[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۲۵
  • دوره جدید

ثبات در فهرست تیم ملی ، روزنامه شیراز نوین

لیست جدید بازیکنان دعوت شده به تیم شگفتی خاصی ندارد، درست مثل رویه مربیان کروات در فوتبال ایران که ثبات را به هر چیزی ترجیح می‌دهند.
همان‌طور که پیش‌بینی می‌شد لیست جدید تیم ملی با همان بازیکنان اردوی قبلی به اضافه احسان حاج‌صفیِ رها شده از مصدومیت بسته شده است. لیستی که به طرز تقریباً بی‌سابقه‌ای مخالفان اندک و موافقان بسیار دارد.
خاصیت لیست‌های اعلامی‌از سوی اسکوچیچ در چند اردوی اخیر تیم ملی این بوده که کمتر مخالفت و یا اعتراضی را برانگیخته است. نکته مشترک اعتراضات هم در این لیست به دو بازیکن مدعی در پست دفاع راست است که تقریباً باید گفت بعید است اسکوچیچ، وریا غفوری و رامین رضاییان را به تیم ملی دعوت کند. بقیه اعتراضات هم در مورد دعوت نشدن بازیکنی خاص  چندان اجماع برانگیز نیست. درست است که بازیکنانی چون علی علیپور، الهیار صیادمنش و سجاد شهباززاده در خط حمله می‌توانند مدعی دعوت به تیم ملی باشند اما تقریباً غالب فوتبال‌دوستان ایرانی اعتقاد دارند که آن‌ها چوب داشتن رقیبانی آماده و باتجربه را می‌خورند و بنابراین اجماعی نیز بر سر اعتراض به عدم دعوت از آن‌ها شکل نمی‌گیرد. این را مقایسه کنید با زمانی که برخی از ستاره‌های لیگ برتر پشت خط تیم ملی مانده بودند و هواداران استقلال و پرسپولیس دائم نسبت به عدم دعوت از چند بازیکن خاص به سرمربیان وقت تیم ملی معترض بودند.
در لیست اسکوچیچ هفت بازیکن شاغل در تیم‌های داخلی حضور دارند. در بازی با عراق امید نورافکن و وحید امیری از این جمع در ترکیب اصلی بازی کردند و حالا با بازگشت حاج‌صفی چه بسا سهم لیگ داخلی در ترکیب اصلی تیم ملی به یک بازیکن که همان وحید امیری است برسد. این مزیت بزرگ برای اسکوچیچ است که در شرایط تعطیلی لیگ داخلی می‌تواند تیم ملی را با اسکلت لژیونرهایی که در بطن بازی و مسابقه هستند به مصاف امارات و کره‌جنوبی بفرستد.
از جهات دیگر دعوت از تنها هفت بازیکن از لیگ داخلی آن هم  از چهار تیم، زنگ خطر را در مورد کیفیت بازیکنان لیگ برتر به‌وجود آورده، به‌خصوص آنکه کمتر صدای مخالف و معترضی هم در مورد دعوت بازیکنان داخلی بلند شده و انگار حتی هواداران متعصب بسیاری از تیم‌ها هم پذیرفته‌اند که این تعداد بازیکن دعوت شده از تیم‌ آن‌ها منصفانه است. با این حال دعوت شدن صالح حردانی و یاسین سلمانی در بین این هفت نفر نشانه‌ای بر این است که اسکوچیچ جوان‌ها و پدیده‌های لیگ را می‌بیند و روی آن‌ها بیشتر حساب باز می‌کند تا بازیکنان باسابقه‌تری که بعضاً در یک فصل خوب بوده‌اند و یک فصل معمولی.
اسکوچیچ همچون برانکو سنت استفاده از ترکیب ثابت و تن ندادن به تغییرات را حفظ کرده و برای همین هم حتی در سه بازی تدارکاتی اولش، تقریباً از یک ترکیب ثابت استفاده کرد. از دیدگاه مربیانی چون اسکوچیچ و برانکو بازیکنان با بازی کردن کنار هم به آمادگی و هماهنگی می‌رسند و این دیدگاه باعث شده تا لیست بازیکنان دعوت شده به تیم ملی و همچنین ترکیب تیم ملی در زمان مربیگری اسکوچیچ همچون زمان مربیگری برانکو قابل پیش‌بینی و بدون تغییر زیاد باشد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی