[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۲۹
  • دوره جدید

کتاب گمشده ، روزنامه شیراز نوین

سعیدرضا امیرآبادی- روزنامه‌نگار: 
در هفته کتاب‌خوانی نارسایی‌ها را مرور کنیم. کلان‌شهری که داعیه‌دار پایتخت فرهنگی کشور است، هنوز کتابخانه‌ای درخور آوازه رفیعش ندارد. سرانه مطالعه در میان مردم مظلومش در پی ناجوانمردی‌های زمانه روند رشد نمی‌پیماید و شاید همین موضوع دلیلی بر بسیاری از آسیب‌های اجتماعی باشد. به راستی که مسیر تکامل از شاهراه روشنگری می‌گذرد و به راستی چه فرایندی بهتر و صیقل یافته تر از از مطالعه می‌تواند انسان را به اتفاق خوب اندیشیدن دعوت کند...

در دنیایی که مظاهر مدرنیته و هجمه مینیمال‌ها بشر را به محاصره درآورده و او را به مفاهیم مینیمال و حداقلی راضی می‌کند، شاید در میان سطور کتاب‌های فاخر بتوان افق‌های جدیدی را به نظاره نشست و از روزمرگی‌ها و رخوت‌های پیرامون اندکی رها شد. به طور حتم رابطه مستقیمی میان افزایش سرانه مطالعه و ارتقای فرهنگ عمومی جوامع 
برقرار است.
با شیوع فرهنگ خواندن می‌‌توان انتظار داشت بسیاری از چالش‌‌ها و آسیب‌های اجتماعی رویه زوال بپیمایند و جامعه از مرداب فرومایگی رها شود. چراکه خواندن انسان را به تفکر دعوت کرده و در پناه واژگان و مفاهیم سترگ، مؤلفه‌های نوینی از مضامین ناب را مطرح می‌کند. با اتکا به مطالعه و پژوهش است که عقاید افراطی و تفکرات رادیکالی رفته رفته جای خود را به اندیشه‌های روشنفکرانه خواهند داد و جامعه از بن بست‌های متحجرانه و سرکوب گرایانه رها می‌شود.
با مروری گذرا بر تاریخ مدیوم‌های رسانه‌ ای شاهد بسط مینیمالیسم هستیم و در پی آن رقبای فرهنگ مطالعه با گذشت دوران افزایش چشمگیری یافته اند. در برهه ای که امواج رادیو بر منازل و محل کار و کافه‌ها طنین انداز بود، هنوز خیل عظیمی از مردم مشتاق باخبری از وقایع اتفاقیه در قالب رسانه‌های مکتوب به سردمداری جراید و کتاب‌ها بودند و سرانه مطالعه جامعه ارقام ستایش ‌آمیزی را نشان می‌داد. با گذشت دوران امواج صوتی سیطره خود را گسترش داده و با درهم‌آمیزی تصاویر و اصوات به روی مخاطبی که تشنه اطلاعات و کشف دنیاهای جدید بود، دریچه‌های متنوع تری باز شد. در دهه‌‌های گذشته جعبه جادویی به عنوان اصلی‌‌ترین رقیب رسانه‌های مکتوب شناخته می‌شد، اما با گذشت دوران رقبای قدرتمندتری از دروازه مدرنیته وارد شدند و اسباب مهجورشدن هرچه بیشتر کتاب و کتاب‌ خوانی را پدید آوردند. امروزه بسیاری بر این باورند که دنیای صفر و یک‌ها تیر خلاص را بر پیکر نیمه جان کتاب و مطالعه خواهد زد و شاهد رکود ماندگاری در این زمینه خواهیم بود. به علاوه امروزه عوامل زیادی سبب شده اند سرانه مطالعه در بسیاری از کشورها به ارقام تأمل‌برانگیزی کاهش یابد و ثمرات منفی آن در فرهنگ عمومی جوامع هویدا گردد.
با وجود همه این موارد در برهه کنونی شاهد بارقه‌های مثبتی هستیم که نشان از دوران بازگشت به فرایند خوب خواندن و ایستایی در ژرفای اندیشه دارد. اگر امروز جامعه ایران شاهد کودک آزاری است، اگر سن ابتلا به اعتیاد هر سال کاهش می‌یابد، اگر جامعه جوانان در مسیر شدیدترین امواج ارزش‌ستیزی رسانه‌های معاند قرار گرفته اند، اگر سیاه نمایی به صورت مداوم از سوی دشمنان ملت پمپاژ می‌شود، اگر کودکان خردسال در سرزمین‌های دور به خانه بخت می‌روند، اگر قوانین راهنمایی و رانندگی را به خوبی رعایت نمی‌کنیم، اگر به اهمیت مصرف بهینه آب و تفکیک زباله در مبدأ پی نبرده‌ایم، اگر خانه‌های سالمندان در ساعات ملاقات خلوت هستند، اگر در میانه التهابات سیاسی به بازار تمام بهارها و پول‌های خارجی یورش می‌بریم، شاید بهتر باشد به جای برخوردهای سخت و دستوری، به سرمایه گذاری‌های همه جانبه در حوزه فرهنگ روی بیاوریم و به جامعه مشتاق ایران و به ویژه اهالی پایتخت فرهنگی اش، آنچنان که شایسته است ادای دین کنیم. شاید اگر در اتوبان مطالعه کمی قدم بزنیم به مرزهای ارتقای فرهنگ عمومی نزدیک شویم. شاید گمگشته امروز ما همان شاه کتابی باید که مردم را به سوی جامعه اخلاق‌مدار سوق دهد. به طور حتم مسیر تکامل از شاهراه روشنگری می‌گذرد و چه فرایندی بهتر از مطالعه می‌تواند انسان را دعوت به اندیشیدن کند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی