[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۲۸
  • دوره جدید

شهرداری مکلف به اجرای آیین‌نامه حمایت از حقوق معلولین شد، روزنامه شیراز نوین

در بیست و پنجمین جلسه صحن علنی ششمین دوره شورای اسلامی شهر شیراز طرح کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورا، آیین نامه توانمندسازی و حمایت از افراد دارای معلولیت شهر شیراز مشتمل بر 4 ماده، 25 بند و 5 تبصره با تأکید بر وظایف شهرداری با حضور ۱۳ نفر از اعضای شورای شهر مورد بررسی و تصویب قرار گرفت.
رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر شیراز، دسترسی‌پذیری را گام نخست ایجاد عدالت اجتماعی برای معلولان دانست و افزود: برخورداری شهروندان از امکانات و تسهیلات عمومی از حقوق فطری و قانونی توأم با حفظ کرامت ذاتی آنهاست و تلاش برای رفع هرگونه تبعیض در برخورداری وظیفه تمامی دستگاه‌های دولتی است.
مسعود زارعی با بیان اینکه برابری فرصت‌ها اساس حقوق شهروندی ا‌ست، خاطرنشان کرد: راه تحقق عدالت اجتماعی در گام اول برابری فرصت‌ها در جهت بهره‌مندی از امکاناتی است که زمینه ساز حضور افراد در فعالیت‌های اجتماعی و فرهنگی و اقتصادی را فراهم می‌کند. در همین راستا استفاده رایگان افراد دارای معلولیت از سامانه‌های حمل و نقل عمومی درون شهری و مراکز، تأسیسات و خدمات ورزشی تصویب شد.
وی با تأکید بر کاهش محدودیت‌های موجود در سطح شهر و فضاهای عمومی که منجر به اخلال در شکوفایی استعدادهای افراد دارای معلولیت به‌عنوان بخشی از جامعه شده است، عنوان کرد: شهرداری مکلف به اجرای دقیق آیین نامه در خصوص دسترس پذیری، مناسب سازی و همسطح سازی، تردد و تحرک معلولان در طرح‌های عمرانی و شهرسازی و خدماتی و اماکن عمومی از قبیل ساختمان‌های اداری، درمانی و آموزشی می‌باشد.
زارعی از معافیت افراد دارای معلولیت نسبت به پرداخت هزینه‌های صدور پروانه‌های ساختمانی، آماده سازی زمین و عوارض نوسازی (صرفاً برای یک واحد مسکونی) خبر داد و افزود: افراد دارای معلولیت اشخاصی هستند که تحت پوشش سازمان بهزیستی کشور باشند.
در پایان عضو شورای شهر برای افراد دارای معلولیت و افراد حمایت کننده از این جامعه عنوان کرد: حداقل 3 درصد از مجوزهای استخدامی (رسمی، پیمانی، کارگری) به افراد دارای معلولیت اختصاص داده شود و اشخاص حقیقی و حقوقی که 5 درصد از نیروهای تحت پوشش بیمه آنها افراد دارای معلولیت باشند در کلیه مناقصات شهرداری شیراز در شرایط مساوی با دیگر شرکت کنندگان بر اساس جدول ارزیابی از اولویت برخوردار می‌شوند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی