[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۲۵
  • دوره جدید

غلام پیروانی در وصف استاد مرحوم : برای امثال محمود یاوری صدسال زندگی هم کم است، روزنامه شیراز نوین

 میثم محجوبی - شیرازنوین
اصفهانی بود اما در سه دهه مختلف، تأثیری انکار ناپذیر روی فوتبال شیراز گذاشت. یک بار اوایل دهه هفتاد زمانی که به برق شیراز آمد و با تغییر نسل، تیمی رؤیایی راهی لیگ کرد و برق را تا آستانه صعود به نیمه نهایی لیگ در سال 73 پیش برد و در روز پایانی قافیه را به کشاورز تهران واگذار کرد و نتوانست همراه با پرسپولیس به جمع 4 تیم پایانی برسد.
در اواخر دهه 70 نیز به فجرشهیدسپاسی آمد و بهترین رتبه تاریخ این تیم را به نام خودش ثبت کرد. او در لیگ 14 تیمی فصل 79-78 رتبه سوم لیگ را برای زردهای شیراز به ارمغان آورد.
یاوری به جز این افتخارات، در دو مقطع دیگر نیز به کمک فوتبال شیراز آمد. یک بار در فصل 87-86 که توانست برق را به رتبه هشتم لیگ برتر برساند(بهترین رتبه تاریخ برق در لیگ برتر) که البته نوع فوتبالی که برق ارائه می داد، بیشتر از نتایج خوبی که می‌گرفت به چشم آمد.
همچنین در 91 هم زمانی که فجر روی نوار ناکامی گام برمی‌داشت، یاوری به فجر آمد و با احیای مهدی رجب‌زاده و کشف ستاره‌ای به نام محمدرضا حسینی از نورآباد، تنها تیم لیگ برتری شیراز را در جدول حفظ کرد.
این مختصر مروری بر عملکرد محمود یاوری در شیراز است و اگر بخواهیم موشکافانه و در سخن با بزرگان و فعالان فوتبال شیراز درباره این شخصیت صحبت کنیم، صفحات زیادی را باید به وی اختصاص دهیم.
امروز، سالروز درگذشت این بزرگمرد فوتبال ایران است. بیستم آبان سال 1399 و در اوج شیوع بیماری منحوس کرونا، محمود یاوری که از چند هفته قبل به دلیل بیماری در بیمارستان بستری شده بود، در سن ۸۱ سالگی به دیار باقی شتافت.
محمود یاوری که در دوران بازی عضو تیم‌های شاهین اصفهان و پاس تهران بود، در تیم‌های مختلفی از جمله ذوب‌آهن و سپاهان اصفهان، تراکتور تبریز، فجرشهیدسپاسی و برق شیراز، استقلال اهواز، پاس همدان، راه‌آهن تهران، ابومسلم مشهد، مس کرمان، شاهین بوشهر و استیل‌آذین تهران و همچنین تیم‌های ملی بزرگ‌سالان، امید و جوانان سابقه مربیگری داشت.
او در سال ۱۳۶۳ (۱۹۸۴ میلادی) به عنوان سرمربی تیم ملی فوتبال ایران انتخاب شده ‌است و در شش بازی که تیم ملی فوتبال ایران را هدایت کرد، در هر ۶ بازی پیروز شد. محمود یاوری در سال ۱۳۵۶ سرمربی تیم ملی جوانان فوتبال کشور شد و در سال ۱۳۵۷ حضور در تیم ملی «ب» و تیم ملی امید را تجربه نمود. طی سال‌های ۱۳۷۰ و ۱۳۷۱ به مربیگری مجدد در تیم ملی جوانان رسید و در سال ۱۳۸۴ هم مدیر تیم ملی فوتبال جوانان شد. در ادامه بخشی از صحبت‌های مرحوم یاوری درباره خودش را می‌خوانید:
**شروع فوتبال
من بازیکن تیم آموزشگاه‌های اصفهان بوده و بازی‌ام هم خوب بود، ۱۴ سالم بود که توسط بهروز زندی به این تیم معرفی شدم. افراد بزرگی در این تیم حضور داشتند و استاد حریری که بازیکن تیم ملی بود، مربیگری این تیم را برعهده داشت.
در سن ۱۶ سالگی به تیم بزرگ‌سالان شاهین راه یافتم؛ سال ۴۲ در مسابقات کشوری در ارومیه، کاپیتان تیم اصفهان بودم و از ۱۹ گل تیم اصفهان، ۱۵ گل را من به ثمر رساندم
**استخدام دانشگاه پلیس
سروان صادقی که بعد‌ها تیمسار صادقی شد و رئیس تربیت بدنی باشگاه پاس و شهربانی آن زمان بود، بازی من را پسندیده بود و گفت: می‌خواهی به دانشگاه پلیس بروی که من موافقت کردم و بدون کنکور استخدام شدم.
**سه فاکتور مهم در فوتبال
همیشه اعتقاد داشته‌ام در فوتبال ایران باید سه فاکتور را داشته باشی؛ پول، پارتی و پز؛ من با دسترنج و استعداد خودم به این موقعیت رسیدم و از هیچ کدام از این سه فاکتور استفاده نکردم.
**مربیگری تیم شهربانی
بعد از مقطعی که در تیم شهربانی مربیگری کردم، در کادر فنی تیم پاس حضور داشتم. روال کار در تیم پاس به گونه‌ای بود که اسداللهی تیم را آرنج می‌کرد، نرمش و تمرین با محمد رنجبر بود و حشمت مهاجرانی، حسن حبیبی و من هم مربیان تیم بودیم.
یک روز سه نفر دیگر در تمرین غیبت داشتند و اسداللهی مرا صدا کرد و گفت: محمود تیم را نرمش بده؛ من هم شروع به گرم کردن تیم کردم. پس از پایان تمرین اسداللهی مرا صدا کرد و گفت: تو روزی مربی بزرگی خواهی شد؛ وقتی این حرف را زد، من پیش خودم شرمنده شدم و گفتم من در حد این تعریف‌ها نیستم.
**اهل ظاهر فریبی نیستم
من اصولاً عادت ندارم خودم را به جایی ببندم و فقط به خدا تکیه کرده‌ام. اهل ظاهر فریبی هم نیستم و حاضر نیستم برای پول و مقام خودم را به کسی وابسته کنم، چون معتقدم خدا به انسان‌ها عزت می‌دهد
**مربیگری
من در دوران مربیگری، هشت مرحله با تیم‌های ملی همکاری داشته‌ام، چهار مرحله در جوانان بوده که دو بار دستیار حشمت مهاجرانی بوده‌ام و دو بار هم سرمربی.
یک دوره سرمربی تیم ملی امید بوده‌ام. یک مقطع هم مدیر فنی تیم ملی امید بودم و با این تیم شش ماه کار کردم، زمانی که سیموئز انتخاب شد، تیم را شسته رفته تحویل دادم
***غلام پیروانی:حیف و صد حیف که استادمان را از دست دادیم
اسطوره فوتبال شیراز در خصوص محمود یاوری می‌گوید: من حدود هفت سال در تیم‌های برق و فجرشهیدسپاسی کنار استاد یاوری کار کردم. ایشان یک انسان مؤمن، منظم، اهل مردانگی و پهلوانی بود. شاید خیلی‌ها بگویند ایشان 81 سال عمر کرده و سن زیادی داشته ولی برای امثال محمود یاوری صد سال زندگی هم کم است. 
غلام پیروانی افزود: ایشان خیلی دوست داشتنی بود و حق بزرگی به گردن من دارد. اصلاً به کسی باج نمی‌داد و اگر چیزی حق نبود، هیچ گاه سر تعظیم فرود نمی‌آورد و زیر بار حرف زور نمی‌رفت. واقعاً حیف و صد حیف که استادمان را از دست دادیم. یاوری کسی بود که پس از بازی‌ها به افراد مستمندی که دور و بر تیم بودند، از جیب خودش کمک می‌کرد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی