[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۲۹
  • دوره جدید

در جست‌وجوی املاک گمشده شهرداری، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
به همت بسیج رسانه فارس، نشست هم اندیشی «نقش رسانه در توسعه کلان شهر شیراز» برگزار شد. این مراسم صبح چهارشنبه 19آبان ماه با حضور رئیس و جمعی از اعضای شورای اسلامی شهر و شهردار شیراز در مجموعه بین الحرمین با همراهی اصحاب رسانه برگزار شد.
 تدوین سند چشم‌‌انداز شیراز
رئیس شورای اسلامی شهر شیراز در این مراسم گفت: بحث محرومیت‌زدایی یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌های شورای ششم شیراز است. مهدی طاهری در خصوص ارتباط با رسانه‌ها اشاره کرد و افزود: بهترین رابط و پل ارتباطی ما با مردم و نخبگان رسانه است که می‌تواند ارتباط سیستماتیک و منظم را برقرار کند.
آنچه به رسانه‌‌ها منعکس می‌شود، تنها بخشی از جلسات و مصوبات صحن علنی شورا و بازدیدهاست؛ در صورتی که فعالیت‌‌های شورا بسیار بیشتر از این‌هاست. به همین دلیل ارتباطات و اطلاع ‌رسانی فعالیت‌ها باید بسیار گسترده‌تر شود و این مسئله نیاز به همراهی و همکاری با رسانه‌‌ها دارد.
وی در ادامه از تدوین سند چشم ‌انداز شورای ششم شهر شیراز خبر داد و گفت: این سند بعد از تصویب در شورا به فرمانداری شیراز برای تأیید ارسال شد و در صورت تأیید فرمانداری اجرایی خواهد شد. همچنین این سند دارای محورها و ریل‌ گذاری فعالیت‌های شهرداری با ۷۲ بند در یک چشم‌انداز است.
این مقام مسئول با تشریح برخی از این بندها گفت: توجه ویژه به بافت مذهبی، تاریخی و اماکن میراثی شیراز در جهت تقویت صنعت گردشگری، تقویت کرسی‌های آزاداندیشی، برنامه ‌ریزی برای ارائه خدمات ویژه به سالمندان و معلولان و افراد دارای نیازهای ویژه، حمایت از ایجاد سازمان‌های مردم نهاد در حوزه خدمات محله محور با محوریت مساجد و هیئات مذهبی، احیا و ارتقای نظام محله محور با رویکرد سبک زندگی ایرانی اسلامی، هدفمندکردن گروه‌های جهادی در جهت محرومیت‌زدایی و... از جمله بندهای این سند هستند. رئیس شورای اسلامی شهر شیراز بر ضرورت پرهیز از توجه صرف به کالبدمحوری شهر تأکید کرد و گفت: اگر شهر صرفاً کالبدمحور شده و توجهی به فرهنگ اصیل اسلامی انقلابی نشود که ارزشی ندارد. جایگاه سومین حرم اهل بیت(ع) برای این کلان‌شهر یک معدل است و نمرات مختلفی باید با یکدیگر جمع شده تا این طراز شکل بگیرد و همه دستگاه‌ها باید کنار هم قرار گیرند تا شهر به طراز سومین حرم اهل بیت(ع) برسد. در این راستا با همکاری سپاه فجر و استانداری قرارگاه محرومیت ‌زدایی و فعالیت‌های فرهنگی و ارزشی راه‌ اندازی کردیم.
 اهمیت ارتقای معدل شیراز
رئیس شورای اسلامی شهر شیراز با بیان اینکه برای تحقق جایگاه سومین حرم اهل بیت(ع) باید موارد مختلفی کنار هم قرار گیرند، افزود: اینکه بگوییم طراز شیراز سومین حرم اهل بیت(ع) در کشور است، در حقیقت یک معدل است و نمرات مختلفی باید با یکدیگر جمع شده تا این طراز شکل بگیرد. ما بهترین مرکز گردشگری سلامت منطقه هستیم، اما به این معنی نیست که همه مطب پزشکان در یک نقطه شهر متمرکز شود؛ زیرا این مسئله آسیب‌زاست و موجب ترافیک‎‌های شدید شهری می‌شود.
طاهری در بخش دیگری از سخنان خود به رویه انتخاب شهردار که برای آن سامانه‌ نظرسنجی از شهروندان در نظر گرفته شده بود، اشاره کرد و گفت: این کار اولین تجربه انتخاب شهردار بود و به هر حال همیشه برای اولین تجربه ممکن است ایراداتی وارد باشد، اما همین که مردم در انتخاب شهردار دخیل باشند باعث مشارکت عمومی در شورا خواهد شد.
وی با بیان اینکه در مجلس شورای اسلامی قانون مدیریت یکپارچه شهری در حال تصویب است، افزود: در صورتی که این مورد تصویب شود، دیگر شورای شهرها تنها متولی شهرداری نیستند؛ بلکه متولی مدیریت شهرها هستند و اعضای آن هم برای شهر شیراز بین ۳۰ تا ۵۰ نفر خواهند بود. رئیس شورای اسلامی شهر شیراز در بخش دیگری از این نشست خبری با بیان اینکه انتقاد باید به گونه‌ ای باشد که بتوان سره را از ناسره تشخیص داد، افزود: شفاف‌سازی یکی از مهم‌ترین راهکارهایی است که می‌تواند به این مسئله کمک دهد.
 تابش نور شفافیت بر املاک شهرداری
در ادامه این مراسم شهردار شیراز گفت: وضعیت املاک گمشده شهرداری مشخص شود. سیداحسان اصنافی رسانه را زبان گویایی میان مدیریت شهری و مردم توصیف کرد و افزود: ارتباط ما با رسانه‌ها قطعاً دو طرفه است و به رسانه‌ها به عنوان یک بازوی توانمند اجرایی نگاه می‌کنیم.
وی با بیان اینکه نصب المان‌ و نمادهای مذهبی در سومین حرم اهل بیت(ع) پیگیری خواهد شد، اظهار داشت: برنامه‌ریزی‌های اولیه در خصوص نصب المان و نمادهای مذهبی متناسب با شأن سومین حرم اهل بیت(ع) در شیراز انجام شده است و امیدواریم نتیجه آن را در بودجه سال ۱۴۰۱ مشاهده کنیم.
این مقام مسئول با بیان اینکه به شدت به بحث شفافیت اعتقاد دارم، گفت: شفافیت بر مبنای داده‌کاوی امکان‌پذیر است و تا زمانی که در پستوخانه‌های مجموعه شهرداری این موارد وجود داشته باشد، نامش شفافیت نیست؛ بلکه شفافیت آن است که وضعیت املاک شهرداری اطلاع‌رسانی شده و وضعیت املاک گمشده شهرداری مشخص شود. اگر برای برخی از بخش‌ها عبارت تاریکخانه به کار ببریم، شاید کم نگفته‌ باشیم.
 طلب اجاره از رودخانه خشک!
وی همچنین مباحثی در خصوص کمربندی شیراز و رودخانه خشک مطرح کرد و گفت: تا زمانی که کمربندی شمال شرق افتتاح نشود، نمی‌توانیم نام کمربندی را از روی این محور برداریم. دوم اینکه برای املاکی که در این محور است، هنوز حقوق مالکانه افراد پرداخت نشده است و تحویل آن به شهرداری تبدیل به یک داستان خواهد شد. حریم اطراف کمربندی شیراز مالک دارد و مربوط به شهرداری نیست که بتوان در آن اقدامی انجام داد. در خصوص رودخانه خشک هم با آب منطقه‌ای دوگانگی مالکیت داریم و حتی می‌گویند شهرداری به خاطر معابری که در این مسیر ایجاد کرده، باید اجاره دهد. شهردار شیراز در خصوص مباحث مطرح شده در خصوص انتصاب یکی از شهرداران مناطق این کلان‌شهر گفت: دستگاه‌های امنیتی ناظر بر انتصابات هستند و استعلام‌ها انجام می‌شود و با دقت و حساسیت مطالب در این خصوص رصد می‌شود. چهارچوب قوانین و توانمندی افراد هم مشخص است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی