[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۲۵
  • دوره جدید

مطالبه گری حق و وظیفه هوادار است، روزنامه شیراز نوین

 میثم محجوبی - شیرازنوین
به اعتقاد ما ورزش می‌تواند یک شهر را بلند کند. یک تیم ورزشی که روز بازی‌های خانگی‌اش، شهر رنگ و بوی دیگری به خود بگیرد و هیجان و نشاطی همگانی و واقعی را ایجاد کند. اتفاقاتی که در خیلی شهرهای داخلی و خارجی افتاده اما سال‌هاست که  در دیار خودمان چنین چیزی را به چشم ندیده‌ایم. 
برخی مسائل دست به دست هم داده و باعث شده که مردم شیراز با تیم‌های شهرشان قهر کرده و یا کلاً با آن‌ها سنخیتی نداشته باشند. حتی از وضعیت تیم‌ها اطلاع نداشته باشند. برای تحقق چیزی که گفتیم، لازم نیست همه مردم به طور دقیق از جزییات مسائل تیم شهرشان آگاه باشند، همین که بدانند و بخواهند حس شیرین یک صدایی و همدلی را هر چند روز یک بار تجربه کنند، کفایت می‌کند برای رقم خوردن اتفاقی زیبا و دلچسب.
هفته گذشته از چند هوادار قدیمی ‌و مطلع فجرشهیدسپاسی دعوت کردیم که برای نشستی صمیمانه در دفتر روزنامه شیراز نوین حضور پیدا کنند. آقایان سنجرانی، جوکار، فتحی و بیگ‌زاده که عشق و علاقه به پیراهن طلایی شیراز را می‌توانید در تک تک کلمات و جملاتشان عمیقاً حس کنید. مزیت بزرگ صحبت با یک هوادار به عنوان کارشناس، این است که آن‌ها بدون هیچ گونه تعارف و یا سنجیدن منفعتشان، حقایق را رُک و راست بیان می‌کنند. آن‌ها بدون اینکه لزوماً متوجه باشند یا به زبان بیاورند، می‌دانند که صاحب اصلی تیمشان هستند و کسی دلسوزتر از خودشان برای این تیم نیست. آن‌ها مطالبه‌گری از عوامل باشگاهشان را نه تنها حق، بلکه وظیفه خود می‌دانند.
گفت‌وگو با طرح این سؤالات ساده آغاز می‌شود که «چه خبر از اوضاع تیم؟ چهار هفته ابتدایی را چطور دیدید؟» و از همین لحظه تا سه ساعت بعد، بحث شیرین در خصوص فوتبال شیراز بدون ثانیه‌ای توقف ادامه پیدا می‌کند. 
نمی‌دانیم این مزیت است یا ضعف که تمامی ‌نفرات حاضر در این نشست در بیشتر موارد با یکدیگر تفاهم کامل دارند و شاید فقط در جزییات کوچکی اختلاف نظرهایی وجود دارد. بحث از نقاط ضعف تیم در بازی های ابتدایی آغاز شده و تا وضعیت اسفبار چمن ورزشگاه و نوع فیلمبرداری صدا و سیما پیش می‌رود. از کم کاری باشگاه فجرسپاسی در زمینه فوتبال پایه تا نوستالژی های مشترک دهه های هفتاد و هشتاد. 
با توجه به اینکه حفظ تیم فجر در لیگ برتر می‌تواند یک موفقیت در اولین فصل بازگشت محسوب شود، سنجرانی عقیده دارد که تیمش باید با پنج تیم دیگر برای بقا رقابت کند و اگر از هر 5 بازی 7 امتیاز کسب کند، به احتمال فراوان موقعیتش در لیگ برتر تثبیت خواهد شد. 
آنها می‌گویند: امسال از نظر مهره ای تیم بدی نیستیم اما بهرحال در بعضی پست ها مشکل داریم. فتحی اشاره می‌کند : ما هیچ دفاع راست تخصصی جذب نکرده ایم و به همین خاطر سعید زارع در پست غیرتخصصی به کار گرفته شده و مسلم است که کارایی لازم را نمی‌تواند داشته باشد.
صحبت‌ها در مورد تاکتیک تیم و ضعف در خط دفاعی به خصوص در بازی با صنعت نفت و بی‌برنامگی در فاز تهاجمی ‌ادامه پیدا می‌کند: حسین مهربان تازه به ترکیب تیم اضافه شده و فرزان دانا هم در چند بازی اخیر غایب بوده. به هرحال ضعف در خط حمله کاملاً مشاهده شده اما آقای کلانتری هم به طور کلی عقیده‌اش این است که ابتدا باید گل نخوریم و با تعداد زیاد در خط میانی، میانه میدان را از حریف بگیریم، اتفاقی که در دقایقی از بازی با استقلال رخ داد. 
محمدرضا جوکار هم عقیده دارد که تیم بالانس بسته نشده و سانتر فوروارد خوبی که بتواند حفظ توپ کند در تیم وجود ندارد: ما تنها تیمی ‌هستیم که سانتر فوروارد نداریم. در بازی با استقلال هم در دقایق پایانی از محمد قنبری که مدافع است برای حضور در خط حمله و حفظ توپ استفاده شد که اتفاقاً جواب هم داد، اما تیم نیاز به یک مهاجم کامل دارد. همچنین در پست دفاع چپ جانشین تخصصی برای سیروان قربانی وجود ندارد.
جوکار همچنین نگرانی خود را از رویارویی با تیم های ضعیف تر بیان می‌کند : ما تا کنون با تیم های خوب لیگ بازی کرده ایم و عملکرد قابل قبولی هم داشتیم، اما نگرانی من از دیدار با تیم های ضعیف تر است. تیم هایی که شیوه بازی شبیه خودمان را پیش می‌گیرند و معلوم نیست تاکتیک کادر فنی ما در آن مسابقه ها جواب مناسبی می‌دهد یا نه.
سپس بحث به سمت استفاده نکردن فجری ها از فرصت جذب استعدادهای بومی‌کشیده می‌شود. درباره مهدی لیموچی ستاره نیم فصل دوم فصل گذشته قشقایی که داریوش هرمزی بارها از او به عنوان ستاره ای جوان نام برد اما فجری ها به راحتی فرصت جذب وی را از دست دادند. لیموچی طی همین یک ماه اخیر در مسابقات تیم ملی امید بارها درخشید و جواد نکونام به محض بازگشت به فولاد، این جوان مستعد کازرونی را به خدمت گرفت، بازیکنی که به راحتی می‌توانست عضوی از لیست فجرشهیدسپاسی باشد. 
جوکار می‌گوید: نبود استعدادیاب، ضعف بزرگ فجر در سال‌های اخیر بوده. به جز آقای کلانتری که خوشبختانه اعتقادی به باند بازی ندارد، سایر مربیانی که در سال‌های اخیر هدایت فجر را بر عهده داشته‌اند هیچ بهایی به بازیکنان بومی ‌و جوان نداده‌اند.
سنجرانی در تأیید صحبت‌های جوکار عنوان می‌کند: قبلاً بازیکنان تیم امید فجر همیشه امیدوار بودند که آقا غلام به آن‌ها بازی بدهد. همیشه در بازی‌های آخر لیگ، آقای پیروانی به بازیکنان جوان بازی می‌داد اما حالا آن چرخه از بین رفته و متأسفانه استفاده درستی از استعدادهای ناب استان نمی‌شود.
بیگ‌زاده می‌گوید: الآن کمتر بازیکنی را در تیم فجر مشاهده می‌کنید که محصول آکادمی ‌فجر باشد. این برای تیمی‌که زمانی به کارخانه بازیکن سازی معروف بود، خیلی بد است. وقتی هم که تیم‌های پایه ما ضعیف باشد، انتظاری از تیم بزرگ‌سالان نمی‌رود. حتی صعود به لیگ برتر را هم نمی‌توان خیلی به بار فنی بالای تیم خودمان ربط داد و قطعاً ضعف تیم‌های دیگر نقش زیادی در صعود ما داشت.
فتحی نیز در تأیید همین صحبت‌ها اضافه می‌کند: سال گذشته لیگ یک به شدت تضعیف شد، چرا که با ممنوعیت ورود بازیکنان خارجی به لیگ برتر، تعداد زیادی از خوب‌های لیگ یک به لیگ برتر رفتند و از کیفیت تیم‌های حاضر در لیگ یک کاسته شد. شما لیگ سال گذشته را با لیگ سه فصل قبل مقایسه کنید. حتی اگر مربیان تیم‌ها را هم مقایسه کنید تفاوت زیادی می‌بینید. خود فجر هم سال گذشته طوری بسته شده بود که واقعاً شرایط نگران کننده بود. بازیکنانی ناشناس می‌دیدیم که مشخص نبود چه کیفیتی دارند. قشقایی هم کمک زیادی به تیم ما کرد و در راه صعود باید از آن‌ها هم ممنون باشیم.
یکی دیگر از ایرادهای مطرح شده توسط هواداران مطلع فجر، عدم تعامل بین تیم‌های شیرازی است. این که قشقایی در زمینه معرفی بازیکن خوب عمل می‌کند، اما فجر تعلل می‌کند و بازیکنان به راحتی جذب تیم‌های سایر استان‌ها می‌شوند. 
در بُعد مسائل غیرفنی نیز مواردی مطرح شد که یکی از آن‌ها، لزوم مستقل عمل کردن لیدرهای باشگاه و به طور کلی هواداران است که باید خط مشی جداگانه و مطالبه گرانه در قبال باشگاه خود داشته باشند. همچنین از رویکرد عوامل باشگاه فجرشهیدسپاسی از جمله مدیریت و سرمربی تیم درباره حساسیت زیاد روی فضای مجازی، انتقاد شد. لزوم نقد پذیری و پاسخگویی مدیران و مربیان تیم‌ها نیز یکی از مواردی بود که توسط هواداران قدیمی ‌فجر عنوان شد.
بدون شک صحبت‌های زیادی در این جلسه مطرح شد که امکان نشر آن‌ها وجود ندارد اما دست کم برای روشن شدن اذهان افراد حاضر در این جمع، مفید بود. دیدار با این هواداران که اینچنین پای تیم شهرشان هستند و با آگاهی از ریز و درشت مسائل مربوط به باشگاه صحبت می‌کنند، خیلی لذت بخش است. دوست داری چنین آدم‌هایی در شهرت چنان تکثیر شوند که پس از بازگشایی استادیوم‌ها، فضای خالی در هیچ نقطه ورزشگاه پیدا نشود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی