[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۳۰
  • دوره جدید

صنایع ملی در مسیر خوداتکایی، روزنامه شیراز نوین

به گزارش دریافتی شیرازنوین، سومین نمایشگاه تخصصی توانمندی‌های صنایع کوچک و متوسط در سطح منطقه جنوب کشور با حضور استاندار فارس، جمعی از مسئولان نهاد‌ها و بخش‌های دولتی و خصوصی و با رعایت کامل دستورالعمل‌های بهداشتی، الزامات سلامت محیط و فاصله گذاری اجتماعی در مقابله با شیوع ویروس کرونا در محل دائمی نمایشگاه‌های بین المللی استان فارس آغاز به کار کرد.
در آیین افتتاحیه این نمایشگاه، مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی فارس حمایت از رونق تولید، توسعه بازار و فراهم کردن بستر مناسب برای حمایت از محصولات تولید داخل و گسترش فرهنگ استفاده از کالای ایرانی را از مهم‌ترین اهداف برگزاری سومین دوره نمایشگاه صنایع کوچک جنوب کشور در شیراز اعلام کرد و گفت: شرکت شهرک‌های صنعتی فارس در سه سال اخیر با حمایت از برگزاری این نمایشگاه به اهداف مورد نظر دست یافته است.
احد فتوحی گفت: در نمایشگاه امسال شاهد رشد 100درصدی نسبت به نمایشگاه سال گذشته هستیم و علاوه برآن تعداد استان‌های شرکت‌کننده نیز به هشت استان رسیده است که این موضوع سبب شده این نمایشگاه بعد از تهران دومین نمایشگاه بزرگ کشور در حوزه صنایع کوچک باشد.
وی در ادامه با بیان اینکه شرکت شهرک‌های صنعتی فارس در راستای حمایت از صنایع کوچک برنامه‌های مختلفی را در دست اجرا دارد، گفت: با توجه به اینکه 95 درصد از صنایع مستقر در شهرک‌های صنعتی فارس را صنایع کوچک تشکیل می‌دهد، توجه و حمایت از این صنایع در راستای ایجاد اشتغال پایدار و رونق تولید ضروری است.
فتوحی با بیان اینکه برگزاری تورهای صنعتی و حضور در نمایشگاه‌های داخلی و خارجی یکی از برنامه‌های حمایتی این شرکت است، گفت: در 4 سال گذشته 46 تور صنعتی برگزار و از 710 واحد صنعتی نیز برای حضور در نمایشگاه‌ها حمایت شده است.
وی عارضه یابی 150 واحد صنعتی، انجام مطالعات فراگیر و شناسایی 20 خوشه صنعتی، انجام مطالعات امکان سنجی خوشه‌های صنعتی مسقطی لار، لبنیات، سنگ نی ریز، منبت آباده و انجیر استهبان، اجرای پروژه‌های خوشه صنعتی گیاهان دارویی و مسقطی لار، اجرای پروژه نظام مبادلات پیمانکاری نظام فرعی و برگزاری 5 رویداد استارت‌آپی را از دیگر اقدامات حمایتی از صنایع کوچک در 4 سال گذشته اعلام کرد.
مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی فارس همچنین با بیان اینکه در زمینه توسعه و تکمیل زیرساخت‌ها در شهرک‌های صنعتی استان برای استقرار صنایع کوچک اقدامات زیادی در 4 سال گذشته انجام شده، گفت: در این مدت 402 طرح عمرانی با اعتبار 3510میلیارد ریال انجام شده است.
تأمین آب در شهرک‌های صنعتی بزرگ شیراز، سپیدان، آباده، چنار شاهیجان، جره و بالاده و داراب، تأمین 82 مگاوات برق، گازدار کردن شهرک‌های صنعتی مهر، حسن آباد، تیمارجان، خنجشت، رستم، پاسارگاد، فراشبند، بوانات و سده، تملک 250 هکتار اراضی در شهرک‌های صنعتی استان، طراحی 166 هکتاز فاز عملیاتی، انعقاد قرارداد با 1726سرمایه گذار، بهره برداری از 575 واحد صنعتی جدید و اتصال 980 واحد صنعتی به تصفیه خانه فاضلاب، از دیگر مواردی بود که مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی فارس به عنوان عملکرد 4 سال اخیر به آنها اشاره کرد و گفت: اجرای این طرح‌ها در شرایطی صورت گرفت که کشور عزیزمان دچار شدیدترین تحریم‌های ظالمانه قرار دارد و در دو سال گذشته نیز درگیر بیماری کرونا بوده ایم و به همین علت‌ها اختصاص منابع دولتی نیز محدود بوده است.
وی در ادامه با بیان اینکه هم اکنون در 62 شهرک و ناحیه صنعتی در استان زیرساخت‌ها انجام و زمین واگذار می‌شود، گفت: تاکنون افزون بر 7300 قرارداد با سرمایه گذاران منعقد و حدود 3360 هکتار زمین نیز به آنها واگذار شده است.
فتوحی تصریح کرد: 3358 واحد صنعتی، تولیدی و کارگاهی با اشتغال افزون بر 40هزار نفر نیز در شهرک‌های صنعتی استان فعالیت می‌کنند.
سومین دوره نمایشگاه تخصصی توانمندی‌های صنایع کوچک و متوسط ویژه جنوب کشور در شیراز که بزرگ‌ترین رویداد نمایشگاهی در حوزه صنایع کوچک جنوب کشور محسوب می‌شود، تا 21 آبان ماه پذیرای علاقه مندان است.
در این نمایشگاه که با حمایت 80 درصدی شرکت شهرک‌های صنعتی فارس برگزار می‌شود، علاوه بر استان فارس، واحد‌های برگزیده صنایع کوچک از استان های بوشهر، کهگیلویه و بویراحمد، کرمان، خوزستان، سیستان و بلوچستان و هرمزگان نیز حضور دارند.
حضور رایزنان بازگانی جمهوری اسلامی ایران در کشورهای ترکمنستان، عراق، آفریقای جنوبی و سوریه، حضور رئیس و معاون دفتر همکاری‌های مشترک ایران و چین و هیئت رئیسه اتاق‌های مشترک بازرگانی ایران و انگلیس و نیز ایران و ایتالیا، حضور هیئت‌های تجاری خارجی از کشورهای عمان و آذربایجان و نیز هیئت‌های داخلی از استان‌های خوزستان، هرمزگان، البرز، مرکزی، کهگیلویه و بویراحمد و بوشهر و هیئت رئیسه اتاق‌های اصناف مراکز استان‌های جنوبی، از دیگر ویژگی‌های این نمایشگاه است.
در حاشیه برگزاری نمایشگاه نیز برگزاری نشست‌های تخصصی، برگزاری کارگاه‌های آموزشی در راستای توسعه بازار داخلی و خارجی، بازدید ویژه مسئولان استانی و کشوری از نمایشگاه و برگزاری نمایشگاه نشست‌های مذاکرات تجاری B2B با هدف انعقاد قراردادهای تبادل کالا و محصولات و فناوری در نظر گرفته شده است.
همچنین در آیین افتتاحیه و با حضور استاندار فارس، مراسم رونمایی از چهارمین نسخه بانک جامع اطلاعات شهرک‌ها و نواحی صنعتی استان فارس انجام شد. چهارمین نسخه کتاب بانک جامع اطلاعات شهرک‌ها و نواحی صنعتی استان با هدف ارائه جدیدترین اطلاعات واحد‌های صنعتی و تولیدی و نیز معرفی و شناساندن توانمندی‌ها و ظرفیت‌های موجود در شهرک‌ها و نواحی صنعتی استان فارس منتشر شده است. از ویژگی‌های این کتاب، ارائه اطلاعات و شناسنامه واحدهای صنعتی به زبان‌های انگلیسی، فارسی و عربی است.
در این بانک جامع مشخصات تمامی واحد‌های صنعتی و تولیدی مستقر در 61 شهرک و ناحیه صنعتی استان، از جمله اطلاعات مالک، اطلاعات تماس، آدرس، محصول تولیدی و نوع درج شده است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی