[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۲۹
  • دوره جدید

مردم بیکارند، روزنامه شیراز نوین

 فرزاد وثوقی-گروه خبر
 اگر میز خدمتی در کار باشد اولویت تقاضاهای مردمی‌با اشتغال است. درسال‌های گذشته رسم بر آن بود تا مدیران ارشد استان در این میز‌های خدمت هم با مردم دیدار کنند و هم مشکلات آنان را بررسی کنند و هم از نقطه نظرات آنان در خصوص امر توسعه مطلع شوند. 
متأسفانه روند برگزاری این دوره‌های هفتگی و یا ماهانه ریزش کرد و به ندرت شاهد برگزاری میز خدمت هستیم مگر بعضی ادارات خاص مانند پلیس استان. در هر صورت در این دیدارهای مردمی‌چیزی عاید دولت نشد مگر انباشت تقاضاهای اشتغال و نیز حفظ اشتغال موجود که در تلاطم مشکلات در معرض خطر بود. 
البته اصالت برگزاری این دوره‌ها بر این بود تا نخبگان جامعه با مدیران ارشد استان دیدار کنند و نقطه نظرات خود را به عنوان یک مشاور در اختیار آنان بگذارند که این موضوع نیز تحت‌الشعاع توان یا ناتوانی مدیران امر قرار گرفت، چرا که در جریان انتخابات مجلس یازدهم خصوصاً داستان مدیران ناکارآمد برجسته شد و به نوک پیکان انتقادات نامزدهای مجلس یازدهم از وضعیت موجود تبدیل شد. مدیرانی که قادر نبودند سکانداری درستی در شرایط بحران اقتصادی داشته باشند، هرچند وضعیت ناکارآمدی خصوصاً در بخش جذب اعتبارات فارس همچنان ساری و جاری است. حالا جلسه بررسی روند پاسخگویی به درخواست‌های مردمی ‌مربوط به سفر ریاست جمهوری به فارس با حضور مدیران دستگاه‌های اجرایی برگزار شده است. 
به‌نظر می‌رسد پیش از هر چیز باید به فکر جذب مصوبات این سفر بود چرا که اگر اعتبارات سفر جذب فارس شود شاید برخی مشکلات اقتصادی نیز حل شود. در نگاهی دیگر فرقی نمی‌کند که رئیس دولت به فارس بیاید یا استاندار فارس به عنوان نماینده عالی او به درخواست‌های مردم ورود کند، مهم جذب اعتبارات ملی است و البته سد راه فساد قرار گرفتن که مطالبه عمومی ‌است. 
استاندار فارس در این جلسه از مدیران دستگاه‌ها و نهادهایی که این درخواست‌ها بر اساس وظایف سازمانی به آن‌ها ارجاع داده شده خواست، برای پاسخگویی به نیازهای مردمی ‌به داشته‌ها و توان درون دستگاهی اکتفا نکرده و با مراجعه به بخش‌های بالا دستی خود در سطوح ملی امکانات بیشتری جذب کنند.
دکتر محمدهادی ایمانیه نیز در جلسه بررسی روند پاسخگویی به درخواست‌های مردمی ‌مربوط به سفر ریاست جمهوری که با حضور مدیران دستگاه‌های اجرایی برگزار شد، تأکید کرد: این درخواست‌ها باید با سرعت بیشتری رسیدگی شود و به نتیجه برسد.
استاندار فارس معتقد است به رغم تنگناهای مالی موجود، راهکارهای مبتنی بر خلاقیت راهگشای مشکلات است.
وی در ادامه خاطرنشان کرد: دستگاه‌های مختلف باید با به کارگیری چنین خلاقیت‌هایی توان و ظرفیت موجود برای پاسخگویی به مطالبات مردمی ‌را افزایش دهند.
 نماینده عالی دولت در استان فارس با اشاره به اینکه بیش از ده هزار مورد از درخواست‌های مردمی ‌در سفر رئیس جمهور تقاضای شغل بوده، اظهار کرد: ایجاد اشتغال مؤثر با استخدام چند نفر در چند دستگاه اجرایی محقق نخواهد شد؛ بنابراین باید به سمت توجه به رونق تولید، کار آفرینی و احیاء بنگاه‌های اقتصادی غیر فعال حرکت کنیم.
به گفته استاندار فارس، درخواست‌های مردمی ‌از رئیس جمهور در سفر اخیر او به استان فارس در ۳۰ گروه دسته بندی شده است.
وی عنوان کرد: این موارد شامل کمک مالی برای امرار معاش، اشتغال، وام خود اشتغالی، کمک مالی برای درمان، تبدیل وضعیت شغلی، وام قرض الحسنه واگذاری مسکن، پرونده‌های قضایی، مشکلات خانواده شهدا،جانبازان آزادگان و کمک مالی برای جهیزیه، حقوق و تسهیلات مددجویان، وام خرید مسکن، وام مسکن مهر، تحت پوشش قرار گرفتن، وام ودیعه مسکن، کمک مالی تحصیلی، موافقت اصولی مجوز یا پروانه تأسیس، طرح اقدام ملی تأمین مسکن، وام خرید خودرو، ساخت مسکن روستایی، آزمون استخدامی، واگذاری زمین، انتقال محل خدمت، آبرسانی، کمک مالی برای امور درمانی، اختلافات ملکی، درصد جانبازی، بازنشستگی، وام ساخت مسکن و بازپرداخت وام مسکن می‌شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی