[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۳۰
  • دوره جدید

درمانگاه‌های خیریه دنبال درآمدزایی نیستند ، روزنامه شیراز نوین

به گزارش دریافتی شیراز نوین، علیرضا پاک فطرت نماینده مردم شیراز و زرقان در مجلس شورای اسلامی‌ با سربی رئیس درمانگاه‌های تخصصی و فوق تخصصی فارس و همکاران وی دیدار و گفت‌وگوکرد. 
رئیس مجمع نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی ‌دراین دیدار با قدردانی از زحمات  مدیران و پرسنل زحمتکش درمانگاه‌های شیراز و فارس اظهار داشت:خیلی خوشحال و خرسندم از این دیدار و تشکر می‌کنم از کسانی که در شهر شیراز درمانگاه‌های خیریه را ساختند.
به حمدالله از قدیم الایام مخصوصاً از زمانی که جناب آقای مرحوم محمد نمازی آمدند و بیمارستان و درمانگاه خیریه نمازی شیراز را احداث کردند از آن زمان مردم تشویق شدند تا راه ایشان را ادامه دهند و امروز هم که می‌بینیم در جاهای مختلف شهرمان درمانگاه‌های خیریه هست و هزینه‌هایی هم در این رابطه شده است که جای تقدیر و تشکر دارد.
پاک فطرت گفت: مردم می‌دانند هزینه‌هایی که این روزها برخی از درمانگاه‌ها از مردم می‌گیرند در واقع هدف آن‌ها درآمدزایی نیست و هدف تأمین همان هزینه‌های جاری درمانگاه است. صاحبان این درمانگاه‌ها برای درآمد چشم ندوخته‌اند اما حضور مردم در این فضاها باعث می‌شود تا با آرامش بهتری زندگی کنند و با اعتماد به نفس بیشتری کار کنند و در هر موقع از شبانه روز به مشکل جسمی ‌برخوردند به این درمانگاه‌ها مراجعه و با پرداخت حداقل هزینه خودشان را چکاپ کرده و خیالشان را راحت کنند.
*بهداشت و درمان وظیفه حاکمیت و دولت است
وی افزود:ما وزارت بهداشت و درمان داریم، قبل از درمان باید بهداشت باشد و بهداشت یعنی پیشگیری و این درمانگاه‌ها کار و مأموریتشان پالایش جمعیت انبوهی است که قصد رفتن به سمت بیمارستان‌ها را دارند و بیماران را همانجا درمان می‌کنند و نیازی نیست که بیمارستان بروند و از طرف دیگر افرادی که احساس درد می‌کنند و به درمانگاه مراجعه می‌کنند سریع چکاپ می‌شوند و اگر بیماری خاص داشته باشند در همانجا شناسایی می‌شوند و تشخیص داده می‌شوند و قبل از اینکه به بدن این بیمار ضربه زیادی وارد شود بیمار را درمان و این کار باعث جلوگیری از هزینه‌های بعدی می‌شود. عضوکمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی ‌در ادامه افزود: وجود بسیاری از درمانگاه‌ها در برخی نواحی و محلات شهری و حتی روستاها مهم است و با توجه به اینکه در قانون اساسی بهداشت و درمان وظیفه حاکمیت و دولت است انتظار داریم همان ‌طورکه مردم آمدند و هزینه کردند و درمانگاه ساختند و نیروهای متخصص راجذب کارکردند و امکانات خوب آوردند، بنابراین دولت بایستی تعرفه آب و گاز و برق این مراکز خدماتی و درمانی را تجاری محاسبه نکند بلکه باید این‌گونه هزینه‌ها تعرفه‌اش از تعرفه مسکونی هم ارزان‌تر محاسبه شود.
*ایجاد درمانگاه‌ها باعث تعالی و سلامت خانواده‌ها می‌شود 
وی یادآورشد:متولیان آب و برق و گاز و شهرداری‌ها که عوارض سالانه می‌گیرند بایستی مراعات درمانگاه‌های خیریه را بکنند و مصارف آب و برق و گازشان را مسکونی و یا کمتر از مسکونی محاسبه کنند. محاسبه تجاری تعرفه مصارف آب و برق و گاز درمانگاه‌ها به نوعی ظلم به مردم است و این‌ها از نظر منِ نماینده قابل قبول نیست. بنده پیگیر این مسئله در مجلس خواهم بود. البته برخی درمانگاه‌ها داریم که لاکچری هستند و بیشتر به مسائل زیبایی افراد پرداخته می‌شود، این‌ها مدنظر ما نیستند اما درمانگاه‌های عمومی‌که توسط خیریه‌ها و خیرین احداث می‌شوند و انواع و اقسام بیماری‌ها را ویزیت می‌کنند باید به آن‌ها کمک کرده و شهرداری نباید از آن‌ها عوارض زیاد بگیرد بلکه باید تشویق شوند تا بیایند و درنقاط مختلف شهر و مناطق دوردست درمانگاه ایجاد کنند، زیرا ایجاد درمانگاه‌ها باعث تعالی و سلامت خانواده‌ها می‌شود و اعتماد به‌نفس خانواده‌ها در محلات مختلف شهر بالا می‌رود و آرامش خاطر خاصی به آن‌ها دست می‌دهد. بنده از جناب آقای دکتر سربی و همکارانشان که زحمات زیادی برای این شهر و مجموعه‌های مختلف درمانی کشیده‌اند تشکر می‌نمایم. در این دیدار محمدحسن سربی رئیس انجمن درمانگاه‌های خصوصی و خیریه شیراز ضمن معرفی درمانگاه‌های شیراز به چگونگی ارائه خدمات آن‌ها خصوصاً در مناطق کم برخوردار پرداخت و به مشکلات درمانگاه‌ها از جمله تجاری قلمداد شدن تعرفه مصارف آب و برق وگاز درمانگاه‌ها توسط بعضی از سازمان‌های دولتی از جمله سازمان آبفا اشاره کردکه تعرفه آب بها و فاضلاب را تجاری محاسبه و برای حق انشعاب هزینه‌های نجومی ‌درخواست می‌کنند، اشاره نمود. درپایان این دیدار لوح تقدیر پاک فطرت رئیس مجمع نمایندگان فارس به پاس زحمات دکتر سربی و همکارانشان به وی اهدا شد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی