[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۲۲
  • دوره جدید

رئیس قوه قضائیه: تظلم‌خواه باید هنگام خروج از عدلیه احساس آرامش کند، روزنامه شیراز نوین

رئیس قوه قضائیه گفت: کسی که برای تظلم‌خواهی به دادسرا آمده، باید به هنگام خروج از عدلیه احساس تسکین و آرامش کند.
به گزارش ایسنا به نقل از مرکز رسانه قوه قضائیه، در ادامه بازدیدهای میدانی رئیس دستگاه‌ قضا از مجتمع‌های قضایی به منظور ارزیابی عملکرد و گفت‌وگوی چهره‌به‌چهره با قضات، کارکنان و مراجعه‌کنندگان واحدهای قضایی، صبح دیروز شنبه ۱۵ آبان حجت‌الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای به مدت ۴ ساعت از دادسرا و دادگستری شهرری به صورت سرزده بازدید کرد.
رئیس قوه قضائیه با بهره‌گیری از آمار از پیش تهیه شده و مقایسه‌ای عملکرد دادسرا و دادگستری شهرری، در ۲۳ شعبه دادسرای این منطقه شامل ۱۳ شعبه دادیاری، ۵ شعبه بازپرسی، ۵ شعبه اجرای احکام و همچنین ۱۷ شعبه دادگستری شامل ۷ شعبه کیفری، ۷ شعبه حقوقی و ۳ شعبه خانواده حضور یافت و با حضار به گفت‌وگو پرداخت و از نزدیک در جریان مشکلات و دغدغه‌های آنها قرار گرفت. رئیس عدلیه در جریان این بازدید ۴ساعته، علاوه بر گفت‌وگو با ۴۶ نفر از مراجعه‌کنندگان و بررسی مشکلات آنها، برخی از پرونده‌های قضایی را به صورت موردی مطالعه و در خصوص آنها نکاتی را به بازپرس‌ها و قضات گوشزد کرد.
حجت‌الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای با بیان اینکه طولانی شدن فرایند رسیدگی به برخی پرونده‌ها، صدور رأی برای آنها را دشوار می‌کند، خواستار تلاش حداکثری قضات برای کاهش اطاله دادرسی در اینگونه پرونده‌ها شد. محسنی اژه‌ای همچنین با اشاره به آسیب‌ها و چالش‌هایی که در فرایندهای کارشناسی برای پرونده‌های قضایی وجود دارد، بر ضرورت تعیین یک زمان محدود برای اعلام نظر کارشناسان تأکید کرد و خواستار صدور اخطار و برخورد با آن دسته کارشناسانی شد که نظر خود را در موعد مقرر صادر نمی‌کنند.
محسنی اژه‌ای در بخش دیگری از این بازدید با اشاره به گرفتاری‌ها، سختی‌ها و مصائب مراجعه‌کنندگان به عدلیه، خطاب به کارکنان قضایی و اداری دادسرا و دادگستری شهرری گفت: گاهی اوقات، اثر تکریم ارباب رجوع و برخورد دلسوزانه با مراجعه‌کنندگان، ده‌ها برابر بیشتر از یک سخنرانی و موعظه است‌؛ برخورد خوب قضات و کارکنان قضایی با مراجعه‌کنندگان، گاهی از اصل حکم صادره هم مهم‌تر است. رئیس قوه قضائیه با بیان اینکه کسی که برای تظلم‌خواهی به دادسرا آمده، باید به هنگام خروج از عدلیه احساس تسکین و آرامش کند، خطاب به کارکنان دادسرا و دادگستری شهرری گفت: «صبر» و «حوصله» شما در برابر مراجعه‌کنندگان که همه آنها گرفتاری‌های خاصی دارند، هم اجر و پاداشتان را زیاد می‌کند و هم باب‌ رحمت خداوند را به رویتان می‌گشاید.
محسنی اژه‌ای همچنین با حضور در اتاق داوری و میانجیگری دادسرای شهرری، کار این بخش را سخت اما بسیار ارزشمند و ماندگار توصیف کرد.
محسنی اژه‌ای که در حین گفت‌وگو با تعدادی از کارکنان اداری و قضایی دادسرا و دادگستری شهرری، میزان حقوق آنها را نیز جویا می‌شد، عنوان کرد: به اینجا آمده‌ایم که از نزدیک مسائل، مشکلات و دغدغه‌های کارکنان دستگاه قضا و همینطور مراجعه‌کنندگان را ببینیم و برای آن چاره‌جویی کنیم.
«همسان سازی حقوق کارکنان دستگاه قضایی با دیگر ارگان‌ها و سازمان‌ها» از جمله درخواست‌های پرتعداد کارکنان قضایی و اداری دادسرا و دادگستری شهرری از رئیس قوه قضائیه بود؛ حجت‌الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای نیز در پاسخ به این درخواست‌ها ابراز امیدواری کرد که هرچه زودتر با کمک دولت و مجلس طرح همسان‌سازی حقوق کارکنان دستگاه قضا با سایر سازمان‌های کشوری به نتیجه برسد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی