[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۲۶۳
  • دوره جدید

رمضان بهانه سودجویان برای گرانی، روزنامه شیراز نوین

گروه گزارش- مژده آتش‌آب‌پرور
m_atashabparvar@yahoo.com 
با وجود افزایش تقاضای بازار در برخی از اقلام، در ایامی مانند عید نوروز و ماه رمضان اگر کنترل به موقع و مناسبی از سوی دستگاه‌های متولی انجام نشود، ممکن است قیمت‌ها به شکل غیرقابل کنترلی افزایش یافته و وضعیت خرید را برای مردم دچار مشکل سازد. به همین دلیل هر ساله طرح‌های مختلفی برای تنظیم بازار و نظارت بر سیر قیمت‌ها اعمال می‌شود تا از وقوع چنین شرایطی جلوگیری به عمل آورد. 
در همین راستا رئیس اداره تنظیم بازار جهاد کشاورزی فارس در گفت و گو با «شیراز نوین» بیان کرد: در قالب طرح تنظیم بازار جهاد کشاورزی چهار کالای اساسی شامل برنج، شکر و گوشت قرمز و گوشت مرغ از طریق فروشگاه‌های زنجیره ای و تعاونی‌های مصرف ادارات و کارکنان عرضه می‌شود. 
به گفته هدایت اله رحیمی در این طرح تنظیم بازار برنج با قیمت 2 هزار و 700 تومان، شکر با قیمت 2 هزار و 805 تومان، گوشت گوساله با قیمت 21 هزار و 500 تومان و گوشت مرغ نیز با قیمت 5 هزار و 700 تومان عرضه می‌شود. وی همچنین افزود: قیمتی مانند 5 هزار و 700 تومان برای مرغ با احتساب هزینه‌های حمل و نقل به دورترین نقاط استان است و به طور کل قیمت این محصول در بازه‌ی قیمتی بین 5 هزار و 300 تا 5 هزار و 700 قرار می‌گیرد. 
رئیس اداره تنظیم بازار جهاد کشاورزی با بیان اینکه طرح تنظیم بازار از چند روز پیش از شروع ماه رمضان شروع شده و تا پایان این ماه ادامه می‌یابد، گفت: در مرحله اول این اقلام فقط در تعاونی‌های مصرف و فروشگاه‌های زنجیره ای توزیع می‌شوند و اگر بازار کشش داشته باشد ممکن است به سوپرمارکت‌ها نیز ارسال شوند. 
رحیمی عنوان کرد: محدودیتی در مقدار توزیع این کالاها وجود ندارد و تا زمانی که نیاز وجود داشته باشد می‌توان آن‌ها را وارد بازار کرد تا امکان کنترل قیمت‌های فراهم شود. 
نظارت بر قیمت اقلام ماه رمضان
معاون بازرسی و نظارت سازمان صنعت، معدن و تجارت فارس در گفت و گو با «شیراز نوین» با بیان اینکه هنوز برنامه‌های مربوط به تنظیم و نظارت بر بازار در طول ماه رمضان کاملا قطعی نشده است، اظهار داشت: در عین حال، بحث‌های نظارتی ماه رمضان طی دو بخش انجام می‌شود که یکی مربوط به کالاهای طرح تنظیم بازار جهاد کشاورزی و دیگری نظارت بر قیمت اقلام سایر فروشندگان مواد غذایی مانند شیرینی فروشی‌هاست. 
محمد ابراهیم صداقت افزود: بازرسی از صنوف توسط خود اصناف انجام می‌شود و در این میان نیروهای صازمان صنعت و معدن نیز کنترل هایی در این زمینه دارند. 
وی بیان کرد: پرونده متخلفان در حوزه‌های مختلف از جمله گرانفروشی، کم فروشی، عدم درج قیمت بر روی محصول و ... به تعزیرات حکومتی ارسال شده و در چارچوب قانون نظام صنفی با آن‌ها برخورد می‌شود. 
نرخ زولبیا و بامیه قطعی نشده است
همچنین رئیس اتحادیه صنف قنادان و یوخه پزان در گفت و گو با «شیراز نوین» اظهار داشت: هنوز نرخ قطعی زولبیا و بامیه مشخص نشده است و نمی توان با قطعیت گفت که قیمت‌ها افزایش پیدا می‌کند.
محمد خلیل ترابی همچنین با اشاره به فروش زولبیا و بامیه در سوپرمارکت‌ها و نقاطی خارج از شیرینی فروشی‌ها در سطح شهر طی ماه رمضان، گفت: زولبیا و بامیه ای که در چنین اماکنی به فروش می‌رسد در کارگاه‌های غیر بهداشتی تولید می‌شوند و نظارتی بر آن‌ها وجود ندارد. 
وی افزود: شهروندان اگر مایل هستند که زولبیا و بامیه‌ای خریداری کنند که از سلامت آن اطمینان داشته باشند نباید از مغازه هایی که اقدام به فروش محصولات غیر بهداشتی می‌کنند، چیزی بخرند. 
رئیس اتحادیه قنادان و یوخه پزان شیراز عنوان کرد: فروش زولبیا و بامیه در این اماکن معضلی جدی در راستای سلامت شهروندان است و باعث ضرر و زیان به شیرینی فروشی‌ها نیز می‌شود. از همین روز اتاق اصناف و مسئولان بهداشتی باید با این گونه متخلفان برخورد کنند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی