[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۲۵
  • دوره جدید

رئیس کمیسیون گردشگری شورای شهر شیراز: دوچرخه‌سواران سفیران صلح باشند ، روزنامه شیراز نوین

رئیس کمیسیون گردشگری و زیارت شورای اسلامی شهر شیراز در آیین افتتاحیه همایش ملی دوچرخه سواری و گردشگری گفت: در سال‌های گذشته مسابقات بین‌المللی رالی شمال آفریقا و خاورمیانه در شیراز برگزار می‌شد؛ امروز خوشحالم از خودرو به دوچرخه رسیدیم و حرکت جدیدی آغاز شده است. 
محمد فرخ زاده ادامه داد: امیدوارم دوچرخه سواران بتوانند به عنوان سفیران صلح و دوستی در بین کشور ما و کشورهای دیگر این فرهنگ و پیام را منتقل کنند. 
عضو شورای اسلامی شهر شیراز اضافه کرد: شیراز در چند سال گذشته به شهری که خواستگاه هوای پاک، سلامت و موضوعات دوچرخه‌سواری در کشور نام و لقب گرفته است. 
فرخ زاده با اشاره به اینکه در شهر شیراز بخشی از حمل و نقل را وسایل نقلیه پاک، عهده دار می‌شود که برای ما ارزش دارد، افزود: امروز اگر بخواهیم سرمایه گذاری داشته باشیم، باید در پنج اقدام با دقت سرمایه گذاری کنیم که در مرحله اول اقدامات انسان محور است؛ زیرا قرار نیست ما در اختیار اشیا و ابزارهای بی جان باشیم. لذا انسان‌ها باید به گونه‌ای عمل کنند که اشیا در اختیار آنها باشند. 
وی اقتصادمحور بودن را نکته دوم دانست و افزود: وقتی نگاه می‌کنیم به کشورهایی که در حوزه اقتصاد بسیار موفق بوده‌اند، می‌بینیم از ظرفیت حمل و نقل‌های پاک که یکی از آنها دوچرخه است، 
استفاده می‌کنند. 
فرخ زاده سومین نکته را سلامت محور بودن دانست و ابراز کرد: هنگامی که از این ظرفیت‌ها استفاده می‌شود، انسان‌ها می‌توانند به تندرستی و سلامت خود رسیدگی کنند؛ زیرا شرط عقل است که به تعبیر حضرت امیر(ع) «قو علی خدمتک جوارحی»، چقدر خوب است که آدم بدن را سالم نگه دارد برای خدمت به دیگران که در این رابطه سعدی، حافظ و همه بزرگان ما کلام‌هایی را 
بیان می‌کنند. 
رئیس کمیسیون گردشگری و زیارت شورای اسلامی شهر شیراز دیدبان محور بودن را چهارمین نکته برشمرد و افزود: وقتی شخصی با ماشین در شهر با سرعت مجاز تردد می‌کند، نمی‌تواند رویدادها و ظرفیت‌های موجود در شهر را ببیند. بعضی از مواقع حرکت با دوچرخه که یکی از زیرساخت‌های گردشگری در شهرهاست، کمک می‌کند که ما بتوانیم خیلی از این زیبایی‌ها و نازیبایی‌ها را ببینم و برای آن جهت رفع و تقویت تصمیم گیری داشته باشیم. 
وی به نکته آخر اشاره کرد و افزود: انسان نیاز به نشاط دارد که بهتر است از زمان پیش رو به خوبی استفاده و به نسل بعد هم منتقل کند تا گسل بین نسلی به وجود نیاید. فرخ زاده در پایان شیراز را شهر اقلیم‌های مختلف قلمداد کرد و گفت: شهر شیراز دارای کوه، جنگل، دریاچه بافت تاریخی، باغات، بافت شهری و... است که خود یک کشور کوچک است که به دنبال هرچه باشید در شهر ما پیدا می‌شود. همچنین استان فارس بیش از سه‌هزار اثر تاریخی دارد که امروز به عنوان افتخار در کشور و نگینی در منطقه خودنمایی می‌کند. 
امیر حکمت نیا رئیس اداره گردشگری و زیارت سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری شیراز نیز در این همایش گفت: نمی‌توان به صورت جزیره‌ای و سلیقه‌ای در حوزه سایکل توریسم عمل کرد؛ لذا باید به سراغ استانداردی که در دنیا به عنوان گردشگری خلاق وجود دارد، حرکت کنیم. 
وی افزود: گردشگری دوچرخه یکی از مهم‌ترین آنهاست که اول باید مسئولان، مدیران و ذی‌نفعان در شهر رکاب بزنند تا خود را آماده خدمت برای رفع زیرساخت‌ها در شهر بدانند و تا این اطمینان حاصل نشود، گروه‌های عظیمی برای سفر به شیراز با ذائقه گردشگری با دوچرخه حاصل نمی‌گردد. 
جواد کشاورز رئیس کمیته سایکل توریسم فدراسیون دوچرخه سواری در همایش ملی دوچرخه سواری و گردشگری که به میزبانی سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز در باغ جهان نما برگزار شد، گفت: هدف از اولین گردهمایی سایکل توریسم در شهر شیراز، هویت دادن به سایکل توریسم در فدراسیون دوچرخه سواری و جمهوری اسلامی ایران است. 
رئیس هیئت دوچرخه سواری فارس ادغام دو ظرفیت در فدراسیون دوچرخه سواری و ظرفیت‌های نانوشته کانون دوچرخه سواری را از اهداف خود برشمرد. 

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی