[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۲۸
  • دوره جدید

تکمیل سناریوی سیلاب ، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
به همت شهرداری شیراز، مانور عملیات زمستانی (برف و باران)، سنجش میزان آمادگی معاونت‌ها، شهرداری‌های مناطق ۱۱گانه، سازمان‌ها و اداره‌های تابعه شهرداری شیراز در مواجهه با بارندگی‌های پیش رو برگزار شد.
شهردار شیراز در حاشیه اجرای مانور آمادگی مدیریت بحران و مواجهه با برف و باران گفت: این مانور در کلیه مناطق شیراز با ۵۲ سناریو و به منظور سنجش میزان آمادگی حوزه‌های مختلف شهرداری تعریف و اجرا شد. 
مهندس سید احسان اصنافی آمادگی نیروهای شهرداری را در این مانور مناسب ارزیابی کرد و افزود: با اعلام آب‌گرفتگی گورآب‌ها و سرازیر شدن سیلاب به سمت مناطق مسکونی در مانوری که در منطقه دست خضر اجرا شد، شاهد حضور به‌موقع نیروهای حوزه‌های مختلف همچون پسماند، اتوبوس برای تخلیه ساکنان، آتش‌نشانی برای آواربرداری، زنده یابی، پمپ‌های تخلیه آب و... بودیم. وی درخصوص علت انتخاب منطقه دست خضر به عنوان یکی از نقاط اجرای مانور، گفت: در فروردین ۹۸ در این منطقه که در شرق شیراز واقع شده است، آب‌گرفتگی و سیلاب شدیدی رخ داد و به همین علت چندین گورآب در این محدوده احداث شد تا از حوادث بعدی جلوگیری کند. در این راستا این محدوده به عنوان یکی از نقاط اجرای مانور انتخاب شد. شهردار شیراز در پاسخ به سؤال خبرنگاران در خصوص گورآب‌های احداث شده در منطقه دست خضر، گفت: مطالعات حجم آب و سیلاب را آب منطقه ای انجام داده و ۲۷ گورآب در شمال بولوار نصر شرقی احداث شده است که آب را با لوله به سمت رودخانه خشک هدایت می‌کنند.
مهندس اصنافی در پاسخ به پرسش خبرنگاران در خصوص چگونگی وضعیت ساخت و سازهای پایین دست رودخانه خشک هنگام وقوع بارندگی و سیلاب عنوان کرد: در این مناطق کف منازل مسکونی در بعضی موارد از کف رودخانه خشک نیز پایین‌تر است. در سالیان گذشته سیل بندی در آن محدوده احداث شده و وضعیت این سیل بند هم اکنون در حال بررسی و احیاست.
وی ادامه داد: اکثر ساخت و سازهای این منطقه خلاف است اما امکان جمع آوری آنها وجود ندارد و باید زیرساخت‌ها همچون سیل بند و کانال‌های زیرسطحی تقویت شود. همچنین شهرداری منطقه هفت شیراز دیواره‌های پایین دست رودخانه خشک را تقویت کرده است.
شهردار شیراز در خصوص لوله‌گذاری‌های دروازه قرآن گفت: در محدوده دروازه قرآن کانال اصلی برقرار و یک کیلومتر از دو کانال کمکی اجرا شده است. طول کانال کمکی دو و نیم کیلومتر است که به دلیل تداخل با تقاطع هفت‌تنان- چهل مقام و تأسیسات سنگین شهری ادامه ساخت آن با تأخیر روبه‌رو شده است. 
مهندس اصنافی افزود: دستگاه‌های خدمات رسان در مجموعه شهرداری برای مواجهه با بحران و حوادث با یکدیگر هماهنگ هستند و می‌طلبد که مدیریت بحران استان فارس و شهرستان شیراز نیز هماهنگ باشند. شهردار شیراز اضافه کرد: امیدواریم در بارندگی‌های پیش رو شاهد حادثه ای نباشیم و چنانچه حادثه ای رخ داد نیز فرزندان این شهر آمادگی مواجهه با آن 
را دارند. 
براساس این گزارش، مانور آمادگی مدیریت بحران و عملیات زمستانی (برف و باران) توسط معاونت‌ها، شهرداری‌های مناطق ۱۱گانه، سازمان‌ها و اداره‌های تابعه شهرداری و سنجش میزان آمادگی حوزه‌های مختلف در مواجهه با بحران با حضور مهندس اصنافی شهردار شیراز، کشتکار معاون خدمات شهری و جمعی از مدیران شهری 
برگزار شد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی