[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۲۲
  • دوره جدید

این عادات و بی‌توجهی‌ها در تمیزکاری بیمارتان می‌کند ، روزنامه شیراز نوین

تمیز کردن منزل کاری است که ما همواره انجام می‌دهیم و همیشه می‌خواهیم که خانه‌ای مرتب داشته باشیم، غافل از آنکه برخی نکات نظافت را کاملاً اشتباه انجام می‌دهیم.
به گزارش نمناک، شاید عاشق ‌این باشید که خانه‌تان از شدت تمیزی برق بزند، اما آیا تا به حال به ‌این موضوع فکر کرده‌اید که ممکن است در هنگام تمیزکاری به سلامتی شما آسیب وارد شود؟ در ‌این قسمت از خانه داری نمناک در مورد ‌این موضوع توضیح مفصل خواهیم داد و شما را با اشتباهات پرعارضه آشنا خواهیم کرد تا با دوری از ‌این موارد، هرچه بیشتر مراقب سلامت خود باشید.
گردگیری
هر کسی که یک کتابخانه بزرگ پر از گرد و خاک یا یک اتاق زاپاس بدون رسیدگی باقی مانده را تمیز کرده باشد، می‌داند که گرد و غبار باعث عطسه می‌شود. گرد و غبار محرک رایجی برای بروز علائم آسم و آلرژی است اما آیا می‌دانستید که گرد و غبار ممکن است سمی ‌باشد؟ مواد شیمیایی ناسالم موجود در آن می‌توانند باعث مشکلات زیادی از جمله اختلالات هورمونی، آسم و سرطان بشوند.
برای جلوگیری از ورود گرد و غبار به حلق و راه تنفسی خود، به صورت مرتب گردگیری کنید. گردگیری نقاط دور از دسترس را برای خانه تکانی بهاره نگذارید و از بالا تا پایین همه جا را به صورت مرتب پاک کنید.
گردگیری خود را از سقف و قسمت‌های بالایی شروع کرده و به سمت پایین حرکت کنید تا گرد و غبار مجدداً و به سرعت بر روی قسمت‌های تازه گردگیری شده ننشیند. از جارو‌های مجهز به فیلتر HEPA استفاده کنید تا گرد و غبار، آلرژن‌ها و آلاینده‌ها را به شکل بهتری تمیز کنند.
استفاده از مواد شوینده عطری
مواد شوینده‌ای که استفاده می‌کنید ممکن است دارای رایحه لیمو یا گل باشد اما متأسفانه، باید به شما بگوییم که ‌این دست از مواد شوینده، برای سلامتی مشکل‌ ایجاد می‌کنند.
در مطالعات جمعی صورت گرفته، بیش از نیمی ‌از شرکت‌کنندگان درگیر عوارض نامطلوب سلامتی محصولات مصرفی معطر مانند خوشبو کننده هوا، اسپری، شوینده‌های لباسشویی، ملحفه خشک کن، ضدعفونی کننده‌های دست، روغن‌ها، شمع‌های معطر، اسپری‌های ضدعفونی کننده ظروف و ... شده بودند.
از جمله مشکلات و عوارضی که ‌این محصولات برای سلامتی ‌ایجاد می‌کنند، می‌توان به میگرن، حملات آسم، مشکلات تنفسی، سرگیجه، تشنج، تهوع، اشک چشم و بثورات پوستی اشاره کرد. همچنین بوی قوی ‌این شوینده‌ها می‌تواند باعث سر درد بشود و به همین خاطر بهتر است محصولاتی را که دارای برچسب «بدون عطر»و «بدون بو» هستند را انتخاب کنید.
استفاده از پاک کننده‌های سخت
همچنین ممکن است از محصولاتی استفاده کنید که برای پوست مضر هستند. برخی از محصولات شوینده سوزآور هستند، به‌این معنی که PH بسیار بالا یا بسیار پایین دارند و ‌این موضوع باعث ‌ایجاد سوزش در چشم‌ها، پوست و مسیر تنفسی می‌شود.
علاوه بر ‌اینکه قرار گرفتن در معرض آن‌ها خطر مسمومیت دارد، حتی تمیز کاری با آن‌ها نیز می‌تواند آسیب زا باشد. از محصولاتی که حاوی ترکیبات سولفوریک اسید و هیدروکسید سدیم هستند، استفاده نکنید.
برخی از شوینده‌ها مانند روغن‌های چرب کننده سنگین و حلال‌های همه کاره، باز کننده‌های گرفتگی، پاک کننده‌های کاسه توالت و پاک کننده‌های فر دارای خطر بیشتری می‌باشند. بهتر است از شوینده‌های ملایمی ‌استفاده کنید که همان عملکرد را دارند.
مخلوط کردن سفیدکننده و جرم‌گیر
قانون طلایی تمیزکاری و ( پیشگیری از مسمومیت ):هرگز محصولات سفیدکننده حاوی کلر را با محصولات جرم‌گیر حاوی آمونیاک مخلوط نکنید. مخلوط کردن آمونیاک و کلر منجر به تشکیل بخار کلرامین می‌شود که در صورت تنفس مسمومیت ‌ایجاد می‌کند. بهتر است به جای سایر موارد از سفید کننده‌های حاوی اکسیژن استفاده کنید.
عدم وجود تهویه مناسب
از آنجا که مطالعات نشان داده است تمیز کاری با ‌ایجاد اختلال در عملکرد ریه ارتباط دارد، باید اجازه دهید در فضای خانه گردش هوا وجود داشته باشد تا در طول انجام کار ذرات و بخارات سمی ‌آسیب کم‌تری ‌ایجاد کنند.
یک کارشناس می‌گوید:«هنگام تمیزکاری و گردگیری از وجود یک تهویه مناسب اطمینان حاصل کنید.» پنجره‌ها و در‌ها را باز و سیستم هواکش را فعال کنید.
ادامه دارد ...

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی