[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۲۲
  • دوره جدید

این عادات و بی‌توجهی‌ها در تمیزکاری بیمارتان می‌کند ، روزنامه شیراز نوین

پاک کردن همه جا فقط با یک دستمال
متأسفانه ممکن است ابزارهای پاک‌کننده شما میکروبی شوند و باکتری‌ها را در خانه پخش کنند، در حدی که شما بیمار شوید. بهتر است از دستمال‌های مختلفی برای پاک کردن سطح آشپزخانه و حمام و دستشویی استفاده کنید. یک راه فوق‌العاده برای این کار استفاده از دستمال‌های رنگی است؛ می‌توانید برای هر قسمت از خانه از یک رنگ به‌خصوص استفاده کنید و بدین طریق همیشه می‌دانید که از چه دستمالی در کجا استفاده کنید.
شروع تمیزکاری از قسمت‌های کثیف‌تر
یکی دیگر از راه‌های جلوگیری از آلودگی‌های باکتریایی این است که اطمینان حاصل کنید از یک شیوه نظافتی مناسب پیروی می‌کنید. وقتی تمیزکاری را به صورت چرخشی انجام می‌دهید، کثیفی را در همه جا پخش می‌کنید.
مثلاً اگر قفسه‌های حمام یا جلوی کمدها را تمیز کنید، متوجه خواهید شد که خیلی هم نیاز به تمیزکاری ندارند اما مطمئناً در ابتدای کار علاقه‌ای به تمیز کردن کثیف‌ترین جاها مانند سینک ظرفشویی (یک مکان فوق العاده کثیف در خانه) یا کاسه توالت هم نخواهید داشت که بعدش هم با دستمالی که آنجا را پاک کرده‌اید به سراغ دیگر قسمت‌های تمیز خانه بروید.
شما ترجیح می‌دهید که تمیزکاری خود را با قسمت‌های تمیزتر خانه شروع کنید و بعد از آن به سراغ قسمت‌های کثیف‌تر بروید. همچنین وقتی خواستید قسمت‌های خیلی کثیف را تمیز کنید، استفاده از دستمال‌های یکبار مصرف به جای دستمال‌های پارچه‌ای (قابل شست‌وشو) را فراموش نکنید.
پخش کردن گرد و خاک به اطراف
به جای پخش کردن گرد و خاک به اطراف، آن‌ها را در گوشه‌ای جمع کنید و سپس به بیرون بریزید؛ این گونه باکتری‌ها نیز در همه جا پخش نمی‌شوند. وقتی به صورت چرخشی سطح را پاک می‌کنید، فقط گرد و خاک را به اطراف پخش می‌کنید، بنابراین بهتر است کار را از یک گوشه شروع کرده و به سمت بالا بروید.
خیس نخوردن سطوح با مواد شوینده
دلیل دیگر باقی ماندن میکروب‌ها این است که اجازه نمی‌دهید محصولات شوینده به مدت کافی روی سطوح باقی بمانند و به اصطلاح با مواد شوینده خیس بخورند. اگر به زمان لازم برای ماندگاری ماده شوینده روی سطح کثیف دقت کنید، شوینده‌ها جادو خواهند کرد.
هر شوینده‌ای یک زمان ماندگاری دارد که طی آن هرگونه کثیفی، چربی، باکتری و آلودگی از بین می‌روند.  مشکل و اشتباهی که وجود دارد این است که مردم هنگام تمیزکاری اغلب محصول را روی سطح می‌مالند و بلافاصله پاک می‌کنند.
برای این که هم در وقت خود صرفه‌جویی کنید و هم مطمئن شوید شوینده همه میکروب‌های بیماری‌زا را از بین برده است، ابتدا روی کثیف‌ترین سطوح ماده شوینده را اسپری کنید و سپس مشغول پاک کردن قسمت‌هایی که خیلی کثیف نیستند، شوید و بعد از گذشت چند دقیقه به سراغ پاک کردن قسمت‌هایی که شوینده زده بودید، بروید.
استفاده از محصولات سبز
مراقب شوینده‌های سبزی که مواد تشکیل دهنده آن‌ها روی بسته بندی ذکر نشده است، باشید. محصولات طبیعی لزوماً سالم‌تر از سایر پاک کننده‌ها نیستند. مطابق شواهد موجود در آزمایشگاه‌ها بسیاری از این محصولات به اصطلاح سبز آلاینده‌های زیادی را وارد جو می‌کنند و تفاوت چندانی با دیگر محصولات معطر ندارند. همچنین تولیدکنندگان به صورت شفاف مواد تشکیل دهنده آن‌ها را روی بسته‌بندی درج نمی‌کنند.
ادامه دارد ...

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی