[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۲۵
  • دوره جدید

اگر سنگ کلیه دارید دور این نوشیدنی‌ها را خط بکشید ، روزنامه شیراز نوین

سنگ کلیه به ذرات کوچک و سختی در کلیه گفته می‌شود که بیشتر در دهه‌های چهارم و پنجم زندگی فرد را 
درگیر می‌کند.
به گزارش کارگرآنلاین، نوشابه و ماءالشعیر، دیابت و سندرم متابولیک، مصرف ناکافی مایعات به خصوص آب و تأخیر در تخلیه مثانه می‌توانند احتمال ایجاد سنگ کلیه را 
افزایش دهند.
سپیده دولتی، کارشناس دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در این خصوص می‌گوید:
طبق آمار، سنگ‌های کلسیمی شایع‌ترین نوع سنگ‌های کلیوی هستند. ۶۰ درصد سنگ‌های کلیوی از نوع اگزالات کلسیم هستند و مابقی سنگ‌های اسید اوریکی، استراویتی و سنگ‌های سیستینی هستند. افرادی که درگیر سنگ کلیه از نوع کلسیمی می‌شوند، میزان دفع کلسیم از ادرار این افراد بسیار افزایش می‌یابد که علت این امر می‌تواند بیماری‌های مربوط به غده پاراتیروئید و تیروئید، افزایش دریافت بیش از نیاز ویتامین دی، مصرف زیاد داروهای کورتون و... باشد.
تغذیه در بیماران مبتلا به سنگ کلیه از نوع کلسیمی
توجه به این نکته مهم است که تغذیه درمانی می‌تواند نقش مهمی در پیشگیری داشته باشد. تا چند سال پیش به بیماران مبتلا به سنگ کلیه از نوع کلسیمی توصیه می‌کردند که مصرف مواد غذایی حاوی کلسیم مثل لبنیات را محدود کنند، اما باید توجه داشت که محدودیت مصرف کلسیم می‌تواند در درازمدت باعث کاهش تراکم استخوان و افزایش خطر شکستگی استخوان‌ها در این افراد شود. بنابراین توصیه می‌شود به هیچ عنوان این افراد مصرف لبنیات خود را محدود نکنند. اگر هم به هر دلیلی باید از مکمل کلسیم استفاده کنند، توجه داشته باشند که مکمل‌های کلسیم همراه غذا مصرف شود و در طول روز مایعات زیادی به خصوص آب مصرف شود تا از رسوب آن در کلیه پیشگیری شود. 
سنگ کلیه از نوع اگزالاتی
یک نوع دیگر از سنگ‌های کلیه سنگ‌های اگزالاتی هستند که در این نوع سنگ میزان دفع اگزالات از ادرار افزایش می‌یابد. احتمال ایجاد این نوع سنگ کلیه در افراد دچار بیماری‌های التهابی روده یا افرادی که به دلیل کاهش وزن جراحی‌های بای پس معده انجام می‌دهند، بیشتر است. کمبود ویتامین B۶ و مصرف بیش از اندازه ویتامین C (از طریق مکمل) می‌تواند خطر این نوع سنگ را افزایش دهد. 
توصیه‌های غذایی در سنگ کلیه از نوع اگزالاتی
توصیه‌های غذایی برای کاهش اگزالات ادرار شامل مصرف مواد غذایی حاوی پروبیوتیک مثل ماست و دوغ حاوی پروبیوتیک، کاهش مصرف مواد غذایی حاوی اگزالات، مصرف همزمان غذای غنی از کلسیم یا مکمل کلسیم جهت کاهش جذب اگزالات و مصرف چای با شیر است.
افراد دچار سنگ کلیه اگزالاتی باید مصرف شکلات، ریواس، غلات کامل، مغزهای آجیل، انواع چای (سیاه و سبز)، توت‌فرنگی و چغندر را به دلیل میزان بالای اگزالات در این مواد غذایی محدود کنند. مصرف خربزه، آب گوجه‌فرنگی و آب پرتقال می‌تواند از عود سنگ در افرادی که کلیه آنها سنگ‌ساز است، جلوگیری کند.
توصیه‌هایی به تمامی افراد برای پیشگیری و جلوگیری از عود سنگ کلیه
از مصرف زیاد پروتئین‌های حیوانی مثل گوشت به خصوص گوشت قرمز، تخم مرغ و نمک پرهیز کنند و حداقل ۶ لیوان آب در طی روز مصرف کنند.
نتایج تحقیقات نشان داده است که مصرف فروکتوز با خطر ابتلا به سنگ کلیه ارتباط مثبتی دارد. افزایش مصرف میوه و سبزی به منظور افزایش مصرف پتاسیم توصیه می‌شود. اما به دلیل محتوای فروکتوز میوه، تأکید بیشتر بر سبزیجات است؛ همچنین باید توجه داشت که در حال حاضر صنایع غذایی به خصوص نوشیدنی‌ها مثل نوشابه‌ها و انواع ماءالشعیر از شربت فروکتوز به جای شکر برای شیرین کردن استفاده می‌کنند که افراد دچار سنگ کلیه از نوع کلسیمی و اگزالاتی باید دقت کنند و مصرف این نوع نوشیدنی‌ها را محدود کنند.
چاقی مادر بیماری‌هاست و در ایجاد سنگ کلیه، چاقی، قوی‌ترین پیشگویی‌کننده عود سنگ در افرادی است که سابقه سنگ کلیه داشته‌اند و می‌تواند احتمال ایجاد سنگ را در افرادی که سابقه نداشته‌اند نیز افزایش دهد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی