[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۲۵
  • دوره جدید

بازی‌های اصلاحی؛ جایگزین عمل‌های جراحی!، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین - مؤسسه آی‌اسپورت، مرکز مهارت‌های بنیادی، بازی‌های اصلاحی، رفع ناهنجاری‌ها، کنترل وزن، رشد و استعدادیابی ورزشی زیر نظر اساتید ورزشی است.
مدیرعامل این مؤسسه می‌گوید: سال‌های سال من و همکارانم در این فکر بودیم که چگونه می‌شود از سنین پایه روی کودکان مانند کشورهای پیشرفته دنیا، از لحاظ سواد حرکتی و ورزشی، کار اصولی و علمی انجام داد. چند سال اعضای گروه روی این طرح کار کردند و حدود سه سال پیش این مؤسسه را راه اندازی کردیم. 
«مهدی دُرریز» افزود: ما کارمان را در سه دپارتمان انجام می‌دهیم؛ دپارتمان اول، دپارتمان مهارت‌های ورزشی از سنین ۳ تا ۷ سال است که در واقع سواد حرکتی کودکان را در این مقطع ارتقا می‌دهد. دپارتمان دوم متشکل از بازی‌های اصلاحی، رشد و کنترل وزن است که مختص کودکان ۳ تا ۱۳ سال است. کودکانی که ناهنجاری دارند، یعنی مثلاً کف پای صاف، گودی کمر، شانه‌های نابرابر، زانوی پرانتزی و امثال آن، این نوع ناهنجاری‌ها در کشور ما زیاد شده آن هم به خاطر سبک زندگی که داریم و متأسفانه خانواده‌ها در سنین نوجوانی و جوانی کاری انجام نمی‌دهند و بعدها باید با عمل جراحی این ناهنجاری‌ها را برطرف کنند. اما در آی اسپورت همین ترمیم‌ها با بازی صورت می‌گیرد. بازی‌هایی طراحی شده و هیئت پزشکی ورزشی استان هم این بازی‌ها را تأیید کرده است. دپارتمان سوم ما نیز دپارتمان استعدادیابی ورزشی است. می‌دانید که متأسفانه در کشور ما مقوله استعدادیابی جزو حلقه‌های مفقوده ورزش است. متأسفانه اغلب کودکان یا به خاطر صرفاً علاقه وارد یک رشته می‌شوند یا به اصرار خانواده‌شان. یعنی معمولاً به آن رشته ای که در آن استعداد دارند وارد نمی‌شوند و به همین خاطر نمی‌توانند آنطور که باید و شاید موفق باشند. بعضی از هیئت‌ها هم با وجود تلاش‌هایی که بعضی از این عزیزان انجام می‌دهند، اما خیلی علمی برخورد نمی‌کنند؛ چون در چند روز نمی‌شود استعداد یک کودک یا نوجوان را تشخیص داد. 
مدیرعامل مؤسسه آی اسپورت ادامه داد: ما این افتخار را داریم که برای اولین بار در ایران، این سه دپارتمان را به صورت جامع و در کنار هم داشته باشیم. یعنی کسانی که وارد آی اسپورت می‌شوند، به صورت کاملاً حرفه‌ای زیر نظر تیم متخصصی که تشکیل داده ایم، ارزیابی می‌شوند.
دکتر احمد ترک فر یکی دیگر از مدیران مجموعه آی اسپورت هم می‌گوید: ۲۲ سال است که در دانشگاه مشغول کار هستم و به عنوان دانشیار دکترای مدیریت ورزشی، همیشه دغدغه داشتم که چه کار جدیدی می‌توان در ورزش انجام داد. حتی به احداث باشگاه‌های بدنسازی یا مدرسه فوتبال هم فکر کردم، اما هدف من این بود که یک کار جدید انجام دهیم. کار جدید هم سخت است و نیاز به حرکت مداوم و سنگین دارد.
وی افزود: ما در رشته تربیت بدنی یک بخش داریم به نام گرایش رشد و تکامل حرکتی که این رشته بیشتر در ارتباط با بچه‌ها و کودکان برنامه‌ریزی می‌شود؛ از نظر بیماری‌هایی که دارند، مثل بحث سندرم‌ دان، مهارت‌های بنیادی و چیزهایی از این دست. دیدن فیلم‌هایی مربوط به کشورهای استرالیا و کانادا جرقه ای در ذهن من زد و یک مدت کار ما فقط این بود که ببینیم اینها چه کاری انجام می‌دهند. کشورهایی مثل استرالیا، کانادا و آمریکا در بخش بازی و ارتباط با بچه‌ها بسیار سرآمد هستند و پیشرفته کار می‌کنند و فضاهای متنوعی در کار دارند. در ایران هم مرکز تخصصی کودکان داریم که در تهران پایگاه دارد ولی آنطور که من می‌دیدم، اصولی و پیوسته و طولانی مدت نبود و پایان کار به یک نتیجه مطلوب ختم نمی‌شد. ما در آی اسپورت به دنبال کاری نتیجه بخش هستیم؛ کاری که خانواده‌ها نتیجه آن را به وضوح ببینند و بتوانیم نقش ملموسی در پیشرفت کودکان ایرانی ایفا کنیم.
دکتر کامبیز ایوب زاده عضو هیئت مدیره این مؤسسه هم درباره آی اسپورت می‌گوید: من فکر می‌کنم آی اسپورت، حلقه گمشده ای بود در سیستم ورزشی کشور. هیچ مرکز رسمی پیش از این نبود که به صورت علمی بیاید در این زمینه کار کند و بی طرف هم باشد. هیئت‌های ورزشی گاهی یک برنامه‌هایی می‌گذارند در جهت استعدادیابی، که کودکان را خواه‌ناخواه به سمت رشته خودشان سوق می‌دهند. ولی آی اسپورت کاملاً بی‌طرفانه کار می‌کند و بر اساس تفاهم نامه‌هایی که با سیستم اداره ورزش جوانان منعقد کرده، کار برای بچه‌ها را برنامه ریزی می‌کند و در نهایت پنج رشته متناسب با استعدادهای هر کودک را انتخاب و به آنها معرفی می‌کند.
رئیس هیئت انجمن‌های ورزشی فارس افزود: امیدواریم در سال‌های آتی و در آینده بتوانیم سهمی از معرفی استعدادهای خوب ورزشی حتی در المپیک داشته باشیم. این برنامه‌ریزی‌ها چون در سنین پایه اتفاق می‌افتد و راه مشخصی را برای بچه‌ها ایجاد می‌کند که بتوانند مسیر درستی بروند، مانع از این می‌شود که وقت و عمرشان را در رشته‌هایی هدر دهند که به نتیجه مشخصی ختم نمی‌شود. ضمن اینکه یکی از مشکلات بزرگی که در جامعه ما وجود دارد و گریبان کشورمان را گرفته، ناموفق بودن بچه‌های ما در رشته‌های تیمی است. چون بچه‌ها از سنین کودکی کار تیمی انجام نداده اند. آی اسپورت اینجا با بازی و برنامه‌هایی که طراحی شده، کاری می‌کند که بچه‌های کوچک از همان ابتدا با کارهای تیمی آشنا شوند و این می‌تواند یک نوید خوب باشد برای آینده بهتر. 
ایوب زاده ادامه داد: نکته بعدی که فوق العاده اهمیت دارد و من خودم این را از نزدیک دیده و شاهدش بوده ام، خانواده‌هایی که یک دفعه متوجه می‌شوند که بچه‌هایشان مشکلی دارند، خیلی سریع به دکتر مراجعه می‌کنند و دکتر هم بر اساس شغل و رشته خود، بر اساس علمشان و زحماتی که کشیده اند، ممکن است عمل جراحی را پیشنهاد کند؛ کاری که ممکن است بچه را برای همیشه از ورزش حرفه‌ای دور کند. اما آی اسپورت این اصلاح را با بازی انجام می‌دهد! البته ما این ادعا را نداریم که هر کسی به اینجا مراجعه کند تمامی اشکالات بدنی اش رفع می‌شود اما این حقیقت است که خیلی از کسانی که مراجعه می‌کنند، درصد خیلی بالایی نیاز به جراحی پیدا نمی‌کنند و می‌توانند اشکالات بدنی و حرکتی‌شان را با بازی 
حل کنند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی