[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۲۸
  • دوره جدید

ایران از آمریکا تعهد می‌خواهد ، روزنامه شیراز نوین

وزارت امور خارجه انگلیس با انتشار یک بیانیه، گزارشی از محور رایزنی‌های مقامات این کشور با معاون سیاسی وزیر امور خارجه کشورمان در لندن ارائه داد.
به گزارش شیرازنوین به نقل از ایسنا، پایگاه اینترنتی وزارت امور خارجه انگلیس، با انتشار بیانیه‌ای درباره سفر علی باقری معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران به این کشور، نوشت: علی باقری معاون وزیر امور خارجه ایران روز ۱۱ نوامبر [۲۰ آبان] به وزارت امور خارجه انگلیس آمده و با مقامات ارشد وزارت خارجه و جیمز کلورلی، وزیر امور خاورمیانه و شمال آفریقا دیدار کرد. این بیانیه می‌افزاید: نمایندگان وزارت امور خارجه تأکید کردند ایران باید از فرصت به نتیجه رساندن موضوع توافق هسته‌ای که اکنون روی میز مذاکرات است، استفاده کند. وزارت امور خارجه انگلیس در ادامه مطرح کرد: همچنین ضرورت آزادسازی فوری شهروندان انگلیسی که در ایران در بازداشت به سر می‌برند، از جمله نازنین زاغری راتکلیف، ‌انوشه آشوری و مراد طاهباز، در رایزنی‌ها با معاون وزیر امور خارجه ایران مورد تأکید قرار گرفت.
همچنین معاون سیاسی وزیر امور خارجه کشورمان در گفت و گویی با یک روزنامه انگلیسی، مواضع کشورمان را درباره ازسرگیری مذاکرات احیای توافق هسته ای در وین و هدف ایران از این مذاکرات، تشریح کرد. به نقل از روزنامه گاردین، علی باقری معاون سیاسی وزیر امور خارجه کشورمان که برای پاره ای رایزنی‌ها با همتایانش به اروپا سفر کرده است، در گفت و گو با این روزنامه گفت: ایران تعهدی می‌خواهد که آمریکا دوباره از توافق هسته ای امضا شده توسط قدرت‌های جهانی خارج نمی‌شود. باقری افزود: در مذاکرات وین میان ایران و دیگر امضاکنندگان طرفین توافق نتوانستند بر سر وسیله ای برای راستی آزمایی اینکه تحریم‌های آمریکا لغو شده اند و تأثیری عمل گرایانه روی تجارت با ایران داشته اند، به توافق برسند.  معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران در این باره گفت: ما به راستی آزمایی احتیاج داریم و این موضوع هنوز حل نشده و یکی از موضوعاتی است که هنوز نهایی نشده و کافی نیست که فقط در توافق ذکر شود.  او این موضوع را که هیئتی مستقل، مسئول این راستی آزمایی باشد، غیرمحتمل ندانست.  ابن دیپلمات ارشد کشورمان با دفاع از خواسته اش مبنی بر اینکه آمریکا تضمین بدهد به توافق پایبند خواهد بود، بیان کرد: موضوع یک توافق در میان است، نه یک سیاست. اگر توافق و صلحی میان دو کشور باشد، تأثیر یک معاهده را دارد. موضوع قوانین بین المللی است. قرار نیست قوانین داخلی آمریکا بر یک توافق بین المللی غالب شود. چنین چیزی خلاف قوانین بین المللی است.  باقری ادامه داد: او از قدرت‌های اروپایی می‌خواهد آن‌ها هم از طرف خودشان تضمین بدهند، فارغ از این که موضع آمریکا چه باشد، با ایران تجارت خواهند کرد؛ احتمالاً از طریق به‌کارگیری قانونی بازدارنده که تأثیر تحریم‌های آمریکا روی شرکت‌های اروپایی تجارت کننده با ایران را خنثی کند. معاون سیاسی وزیر امور خارجه این ادعا را که ایران با تلاش در راستای توسعه برنامه هسته‌ای‌اش در ازسرگیری مذاکرات وین وقت‌کشتی می‌کرده است، رد کرد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی