[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۱۹
  • دوره جدید

زیاد خوابیدن از این سن به بعد خطر دارد!، روزنامه شیراز نوین

خوابیدن برای بسیاری لذت بخش وآرامش بخش است ولی باید در نظر بگیرید که عوارض خواب زیاد خطرناک تر از آن است که نادیده گرفته شوند.
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از نمناک، اگر شما هم جزء آن دسته از افرادی هستید که بالای 50 سال دارید و خیلی زیاد می‌خوابید، باید روتین خود را تغییر دهید؛ زیرا خواب زیاد برای همه مضر است؛ مخصوصاً اگر سنتان بالای پنجاه سال باشد. در این قسمت از بهداشت و سلامت عوارض خواب زیاد برای افراد 50 سال به بالا را به شما معرفی خواهیم کرد.
مشکلات ذهنی: در جامعه مدرن امروزی خطر خواب زیاد بیش از هر زمان دیگری تأثیرات منفی اش را روی ذهن نشان می‌دهد. تحقیقات جدید نشان می‌دهند که ذهن و مغز بر اثر خواب زیاد و خواب خیلی کم دچار مشکلات و افت عملکرد می‌شوند. افرادی که کمتر از 4 ساعت و نیم در شب می‌خوابند و افرادی که بیش از حد معمول می‌خوابند، دچار مشکلات ذهنی خواهند شد و ممکن است با مشکلاتی مثل آلزایمر مواجه شوند.
خطر مشکلات قلبی: زیاد خوابیدن یا طولانی خوابیدن افراد در سنین بالا خطر ابتلا به مشکلات قلبی را افزایش می‌دهد و این افراد را بیشتر در معرض مشکلات جدی قرار می‌دهد. حتی ممکن است عاملی برای گرفتگی عروق و تجمع چربی در رگ‌های خونی باشد.
سرگیجه زیاد: هنگامی که شما به اندازه کافی می‌خوابید، صبح‌ها با انرژی هستید و خیلی سرحال از خواب بیدار می‌شوید. اما اگر بیش از حد زیاد بخوابید، بعد از بیداری احساس سنگینی و سرگیجه خواهید داشت. افرادی که بیش از 8 ساعت در روز می‌خوابند، معمولاً احساس خواب آلودگی در طول روز برای آنها بیشتر است.
افزایش خطر مرگ و میر: خواب زیاد مساوی با مرگ و میر زیاد است. مطالعات زیادی در این باره نشان می‌دهند که خواب بیش از حد زیاد باعث افزایش خطر مرگ می‌شود. نوسانات الگوی خواب که در طول 5 سال روی افراد انجام شده است، نشان می‌دهد افرادی که در شب بیش از 8 ساعت می‌خوابند، دو برابر بیشتر در معرض خطر مرگ و میر زودهنگام هستند.
افزایش وزن: اگر می‌خواهید با افزایش وزن روبه‌رو نشوید، حتماً خواب خود را تنظیم کنید. خواب بیش از حد زیاد، باعث اضافه وزن می‌شود. پس عادات سبک زندگی خود را منظم کنید و مراقب باشید که بیشتر از 8 ساعت در طول شبانه روز نخوابید. در غیر این صورت 21 درصد بیشتر در معرض خطر چاقی قرار می‌گیرید.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی