[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۱۹
  • دوره جدید

پیشگیری نظام‌مند، روزنامه شیراز نوین

فرزاد وثوقی- روزنامه‌نگار:

زمین خواری همچنان یکی از بلایای بزرگ در فارس است. برخی سوء استفاده کنندگان، از بی‌اطلاعی مردم استفاده می‌کنند و نسبت به فروش اراضی اقدام و مردم بدون استعلام از مراجع قانونی در دام این افراد می‌افتند. آن‌طور که معاون قضایی و پیشگیری از جرم دادگستری استان فارس می‌گوید طی اقدامی بی‌سابقه در نیمه اول امسال در فارس یک میلیون و ۳۶۵ هزار مترمربع از اراضی دولتی که احکام قطعی داشتند و ۸۵۰ هکتار از اراضی ملی و منابع طبیعی و ۹۵ هکتار در مناطق چهارگانه رفع تصرف شده‌اند که بیشترین میزان آن‌ها در شهرستان‌های شیراز، فسا، جهرم و مرودشت بوده است...

هر چند در این بین بی‌خیالی دستگاه‌های دولتی را باید زیر سؤال برد چرا که دستگاه‌های دولتی مسئول نیز نسبت به حفاظت از این اراضی کوتاهی می‌کنند و بخش‌های نظارتی و قهریه خود را فعال نگه نمی‌دارند. از نگاهی دیگر به مناطق مستعد زمین خواری که مورد تصرف قرار می‌گیرد باید به وجود مشاوران املاکی توجه نمود که پلاک به پلاک برای خود دکان زده‌اند و با تبلیغات خاص و مؤثر خود مردم را وادار به تبدیل پول به زمین می‌کنند، هر چند تورم لجام گسیخته هم در این بین تأثیر گذار است چرا که مردم به این نکته واقف شده‌اند که نگه داشتن پول در بانک موجب بی‌ارزش شدن آن می‌شود و از طرفی تبدیل پول به ملک، ارزش افزوده پول آنان را حفظ می‌کند. 
ما باید نقدینگی را به سمت تولید سوق دهیم، آنچه از آن غفلت شده است. در واقع تولیدی وجود ندارد تا اشتغالی نیز تولید شود. مردم، هم بیکاراند هم شاهد تورم و بی‌ارزش شدن پول ملی، از این سو به دام هر شیادی می‌افتند. اگر به قیمت مسکن در سال‌های گذشته تا کنون نگاهی مختصر داشته باشیم در خواهیم یافت که خانه‌دار شدن به یک رؤیا تبدیل شده است و جوانان ما اگر تمام عمر بخواهند صادقانه با حقوق مختصر زیر خط فقر زندگی کنند به هیچ کجا نمی‌رسند. 
حالا معاون پیشگیری از جرم دادگستری استان فارس باید به این نکته توجه داشته باشند که می‌توانند پیشگیری از جرم را آنچنان در دستور کار قرار دهند که راه‌های سرمایه‌گذاری و اشتغال آفرینی در استان باز شود و پول ملت در چرخه اقتصاد سالم قرار بگیرد. 
در این راستا باید به یک آسیب شناسی جدی در حوزه اقتصادی پرداخته شود که چرا اداره تعاون،کار و امور اجتماعی در این حوزه تحرکی ندارد. چرا سازمان جهاد کشاورزی که مملو از پروژه‌های بزرگ وکوچک سرمایه‌گذاری در تمامی‌بخش‌های اقتصادی است تحرکی در این باره ندارد. چرا سازمان بازرسی در فارس به این مهم نمی‌پردازد و از ادارات خاص و فعال درحوزه اقتصاد بازخواست نمی‌کند. چرا باید در استانداری فارس معاونین اقتصادی مورد اتهام و بازداشت و سوء استفاده از موقعیت قرار بگیرند و چرا عمده فساد در دستگاه‌های دولتی اتفاق می‌افتد؟ 
باید به این پرسش پاسخ داد که رانت‌خواری از کجا سرچشمه می‌گیرد و به کجا ختم می‌شود؟ آیا رانت در کوچه و خیابان اتفاق می‌افتد یا در شبکه پرفساد ادارات دولتی؟ چه کسانی باعث می‌شوند چه کسانی به موقعیت‌های برتر اقتصادی دست پیدا کنند و فقط و فقط منافع خود را ببینند؟ 
در کشور سالیان سال است که در مورد مبارزه با فساد شعار داده می‌شود اما باید دید مرد میدان مبارزه با فساد کیست؟ بهتر است برای مصونیت در راه مبارزه با فساد یک سندیکا تشکیل شود و افرادی که قصد مبارزه با فساد دارند عضو این سندیکا شوند چرا که ورود به این داستان جگر شیر می‌خواهد و امکان حذف صد در صد است. 
ما حتی اگر در رسانه‌ها بخواهیم مبارزه با فساد را آن‌طور که انتظار است دنبال کنیم باید از یک حمایت اقتصادی و سیاسی قوی و سازمان یافته برخوردار باشیم، حمایتی که این واحد اشتغال‌زا و فرهنگی را با چالش و فشار همراه نسازد. پس همان‌طور که فساد سیستماتیک است باید مبارزه با فساد تا حصول نتیجه نیز سیستماتیک باشد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی