[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۲۵
  • دوره جدید

خاطرات وکیل رونمایی شد، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی - گروه فرهنگ و هنر
همزمان با هفته کتاب، خاطرات وکیل رونمایی شد. طی مراسمی با حضور جمعی از روزنامه‌نگاران و وکلا، از کتاب مجموعه «خاطرات وکیل» اثر محمدهادی جعفرپور، وکیل پایه یک دادگستری و عضو علی البدل هیئت مدیره کانون وکلای فارس به مناسبت هفته کتاب و کتاب‌خوانی در مرکز اسناد و کتابخانه ملی ایران مرکز فارس رونمایی شد. 
 نیم نگاهی بر اتفاقات روزانه وکیل
جعفرپور با اشاره به اینکه این کتاب از منظر وکیل دادگستری با محوریت مسائلی که وکیل در پرونده‌ها با آن روبه‌رو بوده نگارش شده است، عنوان کرد: در واقع این کتاب گوشه‌ای از اتفاقات روزانه وکلا است که در برخورد با مسائل و چالش‌های هر پرونده و در ارتباط با اصحاب دعوی و موکلین با آن روبه‌رو می شود. جعفرپور در آیین رونمایی از مجموعه «خاطرات وکیل» همزمان با هفته کتاب و کتاب‌خوانی با حضور  نویسندگان، اعضای کانون وکلا و علاقه‌مندان به کتاب  گفت: مجموعه خاطرات وکیل با هدف معرفی حرفه وکالت، چالش‌ها و مشکلات وکلا در پرونده‌ها، انتقال مطالب و نکات حقوقی، نقل حوادث، شنیده‌ها و تجارب ناشی از دو دهه فعالیت در کسوت وکالت نگارش شده است.وی با اشاره به اینکه هدف از چاپ این کتاب آشنایی مخاطبان با دغدغه و روزمرگی‌های حرفه وکالت و انتقال برخی مفاهیم حقوقی به زبان ساده است، یادآور شد: این تجربه درواقع حاصل آموزش‌ها و همراهی گروهی با تخصص بوده است که در کنار  محمد مهاجری خاطرات به صورت هفتگی‌ در خبرگزاری‌ها و فضای مجازی منتشر می‌شد و در ادامه جوان پرتلاش محمدمهدی امیری با جمع آوری این مجموعه  (گردآورنده) زمینه نشر آن را در قالب کتاب خاطرات وکیل فراهم کرد و در مسیر انتشار، نشرحقوق یار که به طور اختصاصی به چاپ کتب حقوقی مشغول است قرار گرفت. این وکیل پایه یک دادگستری  تصریح کرد:کتاب خاطرات وکیل در ۳۱۱ صفحه در سه فصل کلی پرونده‌های کیفری، حقوقی و خانواده جمع‌آوری و نوشته شده است. در این کتاب سعی شده یک پرونده به‌صورت خلاصه از شروع تا انتها در قالب یک‌هزار و ۴۰۰تا۷۰۰کلمه نگارش شود و خواننده در مدت زمان ۴ تا ۵ دقیقه ضمن مطالعه یک خاطره بتواند از نکات حقوقی بهره بگیردکه در این بین سعی کردم از ظرافت های ژورنالیستی و قصه‌گویی نیز بهره ببرم.جعفرپور با اشاره به اینکه نگارش، چاپ و انتشار جلد اول  کتاب مجموعه «خاطرات وکیل» در مدت یک سال و ۳ ماه به انجام رسید، اظهار کرد: این مجموعه به عنوان دومین تألیف وی محسوب می‌شود و پیش از آن نیز نخستین تألیف وی کلیات جزای عمومی در حوزه آموزش دانشگاهی  به چاپ رسید.وی اظهار امیدواری کرد که با استقبال خوبی که از کتاب خاطرات وکیل می‌شود چاپ‌های بعدی آن برای مخاطب منتشر شود و بتواند در راستای شفافیت حرفه وکالت و نگاه واقع‌بینانه جامعه به این حرفه مؤثر باشد.
 اهمیت تأثیرگذاری و بار آموزشی
در این جلسه محمد مهاجری سردبیر خبرگزاری خبرآنلاین با اشاره به شروع همکاری نگارش خاطرات وکیل در فضای مجازی و انتقال آن در خبرگزاری گفت: انتشار این خاطرات از زبان آقای جعفرپور؛ به عنوان وکیل دادگستری منجر به تغییر دید جامعه نسبت به وکلا و نوعی شفافیت در زمینه فعالیت وکلا شد. وی خاطرنشان کرد: جامعه معمولی کشور ما نسبت به حقوق خود آشنا نیستند که بعضاً حقوق اجتماعی و سیاسی است. وی افزود: در خاطرات وکیل سعی شد که صحبت‌های حقوقی ثقیل با زبانی روان برای مردم عادی منتقل شود تا بتوان نسبت به حق و حقوق خود و حتی زیرپا گذاشتن قانون صحبت شود. این روزنامه نگار  با اشاره به اینکه در کتاب خاطرات وکیل ژانر حوادث در نظر گرفته شد، عنوان کرد: این ژانر برای خواننده جذاب است و ارتباط مردم با این سوژه‌ها زودتر برقرار می‌شد و با تأثیرگذاری بر روی مخاطب ادامه یافت و تلاش شد بار آموزشی آن اضافه شود و به مسائل آموزش حقوق، جرائم و... نیز  توجه شد.
به گفته مهاجری، نگارش همدلانه نسبت به مجرم، مطالب نرمال که خواننده را خسته نکند  و بررسی دعواهای حقوقی از ویژگی‌های این کتاب است. محمد هادی جعفرپور معروف به رامین متولد ۱۳ مرداد ۵۳ محله درب شیخ شیراز است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی