[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۲۵
  • دوره جدید

تعالی با گسترش فرهنگ کتاب‌خوانی ، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی - گروه فرهنگ و هنر
نشست خبری هفته کتاب در استان فارس برگزار شد. این مراسم ظهر چهارشنبه ۱۹ آبان با حضور مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی ‌و مدیرکل کتابخانه‌های عمومی ‌فارس در کافه کتاب تالار حافظ اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی ‌فارس با همراهی اصحاب رسانه برگزار شد.
 مجاهدت دستگاه فرهنگی برای کتاب‌خوانی
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی ‌استان فارس در این مراسم گفت:  برگزیده شدن فارس برای دومین سال پیاپی به عنوان پایتخت کتاب ایران، منجر به کوشاتر شدن دستگاه‌های فرهنگی در امر کتاب و کتاب‌خوانی شده است.صابر سهرابی با یادآوری اینکه این استان دومین سال برگزیدگی‌اش را به عنوان پایتخت کتاب ایران، طی می‌کند، از پیش‌بینی بیش از هزار و ۱۱۳ برنامه برای گرامیداشت هفته کتاب خبر داد. وی با بیان اینکه شعار هفته کتاب و کتاب‌خوانی امسال«جای خالی را با کتاب خوب پرکنیم» است، گفت: برگزیده شدن فارس برای دومین سال پیاپی به عنوان پایتخت کتاب ایران، منجر به کوشاتر شدن دستگاه‌های فرهنگی در امر کتاب و کتاب‌خوانی شده است. مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی ‌استان فارس با بیان اینکه ترویج کتاب‌خوانی و کمک به این امر منجر به آینده‌ای روشنفکرتر و متعالی‌تر است، افزود: طی سال گذشته برنامه‌ها در این هفته به دلیل وخامت شیوع کرونا به صورت مجازی برگزار شد. سهرابی خاطرنشان کرد که امسال با بهتر شدن شرایط شیوع این بیماری و بهبودی سلامت اجتماعی به واسطه اجرای طرح واکسیناسیون همگانی، برنامه‌های هفته کتاب‌خوانی به صورت فیزیکی با همکاری نهاد کتابخانه‌ها و کانون پرورش فکری کودک و نوجوان برگزار می‌شود. مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی ‌استان فارس، از برگزاری برنامه‌هایی برای رونمایی از ۳۲ عنوان کتاب، معرفی ۲۹ عنوان کتاب، برگزاری کارگاه‌های آموزشی با محوریت تولید محتوا و صفحه آرایی به مناسبت هفته کتاب و کتاب‌خوانی در فارس خبر داد. وی افزود: روز ۳۰ آبان مراسم تجلیل از چاپخانه‌هایی که در تولید و نشر کتاب نقش بسزایی داشته‌اند برگزار می‌شود و برنامه تجلیل از نویسندگان را نیز در دستور کار قرار داده‌ایم.سهرابی با بیان اینکه به دلیل تراکم برنامه‌های پیش‌بینی شده، اجرای این برنامه‌ها در فارس از ۲۰ آبان آغاز می‌شود، از افتتاح یک کتابخانه در شهر بدون کتابخانه امامشهر خبرداد و افزود: یک کتابخانه روستایی نیز افتتاح خواهد شد. مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی ‌با یادآوری اینکه امسال حدود سه هزار متر مربع به فضای کتابخانه‌ای و مطالعه در فارس اضافه می‌شود، گفت: سال گذشته بیش از ۱۰۰ میلیون تومان کمک بلاعوض به هنرمندان انجام شده است.
 رویدادهای فرهنگی بر دایره کتاب‌خوانی
در ادامه این مراسم، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی ‌فارس گفت: بیش از ۳۰۰۰مترمربع فضای کتابخانه‌ای به مجموعه کتابخانه‌های عمومی ‌استان اضافه خواهد شد.روح‌الله منوچهری ادامه داد:برنامه‌های هفته کتاب را از ۲۰ آبان‌ماه با ادای احترام به شهدا آغاز خواهیم کرد و امسال پنجشنبه ۲۰ آبان‌ماه به سر مزار شهدای کتابدار و کتاب‌خوان می‌رویم و همزمان در تمام شهرستان‌ها به ادای احترام به شهدای ارجمند خواهیم پرداخت. وی اضافه کرد: تجلیل و تقدیر از خادمان عرصه کتاب و کتاب‌خوانی از مهمترین برنامه‌های ما در هفته کتاب است که امیدواریم با بهتر شدن شرایط کرونا بتوانیم این برنامه‌ها را به خوبی اجرا کنیم. منوچهری ادامه داد: راه‌اندازی بخش استان شناسی در کتابخانه عبدالله خفیف شیراز نیز از اقدامات مهم ما محسوب می‌شود. وی عنوان داشت:همچنین برنامه کوهنوردی برای کتابداران در روز جمعه و  پویش اهدای کتاب و کتاب‌خوانی دانایی را با شعار «کتاب را همنشین خانواده ایرانی کنید» نیز از شنبه برگزار خواهیم کرد.منوچهری اضافه کرد: روز ۲۴ آبان‌ماه نشست آغازین همایش بین‌المللی طراحی و توسعه خدمات کتابخانه‌های عمومی ‌در شیراز برگزار خواهد شد و در کنار این همایش رویداد جایزه خدمات برای کتابداران کتابخانه‌های عمومی ‌به صورت ملی و به میزبانی شیراز نیز برگزار می‌شود. وی بیان داشت: جشنواره شعری با موضوع کتاب، کتاب‌خوانی و کتابدار برای شاعران و اهالی ادب استان فارس از هشتم آبان آغاز شده و علاقه‌مندان برای ارسال آثار خود تا یک آذرماه فرصت دارند تا در این جشنواره شرکت کنند. این مقام مسئول اضافه کرد: جشنواره خاطره نویسی برای کتابداران تحت عنوان «بوی کاغذ» با موضوع خاطرات کتابداران برگزار شده است که علاقه‌مندان تا یک آذرماه فرصت دارند آثار خود را برای شرکت در این جشنواره ارسال کنند. وی بیان داشت: نشست کتاب‌خوان خانوادگی ملی را با محوریت استان‌های مختلف برگزار خواهیم کرد که خانواده‌های کتاب‌خوان به معرفی کتاب‌های خود می‌پردازند. منوچهری اضافه کرد:نشست‌های نقد و بررسی کتاب در ۳۶ شهرستان استان فارس برگزار می‌شود و از نویسندگان بومی ‌این شهرستان‌ها در این نشست‌ها بهره خواهیم برد. وی اعلام کرد: در مجموع هزار و صد و سیزده برنامه فرهنگی خرد و کلان در حوزه ترویج در کتابخانه‌های عمومی برگزار می‌شود. ما حدود ۲۴۷ کتابخانه عمومی‌ در استان داریم و تکثر برنامه‌ها از نظر تعدادی به دلیل فراوانی پراکندگی در شهرها و روستاها است. منوچهری افزود: ما ۲۷۴ نشست کتاب‌خوان را در استان فارس خواهیم داشت. ۱۵۹ مسابقه کتاب‌خوانی خرد و کلان، ۳۲ نشست رونمایی کتاب، ۳۸ نشست نقد و بررسی کتاب، ۳۴ برنامه محافل ادبی کتابخانه‌ها، ۲۲ نشست محفل قرآنی و ۹۳کارگاه آموزشی از جمله برنامه‌های هفته کتاب هستند که در کتابخانه‌های عمومی ‌برگزار می‌شود. مدیرکل کتابخانه‌های عمومی ‌فارس اعلام کرد: با توجه به اینکه تعداد و پراکندگی کتابخانه‌ها در استان بسیار زیاد است و ما از نظر تعداد کتابخانه‌های نهادی در کشور جزو برترین استان‌ها هستیم، برنامه‌های هفته کتاب هم متنوع و جالب است. وی در پایان افزود: تلاش می‌کنیم مناطق و شهرستان‌های کمتر برخوردار از برنامه‌های هفته کتاب بیش از پیش استفاده کنند و این برنامه‌ها در تمام شهرستان‌ها اجرا شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی