[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۱۹
  • دوره جدید

با این ۱۵ روش بینایی خودرا تقویت کنید، روزنامه شیراز نوین

چشم‌ها بخش بسیار ظریف و حساس بدن هستند. مراقبت نکردن از چشم‌ها می‌تواند قدرت بینایی را در معرض خطر قرار دهد.
به گزارش بهداشت نیوز، برخی از محققان چشم پزشک 15 روش را برای حفظ و تقویت بینایی انسان مطرح می‌کنند.
*** دانستن نحوه عملکرد بینایی
با فراگیری نحوه عملکرد بینایی می‌توان فهمید که برای تقویت بینایی چه کارهایی باید انجام داد. با علم این موضوع برای تقویت بینایی باید روش همیشگی دیدن و استفاده از چشمان را تغییر داد.
***استفاده از نمودار بینایی
با استفاده از یک نمودار بینایی و نصب آن بر روی دیوار می‌توان پیشرفت بینایی خود را اندازه گرفت.
***استراحت دادن به چشم‌ها
استراحت دادن به چشم‌ها از دیگر روش‌های تقویت بینایی است؛ برای این منظور کف دو دست خود را بر روی هم بکشید تا گرم شود، سپس کف دستان خود را که گرم شده است بر روی چشمانتان بگذارید تا آن‌ها استراحت کنند.
این کار را هر چند وقت یک بار در طول روز به ویژه زمانی که پشت رایانه نشسته‌اید، انجام دهید.
همچنین می‌توانید برای آرامش دادن به چشمانتان هر روز از کمپرس‌های جایگزین سرد و گرم نیز استفاده کنید.
***حفظ رطوبت
حفظ توازن طبیعی رطوبت چشم‌ها یکی از مهمترین مسائل در زمینه سلامت چشم است.چشم‌های خشک خارش پیدا می‌کنند، قرمز شده و حتی دردناک می‌شوند. سعی کنید مرتب پلک بزنید حتی زمانی که به صفحه تلویزیون و یا رایانه نگاه می‌کنید.
***ورزش دادن به چشم‌ها
اگر می‌دانید که فعالیت ماهیچه‌ها باعث ورزیده‌تر شدن آن‌ها می‌شود در آن صورت احتمالاً می‌دانید که هر چقدر کمتر به ماهیچه‌ها ورزش دهید آن‌ها را تنبل‌تر کرده‌اید. این موضوع در مورد چشم نیز صدق می‌کند.
ورزش‌های خاصی وجود دارد که می‌توان برای تقویت ماهیچه‌های چشم انجام داد و این ورزش‌ها به تقویت بینایی کمک می‌کنند.
یکی از این ورزش‌ها استفاده از روش 20 در 20 در 20 است. برای این منظور باید هر 20 دقیقه بر روی یک شئ که دست کم 20 فوت (600 سانتی متر) فاصله دارد برای 20 ثانیه تمرکز کرد.
با استفاده از این ورزش مشاهده می‌کنید که چقدر بهتر می‌توان دید.
یکی روش دیگر برای ورزش دادن چشم این است که انگشت شصت خود را پنج اینچ (12.7 سانتی‌متر) دورتر از صورت خود نگاه دارید و بر روی آن تمرکز کنید و بعد از پنج ثانیه به فاصله دورتر نگاه کنید. این کار را هر از گاهی که وقت دارید انجام دهید.
***افزایش انعطاف چشم
اگر ورزش می‌کنید باید بدانید که بعد از هر برنامه ورزشی انجام حرکات کششی و انعطافی مهم است. اگر حرکات کششی انجام ندهید و اگر بارها و بارها از چند ماهیچه استفاده کنید و از گروه ماهیچه‌های مخالف استفاده نکنید در آن صورت ماهیچه‌ها انعطاف خود را از دست خواهند داد.
اگر شغلی دارید که لازمه آن صرف مدت زمان زیادی در مقابل صفحه رایانه است باید هر از گاهی بر روی روی اشیایی که دورتر قرار گرفته‌اند تمرکز کنید و سعی کنید که برای مدت طولانی چشم‌های خود را بر روی یک هدف قرار ندهید.
***کم کردن روشنایی صفحه رایانه
کم کردن میزان روشنایی صفحه رایانه می‌تواند به استراحت دادن به چشم‌ها کمک کند اما در عین حال باید در نظر داشته باشید که روشنایی صفحه رایانه باید به اندازه باشد که مشکلی برای دیدن ایجاد نکند؛ علاوه بر این صفحه نمایش رایانه خود را باید به صورتی نگاه دارید که با بازتاب نور مواجه نشوید.
*** استراحت دادن مکرر به چشم
اگر چشم‌های شما باید مدت طولانی بر روی یک وظیفه تمرکز کند، هر ساعت 10 دقیقه به چشم‌های خود استراحت دهید تا از فشار بر چشم کاهش یابد و به آن‌ها فرصتی برای ترمیم داده شود.
*** کاهش تنش
سیستم بدن هر کسی واکنش متفاوتی به تنش نشان می‌دهد. چشم‌ها مدام تحت فشار و استرس قرار دارند. هر چقدر بیشتر تلویزیون نگاه کنید، به رایانه بیشتر خیره شوید، بیشتر با بازی‌های تلفن همراه خود بازی کنید، بیشتر چشم‌های خود را تحت تنش و استرس قرار می‌دهید.
سعی کنید که بیشتر از نور طبیعی استفاده کرده و کمتر از ابزارهای دیجیتالی استفاده کنید.
اگر این کار را انجام دهید در نتیجه آن متعجب می‌شوید که بهتر مشاهده خواهید کرد.
***اندکی بخوابید
تا کنون متوجه شده‌اید زمانی که برای مدت زیادی کار می‌کنید و به اندازه کافی نمی‌خوابید احساس خستگی و سردرد می‌کنید و دید شما تار می‌شود.
خواب برای تمام عملکردهای بدن مهم است و استراحت مناسب می‌تواند باعث تقویت بینایی شود زیرا خواب به ماهیچه‌های چشم که زیاد کار می‌کند اجازه می‌دهد که کاملاً استراحت کنند.
***عینک آفتابی بزنید
از دیگر اقداماتی که برای تقویت بینایی می‌توان انجام داد حفظ چشم‌ها در برابر اشعه UVاست. برای این منظور با استفاده از عینک آفتابی مناسب می‌توان از چشم‌ها در برابر اشعه UV حفاظت و در نتیجه بینایی را تقویت کرد.
***چشمانتان را تغذیه کنید
چشم‌ها نیز مانند سایر قسمت‌های بدن برای عملکرد خوب به تغذیه مناسب نیاز دارند. برای این منظور هویج، کلم پیچ، زغال اخته، زردآلو، و سایر غذاهای غنی از بتا کاروتن مصرف کنید زیرا آن‌ها موجب تقویت بینایی می‌شوند.
***آب بنوشید
بدن انسان به طور متوسط از حدود 60 درصد و یا میزان بیشتری آب تشکیل شده است.
اگر چشم‌های شما اغلب خشک و خسته می‌شوند و دید تار پیدا می‌کنید سعی کنید مصرف آب خود را افزایش دهید.علاوه بر این نوشیدن آب برای کل بدن مفید است.
***مصرف ویتامین‌هایی که برای بینایی مفید هستند
از دیگر اقداماتی که برای تقویت بینایی می‌توان انجام داد مصرف ویتامین‌هایی است که برای بینایی مفید هستد.
برای این منظور باید مقدار زیادی ویتامین‌های A و C و همچنین لوتئین و zeaxanthin مصرف کرد.
از سوی دیگر مصرف امگا 3 را فراموش نکنید. اسیدهای چرب امگا 3 از مواد مغذی مفیدی هستند که به سلامت انسان کمک می‌کنند.
بیشتر مردم می‌دانند که مصرف امگا 3 برای سلامت قلب خوب است، با این وجود بسیاری نمی‌دانند که مصرف امگا 3 می‌تواند باعث سلامت شبکیه شود و روند کاهش دید مرتبط با افزایش سن را متوقف سازد.
***مصرف آمینو اسیدها
مصرف آمینو اسیدها از دیگر اقدامات مفید برای تقویت بینایی هستند.آمینو اسیدها به ویژه تورین (Taurine) برای سلامت چشم ضروری هستند. آمینو اسیدها از چشم‌ها در برابر رادیکال‌های آزاد محافظت کرده، بافت چشم را سالم نگاه داشته و از زوال چشم جلوگیری می‌کند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی