[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۲۸
  • دوره جدید

فرانک پرتوآذر : قول‌ها عملی شود، قول مدال هانگژو را می‌دهم، روزنامه شیراز نوین

  میثم محجوبی - شیرازنوین 
 دوچرخه‌سوار تاریخ ساز شیرازی که حتی شانس حضور در المپیک توکیو را داشت، اخیراً با ناامیدی زیادی صحبت می‌کند. پرتوآذر نخستین دوچرخه‌سوار بانوی ایرانیست که توانسته در آسیا به مدال برسد، اما از کمبودها و بی‌توجهی‌ها گلایه دارد و خواستار تغییر در نگرش مسئولان است. با این حال، پرتو آذر امید زیادی برای کسب مدال در بازی‌های آسیایی هانگژو دارد.
او درباره شرایط فعلی خود به شیراز نوین گفت: هم اکنون تمریناتم را با برنامه‌ریزی مربی‌هایم به طور مداوم انجام می‌دهم. کرونا برایمان محدودیت‌هایی به وجود آورد ولی در رشته دوچرخه‌سواری امکان انجام تمرینات به صورت انفرادی وجود دارد و مشکلی برای پیگیری و انجام آن‌ها نداشته‌ام. من در بین تمامی ‌خانم‌ها و آقایانِ این رشته، پرمدال‌ترین دوچرخه‌سوار ایران هستم. بعد از این مسابقه نیز در مسابقات بین‌المللی هیرو دبی در بهمن که نفرات زیادی از اروپا شرکت کرده بودند مقام سوم را کسب کردم، ضمن اینکه آخرین مدال رشته دوچرخه‌سواری در سطح آسیایی هم توسط بنده به دست آمده و تنها مدال رشته دوچرخه‌سواری در سال 2020 را هم من برای ایران به ارمغان آورده‌ام.
پرتو آذر درباره مشکلات و دغدغه‌هایش گفت: برای پیشرفت ورزشکار، دو عامل اهمیت زیادی دارد؛ یکی شرایط تمرینی خوب و مناسب و دیگری حضور در رقابت‌های جدی، یعنی شرکت در مسابقاتی که سطح بالایی داشته باشد. اما متأسفانه چون من در ایران رقیبی ندارم و فاصله‌ام با نفرات بعدی رشته خودم زیاد است، این مسابقه خوب هیچ‌گاه در ایران برایم مهیا نمی‌شود. همیشه مجبور بوده و هستم که برای شرکت در مسابقات به خارج از ایران بروم و این کار هزینه‌های زیادی برایم دارد. این یکی از معضلات همیشگی من بوده که هنوز پابرجاست.
وی افزود: در سال‌های اخیر هدف گذاری‌ام را با مشورت مربیانم انجام داده‌ام و بر اساس همان صحبت‌ها، برنامه‌ریزی کرده‌ام. در مسابقات با هزینه خودم شرکت کرده‌ام و در مسابقات قهرمانی آسیا 2020 که تنها مدال ایران در این مسابقات بودم و مدال برنز را در بهمن ماه 98 به دست آوردم، تمام هزینه‌ها را خودم انجام دادم.
قهرمان شیرازی دوچرخه‌سواری ایران و آسیا در پایان گفت: من اولین مدال‌آور دوچرخه‌سواری بانوان ایران در آسیا هستم و این افتخاریست که برای همیشه به نام من ثبت شده. از 4 سال قبل که این اتفاق افتاده، من در هر 4 سالی که شرکت کرده‌ام، مدال‌آور بوده‌ام، اما امکاناتم نه تنها بهتر نشده، که بدتر هم شده! شاید انتظارات از فرانک پرتوآذر این است که در قهرمانی آسیای بعدی، مدال خوشرنگ‌تری بگیرد، اما امکانات و حمایتی که می‌شوم، خیلی از 4 سال گذشته پایین‌تر است و می‌شود گفت داریم عقبگرد می‌کنیم. فرانک پرتوآذر طی این سال‌ها توانسته روی پای خودش بایستد و کارهایش را خودش انجام دهد. حتی برای پیگیری مسائل مختلف و خرید تجهیزات و امکانات، شخصاً اقدام کرده‌ام و با این شرایط کنار آمده‌ام. اما ضربه این بی‌توجهی‌ها را آیندگان دوچرخه‌سواری خواهند خورد. دغدغه و درد من این است که به عنوان پرچم‌دار این رشته، آینده روشنی را برای دوچرخه‌سواری خانم‌ها و حتی آقایان نمی‌بینم. 
فرانک درباره حضورش در رقابت‌های بین‌المللی دوچرخه‌سواری کوهستان و کسب عنوان ارزشمند پنجمی ‌در مسابقات کاپ جهانی آلمان، اظهار داشت: بامداد روز گذشته پس از یک دوره اردو در خارج از کشور و شرکت در چند رویداد به ایران بازگشتم. آخرین مسابقه‌ای که در آن رکاب زدم رقابت‌های کاپ جهانی آلمان بود که توانستم در ماده جذاب الیمنیتور به عنوان پنجم برسم. ماده الیمنیتور یکی از رشته‌های بخش کوهستان است که چند سالیست توجه علاقه‌مندان به دوچرخه‌سواری را به خود جلب کرده است. در کل همین عنوان پنجمی ‌بهترین نتیجه تاریخ دوچرخه‌سواری کوهستانِ ایران است.
این بانوی رکاب‌زن کوهستان افزود: پیش از مسابقات کاپ جهانی آلمان در مسابقاتی که به میزبانی لنزرهاید سوئیس برگزار شد، شرکت کردم. برای مسابقات آلمان هم از یک ماه پیش از من دعوت شد و خوشحالم که در نهایت نتیجه خوبی کسب کردم. در همین کاپ جهانی در آلمان قهرمانان نام آشنای زیادی حضور داشتند و سطح کیفی رقابت‌ها بسیار بالا بود تا جایی که یکی از شبکه‌های ورزشی آلمان این مسابقات را به صورت زنده پخش می‌کرد.
وی افزود: اولین بار بود که در چنین سطحی رقابت می‌کردم و بیشتر هدفم این بود که از چنین مسابقاتی کسب تجربه کنم تا در مسابقات اصلی نتیجه مدنظرم را بگیرم. این مسابقات در چند دور برگزار شد و خوشبختانه من در هر مرحله توانستم نتیجه‌ام را ارتقا دهم. حتی کارشناسان و دیگر رکاب‌زنان هم از پیشرفتم در طول مراحل رقابت‌ها صحبت می‌کردند. حضورم برای کسب تجربه بود و امیدوارم بتوانم این روند رو به رشد را تا بازی‌های آسیایی حفظ کنم.
پرتوآذر در پایان با اشاره به ناکامی ‌بزرگش در از دست دادن مدال بازی‌های آسیایی ۲۰۱۸ گفت: واقعاً از دست دادن سکوی بازی‌های آسیایی ۲۰۱۸ یکی از بزرگ‌ترین حسرت‌های زندگیم است، زیرا با یک غفلت چهارم شدم و دستم از مدال کوتاه ماند. اصلی‌ترین هدفم این است که در بازی‌های آسیایی هانگژو به مدال برسم تا هم مزد زحماتم را بگیرم و هم بتوانم دل مردم را شاد کنم. امیدوارم قول‌هایی که بابت حمایت از من در خصوص کمک هزینه، اعزام‌ها، امکانات و شرایط تمرین داده‌اند عملی شود و همین حمایت‌ها ادامه‌دار باشد، زیرا ورزشکار باید یک سال مانده به آغاز رقابتش فقط فکر تمرین باشد نه این که بخواهد روی مسائل دیگر تمرکز کند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی