[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۳۰
  • دوره جدید

مشکلات پوستی که ریشه در وضعیت روده شما دارد!، روزنامه شیراز نوین

مشکلات پوستی دغدغه خیلی از افراد است و آن‌ها فقط به دنبال درمان این مشکلات هستند، درحالی که دانستن علت مشکلات پوستی کمک زیادی به جلوگیری از آن می‌کند.
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از نمناک؛ هزاران سال پیش؛ بقراط پدر علم پزشکی گفت، همه بیماری‌ها از دستگاه گوارش شروع می‌شود. بیش از 80 درصد سیستم ایمنی بدن ما داخل گوارش است و صدها باکتری طبیعی در آن وجود دارند و بعضی از آن‌ها باکتری خوب هستند و آسیبی نمی‌رسانند و به گوارش کمک می‌کنند اما بعضی دیگر باکتری بد بوده و ممکن است عامل ایجاد بیماری شوند.
باکتری روی رفتار ما اثر گذار است، اگر شما روده ناسالمی‌‌داشته باشید، تأثیر آن را روی سلامت کلی مخصوصاً ظاهر پوست می‌بینید که شامل ایجاد لکه، التهاب، اگزما و روزاسه است.
میکروبیوم یک نوع باکتری است که داخل روده زندگی می‌کند و روی سلامت کلی مخصوصاً پوست اثر می‌گذارد و چنانچه در بخش بهداشت و سلامت می‌خوانید، اگر شما روده ناسالمی‌‌داشته باشید و وضعیت‌تان نرمال و معمولی نباشد، التهاب پوست یک علامت رایج است که همراه با آن انقباضات شکمی‌، نفخ، اسهال و یا حتی وجود خون در مدفوع هم بروز پیدا خواهد کرد.
ارتباط آکنه، روزاسه و اگزما با مشکلات روده
چیزی که شما وارد بدن می‌کنید، می‌تواند به آن آسیب وارد کند یا برای آن فواید داشته باشد، در هر صورت تأثیر زیادی روی سیستم گوارش شما خواهد گذاشت. اگر از مشکلاتی مثل افسردگی و اضطراب رنج می‌برید، بازهم روده شما تحت تأثیر قرار می‌گیرد. غذایی که وارد بدن می‌کنید، فقط به بدن نمی‌رسد، بلکه میلیاردها باکتری موجود در روده هم از آن تغذیه می‌کنند و تعادل باکتری‌ها باعث ایجاد التهابات پوستی خواهد شد، پس ارتباطی میان مشکلات پوستی و سلامت روده وجود دارد.
رژیم غذایی مهم‌ترین فاکتوری است که باعث می‌شود شما پوست سالمی‌‌داشته باشید. علت آن هم باکتری‌هایی هستند که در سیستم گوارش و روده زندگی می‌کنند و سلامت کلی شما را تحت تأثیر قرار می‌دهند.
رابطه دستگاه گوارش، مغز و پوست
بین مغز و دستگاه گوارش یا همان روده ارتباط بسیار عمیقی است که این روزها بیشتر به این ارتباط توجه می‌کنند، زیرا سلامت آن به سلامت مغز وابسته بوده و بالعکس. بنابراین باید خیلی از آن مراقبت کنید؛ در غیر این صورت اثرش را روی پوست شما نشان می‌دهد.
اختلالات روده و مشکلات پوستی
ایجاد چین و چروک و خطوط روی پوست ارتباط زیادی با مشکلات روده و دستگاه گوارش دارند. مطالعه‌ای در این باره انجام شده است و نشان می‌دهد افرادی که مبتلا به روزاسه هستند ، 10 برابر احتمال رشد باکتری در روده کوچک آن‌ها بیشتر است. آن‌ها را با افرادی مقایسه کردند که به روزاسه مبتلا نبودند.
آن‌ها همچنین سندروم روده بی‌قرار را مورد بررسی قرار دادند و متوجه شدند که بین 15 تا 20 درصد افراد مبتلا به اختلال یا بیماری‌های روده، مشکلات پوستی هم دارند. همچنین به این نتیجه رسیدند هنگامی‌که فرد برای درمان بیماری پوستی مثل پسوریازیس دارو مصرف می‌کند، فعالیت بیماری کرون هم در او کاهش پیدا می‌کند.
اما رابطه بین مشکلات روده و پوست چیست؟
روده مانعی بین ورود مواد و چرخش آن‌ها است. همه مواد و محتوای داخل روده جدا می‌شوند و مواد غیر ضروری بیرون می‌روند. هر چیزی که خط موجود در روده را تحریک کند، باعث ایجاد التهاب خواهد شد. فرقی ندارد که آلرژن غذایی، دارو، آنتی‌بیوتیک یا هر ماده دیگری باشد.
هنگامی‌که روده تحریک شده و ملتهب می‌شود، اتفاقات زیادی می‌افتد. عصب‌ها اعلام جنگ می‌کنند و زنگ هشدار را تحریک می‌کنند. بدن به استرس و فشار پاسخ می‌دهد و سیستم ایمنی فعال می‌شود و سیستم ایمنی هم که به همه جا وصل است، علائم خودش را در جاهای مختلف از جمله پوست نشان می‌دهد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی