[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۰۲۷
  • دوره جدید

استاد بزرگ و جهانی شطرنج در گفت‌وگو با شیرازنوین: شطرنج در کشورهای توسعه‌یافته جزو متون درسی است، روزنامه شیراز نوین

شیرازنوین- گروه گفت‌وگو: وقتی وارد مدرسه شطرنج شیراز شدم، احساس متفاوت و آرامی داشتم. احساسی که در کلاس‌های یوگا می‌توان به آن دست یافت. افسوس که حمایتی از طرف مسئولان آموزشی فارس از این کلاس‌ها نمی‌شود. وقتی صحبت از خودگردانی یک تشکل آموزشی می‌شود، باید زیرساخت‌های قوی رسانه‌ای داشته باشیم تا فرهنگ لازم توسعه پیدا کند و مردم تشویق شوند خود را در معرض یادگرفتن قرار دهند. با حسن عباسی‌فر استاد بزرگ شطرنج و مربی بین المللی این رشته به گفت‌وگو نشستیم. او که 8سال رئیس هیئت شطرنج فارس، 4سال مسئول کمیته مناطق کشوری و قهرمان شطرنج جهان، قهرمان آسیا در مسابقات چین و قهرمان و نایب قهرمان کشوری و عضو سابق تیم ملی ایران بوده است. عباسی‌فر از سال 1371 به صورت جدی این رشته ورزشی را ادامه داده است. در دوران خدمت سربازی قهرمان و نایب قهرمان مسابقات شطرنج نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران شد. از اینکه او را افتخار استان فارس خطاب کردیم، بسیار مشعوفیم و نگران که چرا این سرمایه‌های فارسی کمتر در رسانه‌ها دیده می‌شوند.
 عباسی فر معتقد است: در ایران تحقیقات اندکی روی موضوع شطرنج انجام شده است. برخلاف سایر کشورهای پیشرفته جهان مثل آمریکا یا کشورهای اروپایی که تأثیرات شطرنج به وضوح روی پیشرفت کشورشان مشهود است. مثلاً در کشوری مانند هند شطرنج جزو متون درسی است. اگر می‌خواهیم ریاضی یا زبان انگلیسی را بهتر و با سرعت بیشتری یاد بگیریم، باید از شطرنج استفاده کنیم؛ چراکه تفهیم متون را آسان می‌کند. ما در شطرنج از همان اعداد و حروف انگلیسی استفاده می‌کنیم و باید باور داشته باشیم این ورزش تسهیل کننده یادگیری است؛ خصوصاً در کودکان و تحصیل دوران پایه.
من با توجه به رشته تحصیلی ام که تربیت بدنی بود، پایان نامه ام را روی بحث تأثیر شطرنج در خلاقیت نوجوانان نوشتم و مشخص شد شطرنج روی پیشرفت تحصیلی فرزندان و روی خلاقیت آنان، تمرکز تحصیلی و سایر آیتم‌های روحی و روانی تأثیر مسقیم دارد. در این بین گروه‌های مختلفی برای یادگیری این رشته به ما مراجعه می‌کنند؛ خصوصاً در ایام تابستان و فراغت از تحصیل. یک گروه که علاقه‌مند به یادگیری و حضور در سطوح ملی و بین المللی هستند. گروه دوم که از طرف مشاوران روانشناس به ما معرفی می‌شوند و وارد لِول‌های یادگیری می‌شوند. گروهی که برای فراگیری تمرکز و گروه‌های بیش فعال محسوب می‌شوند تا نشستن پشت میز و آرام بودن را بیاموزند. گروه بعدی هم نوابغ هستند که قهرمانی را تا سطوح جهانی دنبال می‌کنند. اصولاً شطرنج یک رشته ورزشی تخصصی است که همه می‌توانند آن را تجربه کنند.
ما افراد را براساس سن و پایه یادگیری لِول بندی می‌کنیم و تست‌های مربوطه توسط خودم انجام می‌شود تا سطح یادگیری افراد مشخص شود. سپس آموزش‌های به روش آکادمیک (تئوری و عملی) ارائه می‌شود. دوره یادگیری این کلاس‌ها یک سال تا یک سال و نیم است و قهرمانان بسیاری در این فرصت بر سکوی افتخار جهانی ایستاده اند. آقایان امیر کوثری نیا، رضا طهماسبی، محمد زارع و رضا سنخوریان بازیکنان دارای مقام‌های آسیایی و جهانی هستند و افتخار فارس محسوب می‌شوند.
وی ضمن ابراز تأسف از نحوه تبلیغات و اطلاع رسانی مسابقات شطرنج گفت: دو هفته پیش مسابقات شطرنج آسیایی زیر 20سال در شیراز برگزار شد و متأسفانه حجم تبلیغات به حدی ضعیف بود که این دوره از مسابقات چندان به مردم معرفی نشد. عباسی فر در خاتمه گفت: مدرسه شطرنج شیراز تنها مدرسه درجه یک جنوب کشور است و امیدواریم مردم بیشتر با این رشته ورزشی آشنا شوند. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی