[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۲۵
  • دوره جدید

شکل گیری شخصیت تیمی زردپوشان ، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین : فجر در آخرین ثانیه‌های مهم‌ترین بازی نیم فصل نخست، به یک گل و یک امتیاز ارزشمند دست یافت تا نشان دهد به شخصیت تیمی خوبی دست پیدا کرده است.
زردپوشان شهر شیراز که عصر جمعه در هوایی نسبتاً سرد میزبان استقلال بودند، تنها فرصت خطرناک گلزنی را در دقیقه 95 خلق کرده و با همین تک موقعیت به گل رسیدند. 
در سوی مقابل اما استقلال که از نظر مهره قابل مقایسه با فجر نبود، چند فرصت گلزنی ایجاد کرد و تنها یک بار از روی نقطه پنالتی به گل رسید. این فرصت سوزی‌ها در نهایت باعث سوختن دو امتیاز حساس برای این تیم شد. هر چند سپاهان صدرنشین در شهرآورد اصفهان شکست خورد و باعث صدرنشینی استقلال شد، اما این صدرنشینی نمی تواند التیامی بر دو امتیاز از دست رفته‌شان در آخرین ثانیه‌های آوردگاه حافظیه باشد.
فجر در نیمه نخست یک بازی کاملاً محتاطانه را در پیش گرفته بود. نگاهی منطقی در راستای محافظت از دروازه، در برابر تیمی که از عناصر تهاجمی خطرناک و حتی ناشناخته‌ای سود می‌برد. اما چشم نداشتن به ضد حملات یا عدم توانایی در این امر، ضعف بزرگ شاگردان کلانتری به شمار می‌رفت.
طبق آمار، فجرشهیدسپاسی در نیمه اول تنها 4 یورش به سمت محوطه جریمه استقلال انجام داد که هرگز نتوانست به موقعیتی حتی نسبی یا ضربه‌ای نسبتاً خطرناک برسد. تنها یک ضربه کرنر در دقیقه 11 و ضربه سر ضعیفی که به راحتی در دستان دروازه‌بان شیرازی استقلال قرار گرفت و یک ارسال خوب از جناح راست که پیش از برخورد با سر مهاجم فجر، با دفع به موقع مدافع اصفهانی آبی‌ها برگشت داده شد.
فجر در نیمه نخست مشغول دفاع از میانه‌های میدان بود و فرصت‌های زیادی هم به استقلال نداد، اما همان دو عبور کوین یامگا از کمند مدافعان کافی بود تا خطراتی جدی دروازه ایمان صادقی را تهدید کند. در حقیقت، این ضربات ضعیف یامگا بود که مانع از فروپاشی دروازه فجر در دقایق 3 و 19 شد. استقلال به جز این دو موقعیت، شش حمله دیگر هم روی محوطه جریمه فجری‌ها انجام داد اما همگی بی اثر بود.
 خلق تنها دو موقعیت گل در یک نیمه، نشان از ارائه بازی بی‌کیفیتی بود که از هر دو تیم شاهد بودیم؛ اما همین آمار نشان دهنده موفقیت فجر است. تیمی که از لحاظ نفری و تجربه تیمی، فاصله‌ای نجومی با حریف متمول و بازیکنان سرشناس‌اش داشت.
در نیمه دوم، تکاپوی هر دو تیم بیشتر شد. استقلال باز هم در 20 دقیقه ابتدایی چند موقعیت خطرناک ایجاد کرد. ضربه سر قاسمی‌نژاد در دقیقه 51 و موقعیت خوب دیگری از یامگا که با برخورد به پای مدافع فجر به کرنر رفت. در سوی مقابل، فجر هم توانست اولین موقعیتش را با شوت زمینی کاپیتان خود ایجاد کند که حسینی را برای اولین بار به دردسر انداخت.
بالاخره یک پنالتی که شاید روی کم تجربگی مهاجم جوان فجر به استقلالی‌ها هدیه شد، توانست قفل دروازه ایمان صادقی را باز کند. یامگا که در جریان بازی چند موقعیت خوب را از دست داده بود، در زدن ضربه پنالتی، دقیق عمل کرد و تیم مجیدی را به گل اول رساند.
فجر پس از این گل به طور طبیعی روند دیگری را در پیش گرفت. استقلال هم برای دفاع از یک گلش، کمی عقب نشست و بدین ترتیب میزبان حملات بیشتری روی دروازه حریف صورت داد. با این حال، باز هم استقلال بود که به جدی‌ترین موقعیت گل دست پیدا کرد و در دقیقه 68 با ضربه ارسلان مطهری می‌توانست به گل دیگری هم دست پیدا کند.
در سوی مقابل هم فجر در دقایق 64 و 88 دو موقعیت نسبی خلق کرد که به نتیجه نرسید. فجر از دقیقه 60 تا 95 هفت حمله روی دروازه استقلال انجام داد و استقلال 4 بار فرصت ضدحمله پیدا کرد.
در نهایت و در حالی که همه چیز تمام شده به نظر می‌رسید، فجر روی یک ضربه کرنر و با ضربه سر مدافع چپ خود به گل دست پیدا کرد، اتفاقی کاملاً غیرمنتظره و البته دلچسب که پس از پیروزی در آبادان، می‌تواند نشان دهنده شکل گیری شخصیت تیمی مطلوب تیم کلانتری باشد.
تیمی که در دو بازی نخست به هیچ وجه مستحق شکست مقابل نساجی و گل گهر نبود، در دو بازی بعدی با وجود اینکه در ایجاد موقعیت گل برابر هر دو رقیبش موفق هم عمل نکرده بود، اما به چهار امتیاز بسیار شیرین دست پیدا کرد.
نکته حائز اهمیت در امتیازگیری فجر از استقلال، اتفاقاتی بود که در شب قبل از مسابقه و البته روز مسابقه رخ داد. شیرازی‌های زیادی در حمایت از تیم تهرانی، رو در روی تیم شهر خود ایستادند و نشان دادند که همچنان در شیراز، اثری از حمایت اکثریت از تیم‌های شیرازی وجود ندارد. همین یک گل سیروان قربانی و به دست آوردن یک امتیاز، می‌تواند پیامی بزرگ برای فوتبال دوستان شیرازی باشد. تیمی که با دست خالی و بازیکنانی بی‌ادعا می‌تواند یکی از قدرت‌های بزرگ کشور را متوقف کند، قطعاً با حمایت‌های بیشتر از سوی مسئولان و مردم شهر خود، موفقیت‌های بزرگی را به دست آورد تا فوتبالی‌های شیراز، طعم افتخار واقعی را بچشند.
ادامه روند موفقیت‌های فجر در کنار فرهنگ‌سازی مناسب، می‌تواند رفته رفته مردم شیراز را با تیم‌های شهر آشتی دهد. 

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی