[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۲۹
  • دوره جدید

نگاه ابهامی ، روزنامه شیراز نوین

فرزاد وثوقی- روزنامه‌نگار:

تمامی گفت‌وگوهای گذشته استانداران با مردم و دستگاه‌های اجرایی در حال تکرار است و عجیب آنکه امام‌جمعه شیراز هم چند روز پیش در دیدار با مقامات بخش خصوصی گفته‌اند، مسائل و مشکلات را می‌شناسیم در واقع همه می‌دانیم درد کجاست، اما نسخه شفابخش نداریم و متأسفانه در نشست‌های آتی دوباره درمورد همان درد صحبت می‌کنیم. پرسش مهم این است که تاکنون چند استاندار و امام‌جمعه درمورد بانک‌ها و مشکلات اقتصادی و بخش خصوصی وکارخانه‌های تعطیل و نیمه‌تعطیل و ماجرای سرمایه در گردش گفته‌اند و شنیده‌ایم؟

آیا اتفاق خاصی افتاده است؟ در دوره‌های گذشته هم عمده تقاضای ملت از حکمرانان اشتغال بود. امروز هم مردم تقاضای اشتغال دارند. در واقع گاهی بر سر دوراهی غیرقابل باوری ایستاده ایم؛ چراکه دولت نه قادر است و نه می‌خواهد اشتغال درست کند و از طرفی مانع ایجاد اشتغال با حربه بوروکراسی توسط ملت می‌شود و اگر جایی و به هر شکل حرکتی اقتصادی شکل بگیرد، دولت با انواع و اقسام مختلف ایجاد موانع، مانع جان گرفتن آن می‌شود. 
مسئله مهم و قابل طرح در استان این است که چرا بانک‌ها به موضوع تولید نگاه ابهامی دارند و چرا در استان‌های دیگر سرمایه‌گذاری می‌کنند، اما در فارس نه؛ آیا کارنامه صنعتی فارس صادقانه و مخلصانه ارزیابی می‌شود، یا مملو از بدهکاری است؟ تا آنجا که مدیران کارنابلد هم کارگران و نیروهای متخصص و هم بانک را به نیستی می‌کشانند. 
داستان از این قرار است که آدم خوش حساب شریک مال مردم است. در فارس تولیدکننده خوش حساب و قسط بده پیدا نمی‌کنید؛ چراکه فارس صنعتی نیست و چند تابلو راهنمای صنعتی آن نیز نیمه تعطیل است. ما هنوز نتوانسته ایم به کشاورزان استان بفهمانیم آب نداریم.
ما هنوز تصمیم به صنعتی شدن نگرفته ایم و نیز همچنان درمورد موضوع کشاورزی صادقانه با کشاورزان سخن نمی‌گوییم. 
متأسفانه کار در زمینه استفاده و ترویج فناوری‌های نوین هم در حوزه کشاورزی به کندی پیش می‌رود. در حوزه اولویت دار صنعت گردشگری نیز با توجه به اولویت دعوت از جهانیان دچار یک تضاد برنامه ای هستیم که در آن باید تقسیم اعتبارات بین فضاهای موجود یکسان باشد.
از طرفی فضاهای مذهبی باید از اعتبارات اوقافی استفاده کنند تا قدرت تنفس و احیای فضاهای تاریخی و بکر طبیعی بیشتر شود.
در هر صورت به نظر می‌رسد اقتصاد فارس یک اقتصاد منزوی و بدون برنامه است؛ چراکه صنعتی نشدیم و توان ادامه کشاورزی بدون آب را نیز نداریم. صنعت گردشگری هم در چالش احیا گرفتار شده و نه مرغ است و نه شتر. امید است مدیران فارس به جای نقل قصه‌های قدیمی با چاشنی وعده، برای حل مشکلات راهکار ارائه دهند و گامی ماندگار بردارند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی