[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۱۹
  • دوره جدید

کمبود ویتامین D چه علائمی‌ دارد؟ ، روزنامه شیراز نوین

عملکرد مطلوب اندام‌های بدن انسان به وجود سطح کافی از ویتامین D بستگی دارد که می‌توان این ماده مغذی را از طریق نوع غذای مصرفی، مکمل‌ها و قرار گرفتن در معرض نور خورشید تأمین کرد.
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا،  قرار گرفتن در معرض آفتاب یکی از بهترین و طبیعی‌ترین روش‌ها برای افزایش سطح ویتامین D در بدن است.
اغلب اوقات فواید ویتامین‌ها و مواد معدنی نادیده گرفته می‌شود و زمانی کمبود این مواد در بدن جدی گرفته می‌شود که یک تغییر شدید در بدن مشاهده یا فرد دچار ناراحتی و درد خاصی شود. ویتامین D همچنین نقش مهمی‌ در حفظ سلامت استخوان‌ها، کاهش اضطراب و تقویت وضعیت کلی سیستم ایمنی دارد.
نقش ویتامین D
سطح کافی از ویتامین D به تنظیم جذب کلسیم و فسفر در بدن کمک می‌کند، عملکرد سیستم ایمنی را بهبود می‌بخشد، با عفونت‌ها و بیماری‌های مختلف مقابله کرده و همچنین رشد و تکامل طبیعی استخوان‌ها و دندان‌ها را تسهیل می‌کند. علاوه بر این، ویتامین D به کاهش استرس و اضطراب کمک کرده و خلق و خو را متعادل می‌کند.
همچنین طبق بررسی‌ها، وجود سطح کافی از این ویتامین می‌تواند در کاهش وزن نقش داشته باشد.
سطح پایین ویتامین D موجب بروز مشکلات جسمی ‌می‌شود
در حالی که فواید ویتامین D گسترده است، برخی مشکلات جسمی ‌ممکن است از کمبود این ویتامین D ایجاد شود، به‌خصوص در طول فصل زمستان که به دلیل شرایط آب و هوایی ممکن است دریافت نور کافی خورشید دشوار باشد. علاوه بر این، این احتمال وجود دارد که علائم نشان دهنده کمبود این ویتامین، واضح و آشکار نباشد.
روزنامه «تایمز آو ایندیا» در این مقاله به دو مورد از نشانه‌های کمبود ویتامین D اشاره کرده که باید نسبت به آن‌ها دقت داشت.
خستگی و ضعف: افرادی که از کمبود ویتامین D رنج می‌برند، اغلب از خستگی و ضعف عمومی ‌شکایت دارند که توانایی آن‌ها را در انجام کارهای روزانه محدود می‌کند.
درد استخوانی: وقتی صحبت از ویتامین D به میان می‌آید، از آن به عنوان درمان «راشیتیسم» یاد می‌کنند؛ اختلالی که منجر به ضعیفی و نرمی ‌استخوان‌ در کودکان می‌شود. از نظر علمی، ویتامین D به جذب کلسیم و فسفر کمک می‌کند که به نوبه خود در شکل‌گیری و تقویت استخوان‌ها نقش دارند. در بزرگ‌سالان، ضعیفی و نرمی ‌استخوان‌ها ممکن است با عارضه‌ای به نام استئومالاسی (نرمی ‌استخوان) همراه باشد که می‌تواند ناشی از کمبود ویتامین مزبور باشد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی