه‌های کودک است. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی