[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۲۲
  • دوره جدید

کشت پاییزه گندم آغاز شد ، روزنامه شیراز نوین

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان کازرون گفت: با مساعد شدن هوا برای بارندگی و با امید به تداوم بارندگی‌ها، کشت پاییزه گندم در 30هزار هکتار از اراضی این شهرستان آغاز شد.
به گزارش روابط عمومی معاونت سازمان و مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان کازرون، حمید رشیدی با بیان اینکه کشت این محصول استراتژیک به دو صورت دیم و آبی انجام می‌شود، ادامه داد: از مجموع سطح زیر کشت اراضی کازرون، 24هزار هکتار مربوط به کشت گندم دیم و 6هزار هکتار نیز به کشت گندم آبی اختصاص خواهد یافت.
وی افزود: کشت گندم در شهرستان کازرون هر سال از نیمه دوم آبان ماه آغاز می‌شود و تا اواخر آذر ادامه خواهد داشت، اما امسال پیش بینی هواشناسی مبنی بر کاهش میزان و تأخیر بارندگی پاییزی در این شهرستان عاملی شده تا کشاورزان برای آغاز به موقع کشت دچار 
تردید شوند.
این مقام مسئول با اشاره به اجرا شدن برنامه‌های تشویقی برای حمایت از گندم‌کاران شهرستان در قالب کشاورزی قراردادی، اظهار داشت: کشاورزی قراردادی برای بهره‌برداران به‌معنی حمایت مالی و کمک به افزایش بهره‌وری است.
رشیدی با تأکید بر اینکه کشاورزی قراردادی باعث می‌شود تا مزارع از تغذیه بهتر بهره‌مند شده و در نهایت کشاورز از درآمد بیشتری برخوردار شود، گفت: در این طرح که با همکاری جهاد کشاورزی، شرکت خدمات حمایتی کشاورزی و سازمان غله اجرا می‌شود، کشاورزان گندم‌کار با مراجعه به مراکز جهاد کشاورزی، با انعقاد قرارداد و دریافت معرفی نامه، نهاده‌های مورد نیاز و خدمات بیمه‌ای به صورت امانی دریافت می‌کنند.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان کازرون بیان کرد: در سال زراعی گذشته (۱۴۰۰-۱۳۹۹) به دلیل کاهش بارش و تداوم خشک‌سالی در بعضی از مناطق، مزارع گندم دچار خسارت بین 30 تا 100 درصدی شد؛ لذا بیمه به عنوان یکی از نهاد‌های حمایتی از کشاورزان در زمان بروز خسارت از کشاورزان حمایت می‌کند و لازمه این کار بیمه محصولات کشاورزی است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی