[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۲۵
  • دوره جدید

ابرپروژه‌های ابربدهکار ، روزنامه شیراز نوین

گلایه عضو شورای اسلامی شهر شیراز از جواب ندادن شهردار این کلان‌شهر به تماس و پیام این عضو شورا و لزوم تهیه دستورالعمل بازنگری شیوه آبیاری باغ‌ها و دغدغه حفظ این باغات، از جمله مطالب مطرح شده در بیست و پنجمین جلسه ششمین دوره شورای اسلامی شهر شیراز بود.
به گزارش ایرنا، عضو شورای اسلامی شهر شیراز یکشنبه ۲۳ آبان در صحن علنی این شورا گفت: برای بررسی و طرح مسائل کاری بارها با شهردار شیراز تماس گرفتم که وی نه تماس تلفنی و نه پیامک را پاسخ نداد.
محمد فرخ زاده افزود: این رویه به مدیران دیگر شهری شیراز نیز سرایت کرده و حتی مدیران تازه منصوب شده شهرداری هم پاسخ تماس نمی‌دهند.
وی با بیان تذکری خطاب به شهردار شیراز و سایر مدیران شهری مبنی بر اینکه باید پاسخ‌گوی اعضای شورا باشند، گفت: تماس اعضای شورا با شهردار و سایر مدیران شهری برای در میان گذاشتن کار شخصی نیست و قطعاً فقط تماس کاری است و این مدیران موظف به پاسخ‌گویی به اعضای شورا هستند. موضوعی که در دستور کار یکشنبه ۲۳ آبان شورای شهر شیراز قرار گرفت، دستورالعمل بازنگری شیوه آبیاری باغ‌های شیراز بود.
رضا محمدیان، عضو شورای شهر شیراز در این جلسه گفت: باغ‌های شیراز در سالیان گذشته نابود و باغشهری‌های جدید در اطراف شیراز ایجاد شده است.
وی ادامه داد: دلیل نابودی باغ‌های قدیم شیراز و ایجاد باغشهری‌های جدید این بوده که تاکنون مدیریت شهری شیراز اجازه نداده که نگهداری و حفظ باغ‌های مرکزی این شهر برای باغداران از نظر اقتصادی به صرفه باشد.
مهدی نصیری قرقانی، عضو دیگر شورای شهر شیراز در این‌باره گفت: نگهداری باغ‌های شیراز اکنون موضوعی باخت‌باخت است و منفعتی برای باغدار ندارد.
وی ادامه داد: باید در باغ‌های شیراز پروژه‌های گردشگری ایجاد شود و مجوزهایی برای استفاده از باغ‌ها به شهروندان داده شود تا انگیزه اقتصادی برای نگهداری این باغ‌‍‌ها ایجاد شود و همچنین با روش‌هایی نظارت برای عدم قطع درختان صورت گیرد.
وی اضافه کرد: ضروری است که باقی‌مانده باغ‌های شیراز حفظ و از نابودی آن با تعریف طرح‌های تشویقی جلوگیری شود. رئیس شورای اسلامی شهر شیراز نیز گفت: شهرداری باید سریعاً گزارشی از وضعیت باغ‌های این شهر ارائه کند.
مهدی طاهری افزود: باغ‌های شیراز را می‌توان تجمیع کرد و فضای سبز شهری بی نظیر در مرکز شیراز ساخت که بزرگ‌ترین در نوع خود در ایران و جنوب غرب آسیا باشد.
در این جلسه طرح کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورا، درباره الزام شهرداری به تهیه دستورالعمل بازنگری شیوه آبیاری باغ‌های شیراز با حضور ۱۳ نفر اعضای شورا بررسی شد و به تصویب رسید.
بر این اساس شهرداری شیراز مکلف شد نسبت به تهیه دستورالعمل بازنگری شیوه آبیاری باغ‌های شیراز اقدام کند و نتیجه را طی گزارشی ظرف مدت یک ماه به شورای اسلامی شهر شیراز ارائه دهد. رئیس کمیسیون عمران شورای اسلامی شهر شیراز در ادامه این جلسه گفت: ۶۸ ابرپروژه و ریزپروژه عمرانی در شیراز توسط شورای کنونی تعریف و سیاست‌گذاری شده است. علیرضا اسکندری افزود: بدون داشتن منابع مالی، تیم اجرایی و مدیریت مناسب، امکان ساخت هیچ کدام از این پروژه‌ها نیست و باید اولویت را به تکمیل پروژه‌های عمرانی نیمه تمام گذاشت و در کنار این رویکرد منابع درآمدی جدید برای شروع پروژه‌های تازه تعریف شود.
وی ادامه داد: در حال حاضر هیچ پروژه‌ای در حد و اندازه کلان شهر شیراز در حال اجرا نیست؛ با وجود اینکه ظرفیت لجستیکی و نیروی انسانی سازمان عمران شهرداری شیراز بسیار بالاست.
رئیس کمیسیون عمران شورای شهر شیراز گفت: اگر قرار است پروژه‌های عمرانی زیرساخت این شهر متحول شود، بایستی از این ظرفیت استفاده شود تا هم شاهد کاهش هزینه‌های اجرا بود و همچنین توان مهندسی شهر نیز 
تقویت شود.
مدیرعامل مجمع خیرین شهرساز و فرهنگ‌ساز شیراز نیز در جلسه این هفته شورای شهر، ضمن ارائه گزارشی از شکل‌گیری و فعالیت‌های این مجمع گفت: شهروندان شیرازی تاکنون بیش از ۵۷۰هزار قلم کالا را برای کمک به افراد نیازمند به سراهای فرهنگ مهربانی اهدا کرده اند.
عبدالرضا دستغیب افزود: امروز موضوع اصلی فرهنگ‌سازی است که در این رابطه سراهای فرهنگ مهربانی فعالیت خود را آغاز کرده‌اند و تاکنون ۵۷۰هزار قلم کالا شامل البسه، دارو و کتاب و موارد دیگر توسط مردم و برای کمک به نیازمندان به این سراها اهدا شده است. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی