[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۲۲
  • دوره جدید

روزی روزگاری رسانه ملی، روزنامه شیراز نوین

هرچند ساختن سریال‌های چند فصلی، اتفاق تازه‌ای نیست، اما معمولاً شنیدن خبر انتشار یا ساخت فصل جدید یک سریال برای طرفداران آن تازه و جذاب است. به گزارش خبر آنلاین، در طی این سال‌ها تعداد زیادی سریال ساخته شده که در چند فصل روی آنتن تلویزیون رفته است و در این زمینه سریال «پایتخت» با پخش 6فصل در این زمینه رکورددار است، سریالی که هرچند در انتهای فصل ششم با حاشیه‌های فراوانی همراه بود اما خبرهای رسانه‌های مختلف حاکی از ساخته شدن فصل هفتم آن است. پس از «پایتخت»، «بچه مهندس» سریالی است که تاکنون سه فصل از آن روی آنتن تلویزیون رفته و فصل چهارمش هم در دست ساخت است و تیم تولید سریال «از سرنوشت» هم که به تازگی پخش فصل سومش را به پایان رسانده خودشان را برای ساختن فصل چهارم این سریال آماده می‌کنند.به همین بهانه‌ها نگاهی به تعدادی از سریال پرطرفدار و چند فصلی تلویزیون انداختیم.
اولین سریال دو فصلی تلویزیون: در دهه ۷۰ اولین سریال دو فصلی تلویزیون، مجموعه «مزد ترس» بود. «مزد ترس» در سال ۷۱ به کارگردانی حمید تمجیدی و با بازی عبدالرضا اکبری، اسماعیل محرابی، علی دهکردی، رضا بنفشه‌خواه، فریبرز عرب نیا، علی اوسیوند، جزو اولین سریال‌های تلویزیونی در ژانر جنایی، خانوادگی بود که مخاطبان تلویزیون را پای شبکه دو می‌نشاند، سریالی که ساخت آن به فصل دوم رسید و سال ۷۴ سری جدید سریال با عنوان «بازی با مرگ» پخش شد و در قسمت دوم موضوع شگفت انگیزی رخ داد که توانست مخاطب منتظر و علاقه‌مند را پای تلویزیون بنشاند. اما در کل دهه ۷۰ تنها همین سریال قدم به چند فصلی شدن گذاشت و کم کم راه را برای دیگر سریال‌ها باز کرد.
« زیر آسمان شهر»، اولین در دهه ۸۰: سال‌ها پس از «مزد ترس» و سال‌ها پیش از آن که «پایتخت» و «نون .خ» و «ستایش» برای فصل‌های متوالی ساخته شوند، سریال «زیر آسمان شهر» راه خود را پیدا کرد تا بتواند در سه فصل روی آنتن تلویزیون برود. این سریال با روایت زندگی طبقه‌های گوناگون جامعه، یک کمدی روی آنتن شبکه سه صداوسیما برد و استقبال زیاد از فصل اول باعث ساخت سری دوم سریال شد، اما فصل سوم با تغییرات بسیار بیشتری ساخته شد و تیم بازیگران سریال به صورت کامل تغییر کرد.اگرچه مهران غفوریان بعدها از تمایل و علاقه‌اش به ساخت چهارمین فصل سریال زیر آسمان شهر هم سخن گفت اما با از دنیا رفتن چند تن از کاراکترهای این سریال، این ایده‌ هرگز عملی نشد. مهران غفوریان، حمید لولایی، مجید صالحی، مرحومه ملکه رنجبر، مرحوم کیومرث ملک مطیعی، نصرالله رادش و اکبر عبدی از ستارگان اصلی این سریال در فصل‌های مختلف بودند.
مرد چند هزار چهره: نام مهران مدیری، معمولاً همراه یکی از سریال‌ها یا برنامه‌های طنز سینما و تلویزیون می‌آید، کارگردانی که در زمینه کمدی سلیقه مخاطب را می‌شناسد و همیشه سعی کرده با آثارش مخاطب را پای تلویزیون بنشاند. شاید سریال مرد «هزار چهره» را به خاطر بیاورید که کارگردان سریال یعنی مهران مدیری محور اصلی داستان بود، سریالی که در همان زمان، یک داستان و موضوع متفاوتی را در قالب طنز به نمایش گذاشت. این سریال که در نوروز ۱۳۸۷ از شبکه سوم صداوسیما پخش شد و بعد از فصل اول، مهران مدیری تصمیم گرفت فصل دوم سریال با عنوان «مرد دو هزار چهره» را بسازد و در نوروز ۸۸ روی آنتن شبکه سه سیما ببرد تا وضعیت کاراکتر مسعود شصتچی که کارمند اداره ثبت احوال بود، مشخص شود.
«هوش سیاه» و ابزار جاسوسی: در تلویزیون کمتر شاهد ساخت سریال‌هایی در ژانر معمایی و جنایی هستیم، اما سریال‌هایی که در این زمینه ساخته شدند، همیشه مخاطبان خودشان را پیدا کرده‌اند، «هوش سیاه» که در سال ۸۹ ساخته شد نیز یکی از همین سریال‌هایی بود که در همان ۱۵ قسمت فصل نخست هواداران بسیاری پیدا کرد. این سریال که حاصل همکاری نیروی انتظامی و شبکه سه بود، بیشتر به موضوعات جرایم اینترنتی، شرکت‌های هرمی و ابزارهای جاسوسی می‌پرداخت. فصل اول و دوم سریال «هوش سیاه» با بازی حسین یاری، کیکاووس یاکیده و داریوش اسدزاده ساخته شد.«هوش سیاه ۲» که سال ۱۳۹۲ پخش شد به اندازه فصل نخست توانست مخاطبان خود را جذب کند، با این حال عوامل سریال از وضعیت ساخت آن ناراضی بودند و علاقه‌ای به ساخت فصل سوم آن نداشتند. بنابراین پرونده «هوش سیاه» هم پس از دو فصل به پایان رسید. 
بازگشت «دودکش» در ۱۴۰۰: یکی دیگر از سریال‌هایی که به تازگی ضبط فصل سوم آن آغاز شده است، سریال «دودکش» به کارگردانی محمدحسین لطیفی است که برای اولین بار در ماه رمضان ۹۲ از شبکه یک پخش ‌شد. سری دوم این مجموعه هم در سال ۱۳۹۵ به نام «پادری» ساخته شد. ماجرای اصلی، داستان یک قالیشویی بود که اتفاقات زیادی در آن جا رخ می‌دادکه بیشتر هم در قالب طنز به نمایش در می‌آمد. هومن برق‌نورد و بهنام تشکر نقش‌های اصلی داستان بودند که بعد از همکاری «ساختمان پزشکان» و «دزد و پلیس» باز هم همراه یکدیگر شدند تا داستان این سریال را پیش ببرند.
«در حاشیه»، طنز پرحاشیه: سریال «در حاشیه» سریال طنزی در نقد فضای پزشکی بود که در نوروز سال ۹۴ از شبکه ۳ پخش شد و حواشی زیادی را به همراه داشت. همکاری مدیری با امیرمهدی ژوله، مرحوم خشایار الوند به عنوان نویسنده و مرحوم عارف لرستانی، سیامک انصاری و مهران غفوریان، موضوع خاص و پرحاشیه دنیای پزشکی را برای مخاطب تلویزیون به تصویر کشید. هرچند این سریال خیلی باب میل پزشکان نبود، اما در میان مردم طرفداران خود را پیدا کرد. «در حاشیه ۲» پایان سال ۹۴ پخش شد و این بار خود مهران مدیری نقشی نداشت و بازیگران سری اول در حال سپری کردن دوران زندان‌شان بودند که ماجراهای جدیدی را به وجود آوردند. سری دوم جذابیت‌های سری اول را نداشت و مدیری نیز ترجیح داد دیگر ساخت این سریال را ادامه ندهد.
«لیسانسه‌ها» فوق لیسانس گرفتند: فصل اول سریال «لیسانسه‌ها» اولین بار در ۱۳۹۵ روی آنتن شبکه سه سیما رفت، فصل دوم  نیز در سال ۱۳۹۶ میزبان تماشاگران شبکه سه بود. 
اما فصل سوم آن با تغییر نام به «فوق لیسانسه‌ها» در سال ۱۳۹۸روی آنتن رفت. «لیسانسه‌ها» در قالب خود یکی از سریال‌های محبوب تلویزیون به شمار می‌آید که البته فصل سوم آن موافقان و مخالفان زیادی داشت.داستان سه فصل سریال «لیسانسه‌ها» درباره سه دوست صمیمی و جوان است. یکی از آن‌ها فکر مهاجرت در سر دارد و یکی دنبال تشکیل زندگی است و یکی هم به دنبال خانه می‌گردد. با این حال داستان‌های جالبی در زندگی آن‌ها رخ می‌دهد که پیوند و ارتباط آن‌ها را بیشتر و پررنگ‌تر می‌کند. امیرحسین رستمی، هوتن شکیبا و امیر کاظمی ستاره‌های اصلی «لیسانسه‌ها» با کارگردانی سروش صحت بودند.
خانه خورشید و زندگی کودکان: جواد جوادی، اسم و فامیلی که تا انتهای فصل سوم با آن شوخی شد و به گفته سازندگان، حالا هم قرار است به زودی فصل چهارم آن نمایش داده شود. قصه از خانه خورشید و چندین کودک آغاز می‌شود، کودکانی که بنا به هر دلیلی پدر و مادر کنار آن‌ها نیست و برای مراقبت بیشتر در پرورشگاه زندگی می‌کنند، یکی از همین کودکان جواد جوادی است که سریال «بچه مهندس» روایت زندگی او از نوزادی تا بزرگ‌سالی است که در سه فصل، روی آنتن شبکه دو سیما رفت. علی غفاری، کارگردان این سریال، برای اولین بار این سریال را در رمضان سال ۹۷ روانه آنتن شبکه دو سیما کرد و سعی کرد در سه فصل، زندگی کودکان خانه خورشید که محوریت داستان هم کاراکتر جواد بود را به تصویر بکشد.
«ازسرنوشت»مشابه«بچه مهندس»:
«بچه مهندس» تنها سریالی نبود که به زندگی چند کودک پرورشگاهی پرداخته بود، «از سرنوشت» با کارگردانی محمدرضا خردمندان و علیرضا بذر افشان نیز، روایت زندگی سهراب،‌هاشم، نغمه و آرزو بود، کاراکترهایی که مخاطب را با قصه خود همراه کرده‌اند و حالا بیننده شبکه دو، منتظر دانستن عاقبت داستان ‌هاشم و سهراب است، دو کودکی که از ابتدای زندگی‌شان در پرورشگاه با آن‌ها همراه شده و حالا به یک سروسامان نسبی رسیده‌اند و قرار است سرانجام زندگی آن‌ها را در فصل چهارم ببینیم که به زودی قرار است پخش شود. دارا حیایی، کیسان دیباج، فاطیما بهارمست و مونا کرمی چهار بازیگر این سریال هستند. 

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی