[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۲۵
  • دوره جدید

چگونه از قاتل خاموش در فصل سرما در امان بمانیم؟، روزنامه شیراز نوین

مونو اکسید کربن به دنبال سوخت ناقص مواد آلی مانند بنزین، نفت، گاز، گازوییل و زغال چوب تولید شده و بی‌رنگ و بی بو به عنوان «قاتل خاموش» شناخته شده است.
به گزارش بهداشت نیوز، مسمومیت با مونو اکسید کربن از مرگبارترین انواع مسمومیت است که در موارد حاد موجب آسیب مغز، نخاع و قلب می‌شود و فرد را وارد خواب ابدی می‌کند.
همچنین در موارد مزمن و تماس طولانی مدت با اندازه کم از مونو اکسید کربن نیز، فرد دچار سردرد، گیجی، وز وز گوش، خواب آلودگی، تهوع، استفراغ، تپش قلب، کاهش هوشیاری و در نهایت آسیب دائمی‌ عصبی، کما و مرگ می‌شود.
فصل سرما را ایمن آغاز کنیم
- پیش از روشن کردن بخاری‌های گازی و نفتی در ابتدای فصل سرما، مطمئن شویم دودکش بخاری و لوله گاز به درستی به بدنه بخاری متصل شده و مسیر دودکش سقفی بخاری باز است؛ بخاری باید استاندارد و دارای «پیلوت» باشد تا به محض خاموش شدن شعله به هر دلیلی، جریان گاز را قطع کند.
- سرد بودن لوله دودکش بخاری، نشانه‌ای از خارج نشدن دود و گاز سمی ‌است که در این وضعیت، باید دودکش را بررسی کرد.
- استفاده از آبگرمکن نفتی یا گازی یا دستگاه پکیج داخل حمام یا محیط‌های کوچک دربسته، منجر به سوخت ناقص و مسمومیت با گاز می‌شود.
- دود سیگار دارای مقادیری از گاز مونو اکسید کربن است و می‌تواند در طولانی مدت موجب بروز مسمومیت مزمن در افراد سیگاری و اطرافیان آن‌ها شود، به ویژه اگر سیگار در محیط در بسته مورد استفاده قرار گیرد.
- از گرم کردن خودرو با گاز پیک نیکی در فصل‌های سرد، خودداری کنیم.
- استفاده از بخاری‌های بدون دودکش، تنها در محیط‌هایی مجاز است که دارای تهویه و جریان مناسب هوا باشد.
- از حضور در پارکینگ‌های دربسته که در آن اتومبیل با موتور روشن وجود دارد، خودداری کنیم.
- از نگهداری کودک داخل خودروی روشن یا پارکینگ‌های طبقاتی بپرهیزیم و به محض ورود به این پارکینگ‌ها، دکمه جریان هوا از خارج به داخل اتاق ماشین را خاموش کنیم.
- در صورت مواجهه با فرد مسموم شده از سوی گاز مونو اکسید کربن، او را به سرعت به هوای آزاد انتقال دهیم.
- در شرایط قطع تنفس بیمار مسموم با مونو اکسید کربن و گازهای دیگر، احیای قلبی را آغاز کنیم و به سرعت با مرکز اورژانس تماس بگیریم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی