[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۲۹
  • دوره جدید

دولت در ۱۲ سال گذشته آهنگ توسعه مخابرات را کند کرده است، روزنامه شیراز نوین

به گزارش اداره کل ارتباطات و امور بین‌الملل شرکت مخابرات ایران، مهندس سلطانی در گفت‌وگو با شبکه خبر پاسخ‌گوی سؤالات مجری برنامه درباره توسعه ارتباطات زیرساخت و چالش‌های پیش روی آن بود.
 انحصار مخابرات و توسعه زیرساخت
مهندس سلطانی در پاسخ به این بحث که ارتباطات به نوعی زیرساخت توسعه کشور محسوب می‌شود، اما در بحث دیتا خصوصاً در شهر‌های بزرگ با مشکل مواجهیم و با وجود اعلام انحصار در مخابرات، باز هم مشکلاتی داریم، گفت: «انحصار کلیدواژه‌ای است که زیاد مورد استفاده قرار می‌گیرد. هدف ما و سیاست‌گذاران توسعه در زیرساخت و ارتباطات است. ۱۰ سال قبل و همزمان با کشور‌های دیگر جهان، سند راهبردی خودمان را تنظیم کردیم و بحث توسعه را کلید زدیم و اکنون توسعه زیرساخت ارتباطات با فیبر نوری و FTTH را در دست داریم. سند راهبردی در مخابرات با کمک بهترین مشاوران کشور‌های توسعه‌یافته انجام شده و هیچ 
نقصی ندارد.»
وی در ادامه گفت: «در کشور‌های دیگری که پروژه توسعه ارتباطات را در دست دارند، دولت به آن‌ها کمک می‌کند؛ مثلاً در کشور آلمان در سال ۲۰۱۸ برای توسعه زیرساخت در بخشی دسترسی به FTTH، ۲.۷میلیارد یورو یارانه اختصاص داده شد؛ در فرانسه تا سال ۲۰۲۵ هدف گذاری شده است کل مشترکین به فیبر نوری دسترسی داشته باشند و دولت کمکی ۱۴میلیارد یورویی داشت؛ در کره جنوبی و در همین بحث دولت حدود ۳۹ درصد به مخابرات کمک کرده است. در ۱۲ سال گذشته ما هیچ گونه حمایتی از طرف دولت نداشتیم. دولت هیچ کمکی به ما نمی‌کند. در کشور‌های دیگر هم مخابرات خصوصی است، ولی دولت به دلیل زیانده‌نشدن شرکت‌های خصوصی به آن‌ها کمک می‌کند. مهندس سلطانی در ادامه تصریح کرد: «شرکت مخابرات، چون به بخش خصوصی واگذار شده، باید بخشی از درآمد را به دولت بدهد و در این ۱۲ سال بابت سود سهام شرکت، سهام عدالت و مالیات ۶۴هزار میلیارد به دولت اعتبار دادیم. در همه جای دنیا درآمد و هزینه تناسب دارند. غیر از اینکه دولت به ما کمک نکرد، ما به دولت کمک کردیم. در این سال‌ها عددی حدود ۴۰هزار میلیارد هزینه حقوق و مزایا بود. حدود ۱۰۴میلیارد برای دولت آورده داشتیم، اما کمکی به ما نشد.»
وی در خصوص انحصار مخابرات افزود: «برای عدم توسعه برای مخابرات از کلمه انحصار استفاده می‌شود. در این ۱۲ سال، در حوزه تلفن هیچ‌گونه افزایشی در تعرفه‌ها نداشتیم. ۲۰هزار میلیارد تومان آورده ما اگر خرج توسعه می‌شد، مشترکین بیشتری به باند پهن متصل می‌شدند و ما این مشکلات 
را نداشتیم.»
 پرداخت سود به سهام‌داران
مدیرعامل شرکت مخابرات در پاسخ به این سؤال که شما به سهام‌داران سود پرداخت می‌کنید، اما چرا کاری برای توسعه نمی‌کنید، توضیح داد: «شرکت مخابرات سهام‌دار حقیقی و حقوقی دارد. اگر به سهام‌داران سود ندهیم، مردم انگیزه‌ای برای خرید سهام ندارند و سهام ما با مشکل روبه‌رو می‌شود؛ بنابراین سهام‌داران کف سود را دریافت می‌کنند. علاوه بر این سودی که غیر از دولت سهام‌داران دریافت می‌کنند عدد زیادی نیست که بشود با کمک آن تحولی ایجاد کرد.»
 توسعه شبکه فیبر نوری در کشور
مهندس سلطانی در خصوص توسعه شبکه فیبر نوری و اینکه اکنون ۱۷۵هزار کیلومتر فیبر نوری داریم، اما هنوز در دسترس مردم قرار نگرفته است، گفت: «موضوع سرمایه‌گذاری و توسعه نسبت مستقیم دارد. وقتی از ما حمایت نمی‌شود و در برخی از اقدامات جلوی ما گرفته می‌شود، در نتیجه مشترکین دچار مشکل می‌شوند. ما نمی‌توانیم نوسازی کنیم. در تمام این ۱۲ سال حمایتی از ما نشده و اعتبارات از ما گرفته شده است. دولت مأموریت‌های هزینه‌زا هم به مخابرات ابلاغ کرده است.  در سال ۱۳۹۴ دولت بحث هم‌کدسازی را به ما ابلاغ کرد. وقتی طرحی قرار است اجرایی شود، اگر کاهش درآمد به وجود بیاورد باید جبران شود. در آن سال این کار برای ما ۸هزار میلیارد هزینه داشت و دولت هزینه‌ای به ما نداد و ما از خودمان خرج کردیم.»
وی در ادامه افزود: «ما اگر این اعداد را داشتیم، مسلماً الان فیبر نوری که ۱۷۵هزار کیلومتر است دو برابر می‌شد و ما اکنون نزدیک منازل مردم بودیم و سرعت بالا را به آن‌ها ارائه می‌دادیم؛ ولی این پروژه‌ها مشکلاتی برای ما داشت و سرعت ما کند شد. سیاست‌ها مشکل‌ساز هستند. هدف ما توسعه است و مردم به سرعت بالا نیاز دارند.»
 پروژه‌های دولت هزینه‌زا است
این مقام مسئول درباره اینکه قرار بود ۵میلیون پورت تا سال ۱۳۹۸ اضافه شود، اما اتفاق نیفتاد، گفت: «سال ۱۳۹۸ وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات موضوع شبکه دسترسی در شبکه ملی اطلاعات را به ما ابلاغ کرد. ما به دلیل اهمیت این موضوع، طرحی را ارائه کردیم. بر اساس طرح ما برای یک بازه زمانی ۵هزار میلیارد هزینه نیاز بود.
برای تأمین هزینه طرح چند راه وجود داشت: اصلاح تعرفه‌های مخابرات، کمک سهام‌داران و فروش بخشی از اموال شرکت. چون توافق بین وزارت و سهام‌داران انجام نشد، این اتفاق رخ نداد و ما از سمت خودمان یک‌میلیون پورت را مهیا کردیم و تا پایان امسال ۳۰۰ تا ۴۰۰هزار پورت دیگر اضافه خواهد شد. اگر به ما کمک و زیان‌دهی ما جبران شود، توسعه شبکه زیرساخت ثابت اتفاق خواهد افتاد.»

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی