[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۱۹
  • دوره جدید

ساعت دل‌شوره، روزنامه شیراز نوین

سعیدرضا امیرآبادی- روزنامه‌نگار:

مرگ آسان شده است. جاده‌های غیراستاندارد، اتومبیل‌های ناامن، سرانه تغذیه نامناسب، گرانی و کمیابی دارو و مواردی از این دست مسبب مرگ ناجوانمردانه بسیاری از ایرانیان است و هجمه کرونا از خاور دور هم سبب شد تا سایه سنگین مرگ عادی‌تر از همیشه بر جامعه ما مستولی شود. این بیماری مشکوک جوان و پیر نمی‌شناسد. کووید 19 می‌تواند همه را در چشم‌برهم‌زدنی مسافر دیار باقی کند. اما حافظه تاریخ هم به یاد می‌سپارد که عملکرد ما در روزهای سیاه کرونا چگونه بوده است...

مردم ایران در سده معاصر تجربه‌های تلخی را پشت سر گذاشته‌اند ولی انگار هیچ یک از آنها همانند روزهایی که میزبان این ویروس مهاجم هستیم، نیست. از قحطی جنگ جهانی تا وبا و طاعون؛ از سیل‌های مهیب، تا زلزله‌های ویرانگر. اما به نظر می‌رسد کووید 19 مثل هیچ‌کدام از این‌ها نیست.
این پدیده ناشناخته در تمامی مؤلفه‌های اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی، ورزشی، سیاسی و همه رویدادهای جاری در زندگی مردم تأثیر گذاشت و هر لحظه بر حجم قربانیان خود می‌افزاید. در ابتدا گمان می‌رفت سایه سنگین کرونا برای چند روز و چند هفته بر سر مردم سنگینی کند و رفته رفته از آسیب‌های ناشی از آن رهایی یابیم. اما امروز بسیاری از محققان بر این باورند که ویروس خفاش مهمان زودگذر ما نیست و شاید تا سال‌های زیادی نتوانیم به زندگی عادی بازگشته و از همنشینی با عزیزان همچنان محروم بمانیم.
در نگاهی کلان تر به نظر می‌رسد کرونا بدترین برهه زمانی را برای حمله به گربه خاورمیانه برگزیده است. بی ثباتی‌های اقتصادی سبب شده بسیاری از مردم به سمت دهک‌های فرودست پرتاب شده و در حساب‌های بانکی ایرانیان چیزی به عنوان پس انداز موجود نباشد. به همین دلیل است که در زمان قرنطینه حجم تردد در بالا و پایین شهر قابل قیاس با یکدیگر نبود و در محله‌های جنوبی همچنان دست فروشی و خرده فعالیت‌ها برای امرار معاش ادامه داشت. در حقیقت اقتصاد ایران دیگر مجالی برای تکانه‌ها و محرک‌های غیرمترقبه ندارد و اقشار فرودست جامعه بزرگ ترین قربانیان کرونا به حساب می‌آیند.
به موازات عقده‌های معیشتی که گریبان‌گیر بسیاری از ایرانیان است، ما در عرصه‌های روانی هم وضعیت خوبی نداریم؛ چراکه ملت ایران همواره در مسیر پمپاژ خبرهای بد از سراسر جهان قرار دارد و رسانه ملی که روزی روزگاری مدیوم اول کشور بود، نقش چندانی در ترمیم روحیه آحاد جامعه نداشته و بنیه روانی مردم در سال‌های سخت به حال خود رها شده است. البته بهای فعالیت فرهنگی هم که نقش بسزایی در تخلیه انرژی‌های منفی دارند، سنخیتی با درآمد اقشار میانی و ضعیف جامعه نداشته و در این برهه است که مدیوم‌های آلوده زیرزمینی به جذب مخاطب مشغول می‌شوند.
با نیم نگاهی به جامعه ایران درمی‌یابیم که شیوع افسردگی و خشونت‌های خانگی دست کمی از گستردگی کرونا نداشته و دولت‌مردان وظیفه دارند در کنار مقابله با کووید 19، راهکاری برای مقابله با بحران‌های روانی و خشونت‌های پنهان بیابند؛ بحران‌هایی که در ماه‌ها و سال‌های آینده نشانه‌های ویرانگر خود را به صورت خاموش و تدریجی برملا خواهد کرد و جامعه متحمل هزینه‌های گزافی خواهد شد. این روزها مرگ آسان‌تر شده است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی