[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۲۵
  • دوره جدید

بهترین مولتی ویتامین گیاهی، روزنامه شیراز نوین

غذاهای کامل مملو از مواد مغذی هستند. به طور کلی، دریافت مواد مغذی از غذاها بهتر از دریافت مکمل‌ها است. همان‌طور که گفته شد، برخی غذاها بسیار مقوی‌تر از غذاهای دیگر هستند.
به گزارش بهداشت نیوز - ویتامین‌ها و مواد معدنی موادی هستند که بدن شما برای رشد و عملکرد مناسب به آن‌ها نیاز دارد. شما احتمالاً در مورد 13 ویتامین ضروری (A ، C ، D ، E ، K و 8 ویتامین B) و مواد معدنی ضروری (مانند کلسیم و پتاسیم) شنیده‌اید. آن‌ها برای شما مفید هستند و بدن شما را تقویت می‌کنند.
هر ویتامین و ماده معدنی مقدار توصیه شده روزانه (RDA) دارد که توسط USDA تعیین می‌شود و این بدان دلیل است که شما فقط به مقدار مشخص از هر ویتامین و ماده معدنی نیاز دارید. مصرف خیلی زیاد یا خیلی کم می‌تواند باعث ایجاد مشکل شود، با اضافه کردن ویتامین‌های اضافی چیزی بهبود پیدا نمی‌کند یا به شما ابرقدرت نمی‌بخشد.
ویتامین‌ها در بدن مانند بنزین در اتومبیل کار می‌کنند، اگر مخزن شما خالی باشد، باید بنزین بیشتری برای کارکردن صحیح اتومبیل خود اضافه کنید اما اگر مخزن پر باشد، افزودن بنزین بیشتر باعث کارکرد بهتر ماشین نمی‌شود. 
در واقع، بدن شما فقط می‌تواند به اندازه ویتامین خاصی نیاز داشته باشد و از هر مقدار اضافی استفاده نمی‌شود. مقادیر بیش از حد ویتامین‌های محلول در آب (مانند B- کمپلکس یا C) از طریق ادرار خارج می‌شود و مقادیر بیش از حد ویتامین‌های محلول در چربی (A ، D ، E و K) در بدن ذخیره می‌شود.
در اینجا چندین ماده غذایی سالم وجود دارد که حاوی مقادیر زیادی از مواد مغذی خاص و ویتامین‌های مفید است، سعی کنید این مواد غذایی را به رژیم غذایی خود اضافه کنید:
نکته:
RDA مخفف Recommended Dietary Allowance می‌باشد. RDA میزانی از یک ماده در رژیم غذایی است که می‌تواند نیاز اکثریت مردم (حدود ۹۷ تا ۹۸ درصد انسان‌ها) را تأمین کند. RDA شامل تمام  افراد نبوده و همیشه ممکن است درصد کمی‌ از جمعیت نیاز بیشتری نسبت به آن داشته باشند.
1. کلم پیچ
کلم پیچ بسیار سالم است. این یکی از غنی‌ترین مواد مغذی موجود و به ویژه دارای ویتامین K1 است. ویتامین K1 برای جلوگیری از لخته شدن خون مفید است و ممکن است در سلامت استخوان‌ها نقش داشته باشد.
یک فنجان (21 گرم) کلم پیچ، حاوی:
ویتامین K1 : 68٪ میزان مصرف روزانه مرجع (RDI)
ویتامین C : 22٪ از RDI
علاوه بر این، کلم پیچ سرشار از فیبر، منگنز، ویتامین B6 ، پتاسیم و آهن است.
یک وعده کلم پیچ تازه بخش خوبی از نیاز روزانه بدن به ویتامین‌های K1 و C را تأمین می‌کند.
2. جگر
جگر مقوی‌ترین قسمت حیوانات است.جگر سرشار از مواد مغذی ضروری، از جمله ویتامین B12 ، ویتامین A، آهن، فولات و مس است.
مصرف ویتامین B12 از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، زیرا بسیاری از افراد کمبود آن را دارند و نقش مهمی ‌در سلامت سلول، مغز و سیستم عصبی دارد.
جگر گاو حاوی مقادیر زیادی ویتامین B12، ویتامین A و مس است. یک وعده 100 گرمی ‌شامل موادمغذی زیر می‌باشد: 
ویتامین B12: 1200٪ از RDI
ویتامین A: 600-700٪ از RDI
مس: 600-700٪ از RDI
با این حال، اطمینان حاصل کنید که بیش از یک یا دو بار در هفته جگر نخورید، زیرا ممکن است خطر سمیت مواد مغذی را داشته باشید.
3. آجیل برزیلی
اگر کمبود سلنیوم دارید، آجیل برزیلی می‌تواند میان وعده مناسبی باشد. سلنیوم برای عملکرد تیروئید و سیستم ایمنی بدن و همچنین فعالیت آنتی اکسیدانی ضروری است.
50-70 میکروگرم نیاز روزانه بدن ممکن است فقط با مصرف 1 آجیل بزرگ برزیلی به‌دست آید.
هر آجیل ممکن است تا 95 میکروگرم سلنیوم فراهم کند.
سطح تحمل بالای سلنیوم برای بزرگ‌سالان در حدود 300-400 میکروگرم در روز تعیین شده است، بنابراین اطمینان حاصل کنید که مقدار زیادی از آن‌ها را نخورید.
4. ساردین
ساردین ماهی‌های کوچک، روغنی و غنی از مواد مغذی است. ساردین اگرچه معمولاً به صورت کنسرو سرو می‌شود، در صورت تازه بودن می‌تواند کباب، دود یا ترشی شود.
ساردین بسیار غنی از اسیدهای چرب امگا 3 ضروری است که سلامت قلب را بهبود می‌بخشد.  
یک وعده 92 گرمی‌حاوی بیش از نیمی ‌از RDI برای اسیدهای چرب امگا 3  است. همچنین بیش از 300٪ RDI ویتامین B12 را تأمین می‌کند.
به‌علاوه، ساردین تقریباً از هر ماده مغذی موردنیاز شما شامل سلنیوم و کلسیم برخوردار است.
5. فلفل دلمه‌ای زرد
فلفل دلمه‌ای زرد یکی از بهترین منابع غذایی ویتامین C است. ویتامین C یک ویتامین ضروری است. همچنین محلول در آب است، به این معنی که بدن شما مقادیر اضافی را ذخیره نمی‌کند. بنابراین، مصرف منظم ویتامین C بسیار مهم است. 
در حالی که کمبود ویتامین C (که به آن اسکوربوت نیز گفته می‌شود) در حال حاضر غیر معمول است، اما علائم آن شامل خستگی، بثورات پوستی، درد عضلانی و اختلالات خون‌ریزی است.
مصرف زیاد ویتامین C با افزایش عملکرد ایمنی بدن، کاهش خطر آسیب به DNA و کاهش خطر ابتلا به چندین بیماری مزمن مرتبط است.یک فلفل دلمه‌‌ای زرد بزرگ (186 گرم) تقریباً 600٪ از نیاز بدن به ویتامین C را تأمین می‌کند که 75-90 میلی‌گرم است.
فلفل دلمه‌ای زرد حدود 3-4 برابر بیشتر از مقدار ویتامین C موجود در پرتقال را در خود جای داده است.
6. روغن جگر ماهی
کمبود ویتامین D یکی از رایج‌ترین کمبودهای مواد مغذی در جهان است. این به این دلیل است که منابع غذایی ویتامین D کم است. آن‌ها شامل ماهی‌های چرب، روغن کبد ماهی و  به میزان کمتری در زرده تخم مرغ و قارچ هستند.
ویتامین D برای سلامت استخوان ضروری است. این همچنین بخش مهمی ‌از بسیاری از فرایندهای بدن، از جمله عملکرد سیستم ایمنی بدن و پیشگیری از سرطان است.
روغن کبد ماهی یک افزودنی عالی برای هر رژیم غذایی است - به خصوص برای افرادی که دور از خط استوا زندگی می‌کنند، جایی که هیچ ویتامین D نمی‌تواند در ماه‌های زمستان در پوست تولید شود.
فقط 1 قاشق غذاخوری (14 میلی‌لیتر) روغن کبد ماهی 2-3 گرم چربی امگا 3 و 1400 واحد بین‌المللی ویتامین D تأمین می‌کند. این بیش از 200٪ نیاز بدن به ویتامین D است.
با این حال، همان مقدار روغن کبد ماهی، 270٪ از RDI ویتامین A را نیز در خود جای داده است. ویتامین A می‌تواند به مقدار زیاد مضر باشد، بنابراین به بزرگ‌سالان توصیه می‌شود بیش از 2 قاشق غذاخوری (28 میلی لیتر) روغن کبد ماهی در روز مصرف نکنند.
7. سیب زمینی شیرین
یک سیب زمینی شیرین متوسط (با وزن حدود 90 گرم) دارای 865 میکروگرم ویتامین A است که تقریباً 100٪ RDA شماست.
8. برنج قهوه‌ای
یک و نیم فنجان برنج قهوه‌ای دانه متوسط پخته شده 0.44 میلی‌گرم ویتامین B6 دارد که حدود 31٪ از RDA شماست.
9. بادام 
یک و نیم فنجان بادام دارای 16.49 میلی‌گرم ویتامین E است که کمی ‌بیش از 100٪ RDA شما است.
10. جوانه بروکسل
یک فنجان جوانه بروکسل پخته شده دارای 109.4 میکروگرم ویتامین K است که تقریباً 100٪ RDA شماست. 
اگرچه مولتی ویتامین‌ها ممکن است برای برخی افراد مفید باشد، اما برای اکثر افراد غیر ضروری است. در بعضی موارد، حتی ممکن است مقادیر زیادی از مواد مغذی خاص را تأمین کنند.
اگر می‌خواهید مصرف مواد مغذی خود را فقط از طریق رژیم غذایی تقویت کنید، اضافه کردن برخی از این مواد غذایی مغذی و کامل به برنامه روزانه خود را در نظر بگیرید.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی