[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۲۷
  • دوره جدید

حمایت از تولید گفتن نه به واردات است، روزنامه شیراز نوین

گروه گفتگو-شیرازنوین:  وضع و حال صنعت استان فارس به‌گونه‌ای است که اغلب فعالین این حوزه براین باورند که اگر دولت‌، تسهیلات لازم را در اختیارشان قرار داده بود، امروزچیزی به نام واردات وجود نداشت. اما آنان به تنهایی و بدون کمک دولتی‌ها اینجایی هستند که ایستاده‌اند و بحق باید مدیریت بحران اقتصادی را از همین ماندگاران عرصه صنعت آموخت‌.
با مهندس «بهرام نصیری» به گفتگو نشستیم. او که مدیرعامل روزهای سخت شرکت تولیدی ابرصنعت قشقایی است. از تولیدات با کیفیت تا اشتغال 45 نفره مستقیم و البته صادرات به چندین کشور جهان گفت و افتخارش بر این است که با 3 میلیون تومان پول قرضی راه صنعتی شدن را باز کرده، بدون یک ریال تسهیلات بانکی و یا یک قدم حمایت دولتی.
نصیری گفت: یک روز در اوایل اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها طرح صنعتی خودم را بردم مصلای نماز جمعه‌، آنجا میز خدمت گذاشته بودند و مدیران ومشاوران دولتی‌، حوزه صنعت و معدن نشسته بودند تا با مردم دیدار چهره به چهره داشته باشند. طرح را ارایه کردم و درخواست کمک نمودم تا از این همه گفتار در حمایت صنعت برخوردار شوم. اما چیزی که به من گفتند ناامیدم نکرد. به من گفتند این کاررا شروع نکن حتی اگر خودت پول داری وارد این داستان نشو. و اگر من امروز گلایه ای از دولتی‌ها داشته باشم همین است که اگر کمکی نمی کنند اما راه را نبندند.
نصیری افزود: اگر همان روز از من حمایت کرده بودند چیزی به نام واردات محصول مشابه نداشتیم. من به‌جای ارز بری، ارزآوری کردم اما دریغ از حمایت‌های دولتی به صنعت و کارآفرین. اگر من حمایت شده بودم امروز کشور چین نمی توانست بازار کشور من را تصاحب کند اما این اتفاق افتاد‌. وی در ادامه می‌گوید‌: فعالیت شرکت یک دهه است که ادامه دارد البته با پیشرفت‌. یه میلیون پول قرضی داشتم و از کشورهای هند و چین تجهیزات اولیه را وارد کردم. با پشتکار فعالیت شبانه روزی کار را ادامه دادیم تا حالا که در سراسر ایران نمایندگی داریم در شیراز 8 شرکت و در تهران 15 شرکت درحال فعالیت هستند‌. افتخار می‌کنیم که مواد اولیه شرکت تماما از داخل کشور تامین می‌شود و پلیمر 3840 پتروشیمی ایران عمده مواد اولیه ماست‌. ما حدود 45 نفر اشتغال مستقیم داریم که با احتساب خانواده آنان رقم قابل توجهی است که صنعت ما تحت پوشش دارد.
وی در پاسخ به این سوال که چه توقعی از دولت دارید گفت: توقعی ندارم فقط و فقط مانع تراشی نکنند‌. ما حدود 5 سال است درخواست صدور مجوز تاسیس یک کارخانه دیگر در جاده شیراز کازرون دادیم. هرچند زمین طرح، آماده و به‌صورت قانونی تهیه شده اما 5 سال است معطل جواب بخش‌های دولتی برای صدور مجوز لازم هستیم. این درحالی است که ما از راه قانونی وارد شدیم و گیر کردیم اما بعضی‌ها از راه‌های دیگری وارد داستان می‌شوند و حالا دربازی به‌صورت برد برد هستند. اینطور بنظر می‌رسد که بزرگترین مانع برسرراه تولید وصنعتی شدن موانع دولتی است و اگر دولت کاری به کار تولید نداشته باشد اوضاع خیلی بهتر می‌شود. وی مالیات بر ارزش افزوده را راهی برای شکستن کمر تولیدکنندگان دانست و اضافه کرد: مالیات‌های پی درپی باعث شده به این فکر بیفتیم که صنعت را تعطیل کنیم اما می‌دانیم راه نجات صنعت گرفتن مالیات از تولیدکننده نیست بلکه بستن راه واردات و آسان سازی مسیر تولید است تا تولیدکننده داخلی بتواند با محصول وارداتی رقابت کند. 

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی