[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۲۹
  • دوره جدید

ورزش‌های‌ بی‌خطر برای بیماران کلیوی، روزنامه شیراز نوین

بیماران کلیوی همانند سایر افراد می‌توانند در طول روز ورزش کنند و این در حالی است که برخی تفاوت‌های‌ جزیی در این زمینه وجود دارند که حتماً باید رعایت شوند.
به گزارش نمناک، کلیه‌ها یکی از مهم‌ترین ارگان‌های‌ بدن می‌باشند که وظیفه دفع مواد زائد و مایعات اضافی بدن از راه ادرار را بر عهده دارند. کلیه‌ها ممکن است به علل گوناگونی دچار آسیب شوند. ورزش و داشتن فعالیت بدنی مناسب برای برخی از بیماران کلیوی حتی بیماران پیوند کلیه و دیالیزی و... مفید است، البته این بیماران نمی‌توانند همه نوع ورزشی را انجام دهند و فقط با صلاحدید پزشک می‌توانند برخی از ورزش‌ها که در این بخش از بهداشت و سلامت نمناک آورده‌ایم را انجام دهند.
نوع ورزش مناسب بیماران کلیوی
یک برنامه ورزشی خوب شامل سه نوع ورزش مختلف است:قلب و عروق/ هوازی (برای قلب، ریه‌ها و رگ‌های‌ خونی)، تمرینات استقامتی (برای عضلات) و تمرینات کششی برای انعطاف پذیری. هر یک از این‌ها مزایای مختلفی برای سلامت بدن دارند و باید برای انجام آن‌ها تلاش کنید.
گرم و سرد کردن
 تمام تمرینات همیشه باید با گرم کردن ملایم و استفاده از برخی فعالیت‌های‌ قلبی عروقی سبک (به عنوان مثال پیاده روی آرام) حدود 10 دقیقه شروع شود، سپس می‌توانید مدتی سخت‌تر کار کنید و قبل از اینکه تمرین را به پایان برسانید، دوباره سرعت را کاهش دهید تا خنک شوید و با برخی از حرکات کششی، تمرین را به پایان برسانید.
ورزش قلبی عروقی
ابتدا فکر کنید از چه نوع ورزشی بیشتر لذت می‌برید ، تمرینات پیوسته مانند پیاده‌روی یا دوچرخه سواری، از عضلات  بزرگ به ویژه پاها استفاده می‌کند و این برای کل بدن مفید است و احساس خوبی به فرد می‌دهد.
هدف این است که 30 دقیقه به طور مداوم ورزش کنید. با این حال، اگر نمی‌توانید برای شروع این کار را انجام دهید مهم نیست، در عوض می‌توانید هر هفته کمی ‌زمان را افزایش دهید، همچنین می‌توانید به جای یک جلسه 30 دقیقه‌ای، دو جلسه 15 دقیقه‌ای یا 3 جلسه 10 دقیقه‌ای در روز داشته باشید.
پیاده‌روی یک تمرین ایدئال و خوب برای شروع است و بیشتر افراد از انجام آن لذت می‌برند. اگرچه برخی افراد ممکن است بخواهند کار دیگری مانند دوچرخه سواری، شنا یا استفاده از وسایل بدن‌سازی انجام دهند و این به خود فرد بستگی دارد. همچنین امکان ترکیب انواع مختلف ورزش در روزهای مختلف وجود دارد.
تمرینات استقامتی
برای انجام تمرینات استقامتی، افراد وزنه یا دمبل را برای تقویت عضلات حرکت می‌دهند و این تمرین برای کل بدن مفید خواهد بود. بیماران کلیوی غالباً از ضعف عضلانی رنج می‌برند و ورزش‌های‌ استقامتی می‌توانند به این مسئله کمک کنند. ساخت عضلات قوی به شما کمک می‌کند سایر ورزش‌ها و کارهای روزمره را با سهولت بیشتری انجام دهید.
در صورت رفتن به باشگاه می‌توانید از دستگاه و تجهیزات آنجا استفاده کنید، از مربی بخواهید که نحوه کار را به شما آموزش دهد تا در منزل با استفاده از چیزهای ساده مانند حلبی کنسرو، تمرینات استقامتی را انجام دهید.
چند نکته ساده را در انجام تمرینات استقامتی در نظر بگیرید
با استفاده از حرکات بسیار کنترل شده، وزنه‌ها را به آرامی ‌بلند کرده و حرکت خود را تا زمانی که عضلات خسته شوند ادامه دهید.
وزنه‌ای را انتخاب که بتوانید 10-12بار آن را قبل از استراحت بلند کنید. ممکن است برای تمرینات مختلف به  وزنه‌های‌ سبک یا سنگین‌تری نیاز داشته باشید بنابراین به طور معمول نفس بکشید.
نفس خود را نگه ندارید و از بلند کردن وزنه‌ها بالای سر خودداری کنید. همچنین بر روی عضلات بزرگ در قسمت پایین بدن (پاها) تمرکز کنید زیرا این عضلات بیشتر به شما در انجام کارهای روزمره کمک می‌کنند.
تمرینات کششی
همه بیماران تقریباً می‌توانند تمرینات کششی انجام دهند. نرمی ‌مفاصل و حفظ  دامنه حرکتی اهمیت زیادی دارد و انعطاف‌پذیری اندام‌ها به انجام کلیه فعالیت‌های روزمره و همچنین سهولت ورزش کمک خواهد کرد. به ارائه برخی نکات مرتبط با تمرینات کششی می‌پردازیم.
تمرینات کششی را در حدی انجام دهید که تنش را بدون ایجاد درد حس کنید.
موقعیت را 30-20 ثانیه حفظ  و پس از گذشت 10 ثانیه کشش را کمی ‌بیشتر کنید.
هنگام کشش، بدن را در حالت خوبی قرار دهید و به طور معمول نفس بکشید و نفس خود را نگه ندارید.
ورزش‌های‌ هوازی
ورزش هوازی ضربان قلب را افزایش می‌دهد و به تنفس عمیق‌تر کمک می‌کند. برخی از انواع ورزش‌های‌ هوازی شامل پیاده‌روی، آهسته دویدن، شنا، دوچرخه سواری و ... است. ورزش‌های‌ هوازی را می‌توانید با یک دوست یا هنگام تماشای برنامه تلویزیونی مورد علاقه خود انجام دهید تا لذت بیشتری ببرید.
پیاده‌روی روی تردمیل
اگر به بیماری کلیوی مبتلا هستید، پیاده‌روی روی تردمیل و یا در بیرون منزل  برایتان مفید است. پیاده‌روی روزانه فواید مختلفی از جمله کنترل وزن، تسکین استرس، بهبود گردش خون، کنترل فشار خون، بهبود حافظه و تقویت عضلات دارد، البته ابتدا با پزشک متخصص رژیم غذایی  در رابطه با میزان مصرف مایعات صحبت کنید.
دوچرخه سواری
دوچرخه سواری ورزش مناسب برای بیماران کلیوی محسوب می‌شود. در این ورزش بیشتر عضلات به کار گرفته می‌شود و مشکلی برای درمان آن‌ها ایجاد نمی‌شود. بهتر است بیمارانی که دیالیز می‌کنند، دوچرخه سواری را در برنامه روزانه خود بگنجانند.
یوگا
یوگا به بیماران کلیوی مبتلا به بیماری قلبی کمک می‌کند و موجب کنترل فشارخون آن‌ها می‌شود. اکثر بیماران کلیوی و بیماران دیالیزی از افسردگی رنج می‌برند، یوگا درمانی همراه با مدیتیشن و پرانایاما (یوگا هندی) به کنترل افسردگی در این بیماران کمک می‌کند، همچنین یوگا درمانی به کاهش علائم بیماران دیالیزی هم کمک می‌کند.
یوگا نوعی درمان به شکل ورزش است که عناصر جسمی ‌و روحی را با هم ترکیب می‌کند و در صورتی که به طور منظم انجام شود برای سلامت جسمی ‌و روانی مفید است. تمرین یوگا به کاهش استرس و همچنین تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می‌کند. برخی حالت‌های‌ یوگا برای بیماری‌های‌ کلیوی مفید است. 
حالت‌های‌ یوگا که شامل خم شدن و پیچ خوردن هستند،کلیه‌ها را تحت فشار قرار می‌دهد، بنابراین مهم است که ابتدا با پزشک مشورت کنید تا مطمئن شوید آیا یوگا برای شما ایمن است.
مدت زمان ورزش برای بیماران کلیوی
برای انجام ورزش‌های‌ قلبی عروقی، روزانه حداقل 30 دقیقه یا 3 یا 4 روز در هفته را در نظر بگیرید.باید به تدریج به این سطح برسید و سعی نکنید 30 دقیقه را یک دفعه انجام دهید.
 انجام 2 یا 3 جلسه کوتاه‌تر در زمان‌های‌ مختلف روز به همان اندازه مؤثر است (اما هر جلسه باید حداقل 10 دقیقه باشد تا در مجموع حساب شود.) همچنین اگر می‌خواهید 45 تا 60 دقیقه راه بروید این کار را انجام دهید. 
تعداد دفعات مناسب ورزش بیماران کلیوی
یکی از موارد مهم تمرین و ورزش در بیماران کلیوی، دفعات و اینکه هر چند وقت یک بار ورزش انجام می‌دهید است. در این ربطه باید بدانید که: 
برای انجام ورزش‌های‌ قلبی عروقی و دستیابی به اهداف حداقل سه روز در هفته کافی است که در حالت ایدئال باید در روزهای غیر متوالی انجام شود.
تمرینات ورزش‌های‌ استقامتی، باید 2 یا 3 بار در هفته انجام شود. ممکن است انجام تمرینات قلب و عروق و مقاومت در روزهای مختلف راحت‌تر باشد.
هر روز می‌توانید تمرینات کششی را انجام دهید زیرا خسته کننده نیستند، اگرچه بهتر است آن‌ها را زمان گرم کردن و انتهای جلسات ورزشی قرار دهید.
بیماران کلیوی در صورت ورزش، رژیم غذایی را کنار بگذارند؟
خیر، در صورت ورزش نباید رژیم غذایی را کنار بگذارید. یک برنامه غذایی و ورزشی باید در راستای هم انجام شود و اگر بعد از شروع یک برنامه ورزشی متوجه افزایش اشتهای خود شدید، با متخصص رژیم غذایی صحبت کنید تا از دریافت کالری مطمئن شوید.
اگر تحت درمان دیالیز باشید مصرف غذاهایی که ممنوع هستند و سلامت شما را به خطر می‌اندازد ممکن است مشکلاتی ایجاد کنند، بنابراین همیشه از پزشک و متخصص تغذیه کلیه در مورد مصرف غذاها سؤال کنید. بسیاری از غذاها به دلیل مقادیر زیادی سدیم، فسفر، پتاسیم، چربی یا قند موجود در آن ممنوع می‌شوند.
همچنین اگر در حال ورزش و تعریق شدید هستید، بسته به اینکه در چه مرحله‌ای قرار دارید ممکن است نیاز به جایگزینی مایعات از دست رفته داشته باشید.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی