[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۲۵
  • دوره جدید

مدیرکل بنیاد مسکن فارس: ساخت‌وسازها فنی و استاندارد باشد ، روزنامه شیراز نوین

نشست آموزشی بررسی مقایسه ساختمان بنایی و ساختمان مقاوم شده با کلاف با حضور ماهر رئیس گروه تدوین مبحث 8 مقررات ساختمان کشور، زمانی مدیرکل بنیاد مسکن استان فارس، معاونان و کارشناسان حوزه مسکن روستایی بنیاد مسکن برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی بنیاد مسکن استان فارس، عطاءالله زمانی مدیرکل بنیاد مسکن استان فارس در این نشست بر لزوم رعایت ضوابط و مقررات فنی در احداث واحد‌های مسکونی تأکید کرد و ابراز داشت: همه تلاش‌ها معطوف به آن است که واحد‌های مسکونی با رعایت حداکثری قانون و مقررات ملی ساخته شود و همه استانداردها در ساخت این واحد‌ها لحاظ گردد.
زمانی با اشاره به اینکه بنیاد مسکن در این زمینه پیشتاز دستگاه‌های عمرانی است، افزود: همه تأکید ما و کارشناسان همین است که هیچگاه ضوابط فنی را فدای سرعت عمل در احداث یک ساختمان و اجرای یک طرح عمرانی نکنیم.
ماهر رئیس گروه تدوین مبحث 8 مقررات ساختمان کشور نیز در این نشست با بیان اینکه استفاده از مصالح بنایی در اجرای ساختمان‌ها از دیرباز در ایران رواج داشته است، گفت: باید به صورتی هوشمندانه استفاده از مصالح به سمت مصالح مرغوب و باکیفیت و در عین حال مصالح خوب و 
دردسترس برود.
وی ادامه داد: اکثر ساختمان‌های موجود در کشور خصوصاً در شهرهای کوچک، بخش‌ها، روستاها و همچنین در بافت‌های فرسوده و قدیمی کلان شهرها از نوع مصالح بنایی می‌باشد.
به گفته وی، آسیب پذیری قابل توجه این ساختمان‌ها در زمین‌لرزه‌های گذشته با عنایت به عدم رعایت صحیح ضوابط فنی، اهمیت تدوین به‌روزرسانی و ترویج مقررات ملی ساختمان را آشکار می‌سازد.
ماهر رئیس گروه تدوین مبحث 8 مقررات ساختمان کشور اضافه کرد: با توجه به اهتمام جدی دفتر امور مقررات ملی ساختمان جهت بازنگری و به‌روز نمودن مباحث، کمیته مبحث هشتم پس از تدوین آخرین ویرایش، کمیته بازنگری در سال ۱۳۹۱ تشکیل شد و مجدداً ارزیابی و بازنگری مطالب را آغاز نمود.
وی ادامه داد: رعایت الزامات مندرج در مبحث هشتم مقررات ملی ساختمان در طراحی و اجرای ساختمان‌های با مصالح بنایی، در کنار سایر مباحث مقررات ملی ساختمان و نیز استانداردها و آیین‌نامه‌های ساختمانی نقش مؤثری در ارتقای کیفیت این ساختمان‌ها خواهد داشت.
ماهر افزود: مهم‌ترین دلیلی که ساختمان‌های بنایی را نسبت به ساختمان‌های آجری سنتی متمایز می‌کند، شکل‌پذیری خوب آنهاست، اما اینکه این شکل‌پذیری چگونه ایجاد می‌شود و چه ضوابطی در آن باید لحاظ گردد، موضوعی است که از سوی کارشناسان بارها مورد بحث قرار 
گرفته است.
وی با بیان اینکه با استفاده از ترکیب میلگرد و بتن مسلح در ساختمان‌های بنایی خاصیت شکل پذیری ایجاد می‌شود که به آن کلاف بندی می‌گویند، افزود: کلاف‌بندی برای پیوستگی بیشتر ساختمان‌ها به ویژه در مناطق زلزله خیز با خطر متوسط تا خطر نسبی بالا 
استفاده می‌شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی