[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۲۵
  • دوره جدید

مالک هتل چمران از کارگر خود عذرخواهی کرد ، روزنامه شیراز نوین

در آیینی با حضور رئیس کانون هماهنگی شورای اسلامی کار استان فارس، جمعی از وکلا و حقوق‌دانان، مالک هتل چمران بابت اتفاقات پیش آمده در پی حضور تیم استقلال در این هتل، از کارگر خود و خانواده اش 
عذرخواهی کرد. 
مالک هتل چمران در این مراسم گفت: رابطه من با همه کارگران یک رابطه خانوادگی و پدر و فرزندی است و کسی نمی‌تواند با هر نیتی این رابطه را تغییر دهد. 
سیدمحمدحسین شفاعتیان افزود: از تمامی کسانی که دغدغه مند شرایط و وضعیت جامعه کارگری هستند، تقدیر می‌کنم و این نشان‌دهنده جایگاه والای کارگر است که برای من هم همیشه قابل تقدیر و احترام است. 
وی ادامه داد: هیچ‌گاه بی ادبی و بی احترامی در حق کسی را نمی‌پذیرم و اما در روز مسابقه فوتبال بین استقلال و فجر شهید سپاسی مسائلی پیش آمد که بیش از همه خود من را ناراحت کرد. 
شفاعتیان با بیان اینکه هیچ‌کس پیش‌بینی آن را نمی‌کرد که جمعیت استقبال کننده از استقلال اینقدر زیاد باشد، افزود: هشت سال تیم استقلال به شیراز نیامده بود و طرفداران پرشور این تیم را ندیده بودند؛ در حالی که پیش از این هرساله یک یا دو بار این تیم را می‌دیدند. از سوی دیگر از یک هفته قبل در سایت باشگاه استقلال اعلام کردند که هتل بزرگ چمران میزبان تیم استقلال خواهد بود. جمعیتی بالغ بر ۲۰۰۰ نفر در فرودگاه منتظر تیم استقلال بودند و به همین میزان هم جمعیتی در مقابل هتل جمع شده بودند. 
وی ادامه داد: پس از ورود تیم استقلال به فرودگاه اعلام می‌شود با توجه به اینکه این تیم باید در رقابت‌های باشگاه‌های آسیا حضور داشته باشد و در صورت مثبت شدن حتی یک نفر از اعضای تیم در تست کرونا از اعزام تمامی بازیکنان تیم به این مسابقات خودداری می‌شود، همه طرفداران به سمت هتل حرکت می‌کنند و به جمعیت مقابل هتل اضافه می‌شوند و همه هم خواستار عکس با بازیکنان یا امضای یادگاری بودند.
شفاعتیان ادامه داد: باز هم در مقابل هتل بازیکنان از اتوبوس پیاده نمی‌شوند‌ و اعلام می‌شود اگر یک نفر از اعضای ۴۰نفره کرونا گرفت، ما باشگاه‌های آسیا نمی‌رویم اما باز هم هواداران پرشور این صحبت‌ها را متوجه نمی‌شوند و این جمعیت بیش از چهارهزار نفری رها شده و جلو می‌آیند. پس از یک ساعت و نیم شرایط مهیا شد که بازیکنان از ماشین بیرون بیایند و بلافاصله وارد هتل شوند، اما جمعیت غیرقابل‌کنترل بود و کنترل در این فضا از دستمان خارج بود و بدون کمک نیروی انتظامی هم نمی‌توانستیم کاری کنیم. 
مالک هتل چمران اضافه‌کرد: با توجه به شرایط مدیریت کردیم و اتفاقی بین‌ من و آقای زارع که همیشه او را به عنوان امین خودم می‌دانستم و‌ می‌دانم، رخ داد. 
وی افزود: نیتی در کار نبوده که بخواهم به ایشان بی‌احترامی کنم و به‌هیچ‌وجه چنین چیزی در مخیله من هم نمی‌گنجد و نبوده است. 
شفاعتیان بیان کرد: تصمیم عدم دخالت کارکنان برای حفظ جان آنان بود؛ زیرا جمعیت به حدی غیرقابل‌کنترل بود که حتی شیشه‌های هتل را شکستند.
مالک هتل چمران تأکید کرد: ارتباط من و آقای زارع یک ارتباط پدر و فرزندی است و همیشه حامی ایشان و همه خانواده چمران بوده و هستم و ایشان مثل پسر من است و دوستشان دارم و بابت اتفاق پیش آمده معذرت می‌خواهم و به رسم ادب و احترام به کارگر عزیزمان دست و صورت ایشان را می‌بوسم.
 از مردم ایران سپاسگزارم 
حمیدرضا زارع کارگر هتل چمران نیز در این مراسم در سخنانی گفت: از همه مردم ایران و همه عزیزانی که نسبت به این موضوع واکنش نشان دادند، متشکرم. 
 تحریم هتل چمران به ضرر کارگران است
رئیس کانون هماهنگی شورای اسلامی کار استان فارس گفت: تشکیلات کارگری با هیچ شخص و مقامی در رابطه با حقوق کارگری تعارف ندارد و از ابتدای وقوع این حادثه در جریان اتفاقات آن بودیم و افکار عمومی هم نسبت به این قضیه خیلی نگران و ناراحت بودند و جامعه بزرگ کارگری نیز درخواست داشتند که نسبت به این مسئله واکنش نشان داده شود و بر اساس رسالتی که داشتیم و بر اساس قانون وارد شدیم و خوشبختانه شرایط هم طوری رقم خورد که همگان متوجه شدند که باید حقوق‌ کارگر رعایت شود. 
مهرزاد مویدی با بیان اینکه در هر جایی که لازم است جامعه کارگری وارد عمل می‌شود تا شاهد این اتفاقات در کشور نباشیم، افزود: حمایت مردمی و جوامع کارگری بسیار در این ایام‌ خوب بود و‌ انتظار چنین‌ واکنشی به این وسعت نداشتیم. البته نیازی به انتشار این کلیپ در فضای مجازی نبود و کافی بود که این حادثه به تشکیلات کارگری اعلام‌ شود؛ چرا‌که ما برای پیگیری این موضوع آماده هستیم و البته نقش این دوستان در حمایت از جامعه بزرگ کارگری ما را دلگرم می‌کرد. 
مویدی اظهار کرد: ما متوجه ورود افراد مختلف و غرض ورزی در این قضیه شدیم و این‌ موضوع ما را نگران کرد. 
رئیس کانون هماهنگی شورای اسلامی کار استان فارس گفت: از سویی در فضای مجازی متوجه شدیم برخی به دنبال راه اندازی کمپین‌هایی برای ضرر رساندن به هتل چمران هستند، اما لازم است این اتفاق نیفتد؛ چراکه تضعیف یک بنگاه و‌ دستگاه اقتصادی پیش از هر کسی ضررش متوجه کارگرانی است که در آنجا مشغول به کار هستند.
مویدی خاطرنشان کرد: چرخ هتل با کار می‌چرخد و راه اندازی کمپین به سود کسی نیست و اتفاقی که باید بیفتد این است که کسانی که از این کارگر حمایت کردند، کاری کنند که از هتل حمایت شود تا از این طریق به کارگران هم کمک کنند.
وی تأکید کرد: رسانه‌ها این کار را تمام شده بدانند و این را هم بدانند ما در این موضوع کوتاه نیامدیم، اما همین که مالک هتل پذیرفتند که این رفتار نباید صورت می‌گرفت، کفایت می‌کند.
 جلوی سوءاستفاده‌گران را گرفتیم
در این مراسم احسان حیدری یکی از وکلایی که مسئولیت پرونده را برعهده گرفته بود، گفت: متأسفانه علی‌رغم اینکه باید برای حضور تیم استقلال در هتل اقدامات انتظامی و تدابیر ویژه اتخاذ می‌شده، اما بر اساس آنچه که شاهد بودیم، همکاری با هتل صورت نگرفته و متأسفانه اتفاقاتی افتاد که خوشایند مردم شیراز نبود. وی افزود: ما به عنوان عضو جامعه حقوق بلافاصله پس از اطلاع از اتفاقی که برای یکی از کارگران افتاد، تصمیم به اتخاذ موارد قانونی کردیم اما به خاطر رفتار عملی مالک هتل متوجه شدیم قصد و بحث جدی در آن اتفاق نداشته اند. 
حیدری بیان کرد: تصمیم عذرخواهی مالک محترم هتل از کارگر این هتل، تصمیمی زیبا برای شهر و افکار عمومی است. هرچند در شیراز این تصمیم‌ها و مهرورزی‌ها طبیعی است؛ زیرا مردم شیراز بامحبت، مهرورز و همیشه مهربان هستند.
وی اظهار کرد: کارگر هتل و خانواده ایشان به هیچ‌عنوان به دنبال پیگیری قضایی ماجرا نبوده و نیستند و اگر اتفاقی در ایران می‌افتد این اتفاقات درون‌خانواده است و به کسی خارج از ایران ارتباط ندارد. 
وکیل کارگر هتل پرده از دخالت خارجی‌ها در این موضوع برداشت و‌ گفت: در این چند روز تماس‌های‌ مکرری با جناب زارع از کشورهای حاشیه خلیج فارس و کشورهای اروپایی گرفته شده که این موضوع به سمت دیگری برود، اما هوشیاری با طرح پشتیبانی قضایی و حمایت اصحاب رسانه این موضوع حل شده و جلوی سوء استفاده از آن گرفته شد. 
وی تأکید کرد: با توجه به اینکه جناب زارع ۸ سال است در هتل چمران مشغول به فعالیت هستند و اتفاق مزبور مسئله قابل حلی بود، تصمیم گرفتیم به جای سیستم قضایی این مسئله با حضور ایشان و‌ خانواده‌شان حل و فصل شود.
وی در پایان گفت: از همه کسانی که در این راستا تلاش کردند از جمله کنشگران اجتماعی، همه همکاران ما در دستگاه قضایی و حقوقی رسانه‌های محترم و مجموعه‌های کارگری و هتلداران که کمک کردند این مسئله به سرانجام خیر برسد، تشکر می‌کنیم و اعلام می‌کنیم که به هیچ عنوان ایشان قصد ندارند از مالک هتل شکایت کنند و از سایر کسانی که در سیستم قضایی پیگیر پرونده هستند، خواهش داریم که موضوع همین جا ختم شود و این موضوع را یادآوری می‌کنیم قصد نداریم‌ پیگیری قضایی کنیم. 
 رفتاری نشان‌دهنده محبت و مهر بسیار زیبای ایرانی‌ها و شیرازی‌ها
هادی شریف زاده یکی دیگر از وکلای کارگر هتل نیز گفت: اتفاقی که افتاد در قالب یک حادثه بررسی شد و پیش از اینکه کسی بخواهد خارج از محیط خانوادگی به این مسئله ورود کند، تصمیم بر این شد که در مراسمی نسبت به دلجویی از کارگر هتل و خانواده محترم ایشان اقدام شود. 
شریف زاده افزود: آنچه که این روزها اتفاق افتاد، یک پیام به همگان دارد و آن این است که در این مملکت، کارگران سختی‌های زیادی را متحمل شدند و سیلی‌های خیلی سنگینی را خوردند، اما عشق و علاقه آنان به نظام و انقلاب بسیار فراتر از اتفاقات است که بخواهند اجازه دهند کسی از خارج از این خانواده برای ما دلسوزی و تصمیم گیری کند. 
وی بیان کرد: جامعه کارگری در این شهر به خوبی ثابت کرده که از پس این موارد بر خواهد آمد و نیازمند به دلسوزی‌های آمریکا و کشورهای بیگانه و آن طرف آب نیست. 
شریف زاده ادامه داد: کسی قصد تأیید عمل اتفاق افتاده را ندارد و بیش از آن را نیز تأیید نمی‌کند، اما زیباتر از آن این بزرگواری خانواده و شخص آقای زارع است که رابطه شان‌ با جناب آقای شفاعتیان را یک رابطه خانوادگی و پدر و فرزندی یافتیم و متوجه شدیم که هم خانواده محترم جناب زارع و هم‌ آقای شفاعتیان تلاششان برای گذشت و رفاقت و جوانمردی است و این رفتار نشان دهنده آن محبت و مهر بسیار زیبای ایرانی و ایرانی‌ها و شیرازی‌هاست که ان‌شاءالله این رفتار و‌ منش برای آیندگان به یادگار بماند که اگر چنین اتفاقی اتفاق می‌افتد، در نهایت با ورود افراد خانواده و خیرخواه می‌تواند به نتیجه برسد و هر دو طرف در کنار هم قرار بگیرند و کارشان را ادامه دهند.
 کارگر هتل چمران همواره موردتکریم مالک بوده است
فاطمه مرادی وکیل دیگر کارگر هتل نیز گفت: ما به عنوان نماینده جامعه حقوقی شورای کار استان فارس همچنین نماینده تام‌الاختیار حمیدرضا زارع و به عنوان دیده بان عدالت در جامعه اسلامی تکالیفی را برعهده داریم که در جهت احقاق حق و عدالت و برخورداری کارگر از تساوی حقوق در جامعه ورود کنیم. در این راستا به این موضوع ورود کردیم اما قضاوت نکردیم و یک طرفه به قاضی نرفتیم. 
مرادی افزود: در این مدت جلساتی برگزار شد و سخنان طرفین را شنیدیم و توجیه شدیم که این اتفاق در شرایطی منجر به ایجاد حادثه شده که از کنترل مجموعه چمران و جناب آقای شفاعتیان خارج بوده است. طبق صحبت‌هایی که با آقای زارع و خانواده در هتل چمران شد، متوجه شدیم که ایشان مورد تکریم این مجموعه و مالک آن بوده اند. 
وی ادامه داد: با توجه به شنیده‌ها و توضیحات آقای شفاعتیان و با توجه به گذشت آقای زارع به عنوان شاکی و خانواده ایشان و با توجه به رأفت اسلامی تصمیم گرفتیم که بهترین اتفاق برای این جوان رقم بخورد و بهترین اتفاق هم این بود که آقای زارع به عنوان یک سمبل و نماد ادب و متانت بیشتر جلوه کردند؛ چون در پی این حادثه واکنش ایشان بسیار جالب بود و سر تعظیم در مقابل کارفرمای خود فرود آوردند و این برای جامعه ما بسیار زیبا بود.
مرادی تأکید کرد: اتفاقی که افتاد باعث جریحه‌دارشدن احساسات عمومی شد که با این مراسمی که تشکیل شده و این دلجویی صورت گرفته، رضایت مردم فهیم شیراز جلب خواهد شد و اتفاقات خوبی بین پدر و فرزند خواهد افتاد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی